Uzaktaki saha dolabı hk

Merhaba, bir konuda bilgi almak istiyorum evimizin yakınlarında saha dolabı varken hattımızın 3 4 km ötedeki saha dolabında olmasının bir sebebi var mı? Görselde paylaştığım mapte gördüğünüz etrafımızı çevreleyen sokaklarda vdsl hizmeti alınıyor ancak onların arasında saha dolabı uzak olduğu için maksimum 10 mpbs hız alınabiliyor. Bu nasıl olabilmekte bilgi verirseniz sevinirim ve bunu nasıl çözebiliriz başka saha dolabına aktarım yapılabilir mi?

Merhaba,
YAPA’da mısınız VAE’de mi?

1 Beğeni

Birincisi 3-4 Km büyük bir kavram. Bu kadar uzaktan hizmet aldığınıza ihtimal vermiyorum ama öyleyse de bu saha dolabı değil, santraldir kesinlikle. Ek olarak saha dolaplarından hangi adresin hizmet alacağını TT Planlama Müdürlükleri belirliyor

Yapa ise santral üzerinden vae ise saha dolabı üzerinden hizmet alırsınız

Yapayım yanlış telafuz etmiş olabilirim. Peki vae geçer isem mesafe kısalır mı daha yakın bir yere aktarım yaparlar mı? Aradaki mesafe konusunda da hat değerlerim şu şekilde oradan belli olur mu?

Extranet sitesinden altyapı sorgulayıp sonucunu atarsan bakabiliriz. Büyük ihtimal bemce fazla alırsın.

Evet büyük olasılıkla mesafeniz saha dolabı devreye gireceği için kısalıyor görünecek. Saha dolaplarına Fiber kablo ile santral bağlantısı yapıldığından mesafeye bağlı hız kaybı çok çok az yaşanır…

Maalesef istanbul gibi bir yerde ve civar sokaklardaki arkadaşlarım vdsl hizmet alabiliyorken ben bu hız ile internet servisi almak zorundayım gibi gözüküyor yanlış anlamadıysam

Millenicom’a baktınız mı o daha güncel olabiliyor bazen?

Geçen sene bizim kapı no’lar değişti Millenicom’a baktım hala güncellenmemiş. Extranet en günceli şuan.

Extranet 12 mbps gösteriyor bu geçen seneye kadar doğruydu.

bölgeye hipernet(vdsl) geldi 80 mbps’ye kadar alabiliyorum.
Türk Telekom da, TurkNet de, Millenicom da telefondan müşteri temsilcileriyle onayladım.

İnternet sorgulamalarında sadece Millenicom bunu gösteriyor.

Ama kapasite sıkıntısı var işte, TurkNet de sağolsun müşterisini 12 mbps den 80 mbps ye çıkarıp memnuniyet sağlayacağına 2 km ötedeki YAPA’ya geçirip olan portumu da elimden alıyor. Hızımı 4 mbps ye düşürüyor.

ilgili konum;
Port Sorunu nedeniyle YAPA’dan VAE’ye 1 aydır geçilemedi

Az önce extranet üzerinden tekrar sorgulama yaptım, güncellemişler. Onlar da 80 Mbps gösteriyor. Ayrıca boş port var diyor. :thinking:

Merhabalar, sizin geçişinizi yaptılar mı ya da sorununuzu çözebildiler mi? Benzer bir sorun bende de var.

Merhaba mevcut adsl ile vdslye geçiş yapılabilir mi ? kablo yapısı olarak uygunmudur.

Ben hiçbir kabloyu değiştirmeden port değişikliğiyle 12 Mbps ADSLden 82 Mbps VDSLe geçtim. Zaten denemesi de bedava. En olmadı ADSLe geri dönersiniz.

1 Beğeni

Evet kablo uygundur. Yani bina içinde modeminize gelen kabloda hiç bir değişiklik yapılmaz. Eğer isteseniz ve bütçeniz varsa (kablo eski kalitesiz ise) elektrikçi yardımı ile bina girişinden modeme kadar olan kabloyu değiştirebilirsiniz.

Bu saha dolapları yokmu insanı deli eder.