VDSL 100 MBIT Alabilir miyim?

Değerleriniz çok güzel :nazar_amulet: keyifli kullanımlar :slight_smile:

1 Beğeni

Hayırlı olsun hocam.

1 Beğeni

Keyifli kullanımlar dilerim :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Herkese yeniden merhabalar,

Sabah kalktıgımda internet kesilmişti. Dsl gunlugundeki crc sayisi 10m+ olmustu. Snr degerini 13’ten 15’e cektim. Suan max 93 mbps sınırında gozukuyor. Bu degerler de kopma normal mi?

Santrale mesafeniz nedir ?

1 Beğeni

Santrale olan uzaklık 150 metre olarak gözüküyor.

Mesafeye göre hızınız çok iyi, maşallah. Hat zayıflaman 6.7 olarak gözüküyor. Kabloların da ek vb bir şey var mı ? Yada interneti nasıl alıyor sunuz ? Ankastre den direk modeme tek kablo mu geliyor ? Yüksek hızları almak mühim değil. Birde bunun yanında bu yükü taşıyacak kablo da önemli. Kabloyu geçtik ek vb durumlar da önemli tekrar dan.

2 Beğeni

Bunun hakkında net bilgim yok. En son eve kabloyu 4-5 yıl önce çekmiştik. Kabloyu çekerken babam türk telekom ile beraber çekmişti diye hatırlıyorum. Dün kesintisiz 7-02 arası kullandım gece bir şey oluyor gibime geldi.

Şimdi şöyle bir durum var. Biriken CRC bir anda yani saniyeler dakikalar içinde milyon, milyar değerleri görmediği sürece herhangi bir sorun yapmaz. Yalnız arkada birikmeye başlar yavaş yavaş. Saat de 1 milyon crc de üretebilir. 5 DK’da da üretebilir. 7 8 saat kullanırsın sorun olmaz. Kapatırsın bilgisayarı yatarsın sabaha kadar o crc hatası birikmiştir. Artık internet de ping artar hız düşer, indirmeler yavaşlar vesayre vesayre. Ben şahsen kablonun iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü ulaşan maks hız ve mevcut hızın gayet iyi duruyor. Geriye kablonda ek var mı ? Ek varsa olayı şöyle düşün. Düz yolda 95 Km hızda gidiyorsun ara ara bu yerlerde tümsekler var. (Tümsekleri ek yerler olarak düşün) 95km hız ile o tümsek den geçtin ne oldu ? Arabanın altı sürttü ama kısa vade de sorun yaratmaz. Yalnız belli bir müddet sonra vura vura o bölgede hasar oluşur. Yani EK çok önemli. Ek var ise YAK1 ile mutlaka oraları birleştirmeni, çok fazla ek varsa bu ekleri teke düşürmeni tavsiye ederim. Ek ler düştük den sonra zaten hat zayıflaman da düşecektir. Ek yok ise veya ekleri yak1 ile tamamladık dan sonra hala sorun KISMEN devam ederse. İş splitter veya DSL prizi(Duvar içinden alınan) olaya geliyor. Bunların bir kontrolünü yapalım.

2 Beğeni

Sabah baktığımda 1 saniyede 1000-10000 arasında değer sürekli artıyordu. Bu konularda çok bilgim yok fakat kabloda ek olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Birde 6.7 hat zayıflaması iyi değil mi?

Merhaba @ismail02, süper :confetti_ball: Şu an altyapınızın desteklediği maksimum hızları görebiliyorsunuz.

Sanırım ufak bir iç tesisat sorununuz var gibi duruyor. Yüksek hızları kullanırken iç tesisatınızda küçük bir sorun olsa bile bu durumları yaşıyor olabilirsiniz :frowning: Arkadaşlarımın dediği gibi kablolarda ek, oksitlenme vs durumları da bu sorunu yapabilir…

3 Beğeni

Tam da tahmin ettiğim gibi yavaş yavaş artıyor. Doruk noktasına geldimi patlama oluyor. Şimdi ek olup olmadığını anlamak çok basit. Kablo nerden geliyor görüyorsunuzdur herhalde ? Bakın gelen yerlerde sıyrılma, ek yada yıpranma vb birşey var mı diye. Siz interneti nerden alıyorsunuz ? Modem arkasına giren kablo nerden geliyor ?

1 Beğeni

Eve geçtiğimde kontrol edeceğim. Şuan internet tamamen gitti. TurkNet panelinde bölgenizde arıza vardır yazıyor. Acaba bu gece olan sorunda bu arıza kaynaklı olabilir mi?

Tabi burda bir ihtimal. Anlık patlama olmuş olabilir. Çalışma yarım bırakılmış tam anlamıyla düzeltilememiş bundan da yapar. Öncelik bizim sorunu kimden kaynaklı yaşadığımızı bulmak. Akabin de duruma göre gerekli yerlere destek kaydı açmak…

An itibari ile çalışma bittiği gözüküyor fakat internetide sanırım giderken yanlarında aldılar.

Tanımsal Sorun nedir? Bilen var mı?

Merhaba, modeminizi kapatıp 10-20 saniye sonra tekrardan açmayı denermisiniz?

Hala aynı, DSL Işığı yanmıyormuş.

Yeniden arıza bildirimi çıkmaya başladı. Bu sefer süre dahada uzadı.

Bölgenize TT kaynaklı genel bir arıza yaşanıyor sanırım :frowning: Bu kayıt üzerinden biz durumu TT tarafına iletip kısa süre içerisinde gerekli çalışmaları yapmalarını istiyoruz. Umarım beklenen tarihten kısa süre ve sorunsuz hizmetimizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ancak bu aşamada üzülerek söylüyorum ki elinizden bir şey gelmez. Beklemeniz gerekiyor.

3 Beğeni

1 gün oldu ve hala internet erisimimiz yok.