Upload yaparken indirme hızı

Bildiğim kadarıyla download yaparken sürekli upload yönünde check yapılması gerekiyor. Bu da upload yönünde trafiğin download için gerekli olduğu anlamına geliyor. Eğer siz uploadı tıkarsanız download için gidecek requestler gecikir ve download da gecikmeye bağlı olarak düşer. Çünkü CRC vs için sürekli upload yönünde akış gerekir

1 Beğeni

Upload için 5 Mbps sınırı koysam da pek fark etmiyor download her türlü ölüyor. Eve kadar fiberde böyle bir şey yaşamak da Türk Telekom’un sıkıntısı diyelim

2 Beğeni

wifide test yaptım BUFFERBLOAT GRADE : A çıktı iyi mi yani

Ben şöyle bir çözüm buldum. Bende Keenetic Viva var. Keenetic forumda bununla alakalı çözüm ararken bir konuya denk geldim. Orada yeni bir bağlantı kuralı oluşturup. O kurala kullandığınız ağ segmentini ve o ağdaki cihazları ekliyorsunuz ve QoS aktif ediyorsunuz. Cihazlara da öncelik veriyorsunuz. Bu şekilde testlerde upload pingi +150lerden 2’ye filan düştü. Keenetic Forum Konusu (Konuda sadece ağ segmentini aktif ediyor eğer cihazdada o kural aktif olmaz ise QoS çalışmıyor bilginize).

Eklemeyi unutmuşum forum konusunda belirtiyor fakat benim gözümden kaçmıştı. Yeni oluşturulan kurala hız sınırı koymanız gerekiyor. %85-%95 arasında bir sınır koysanız yeter. Ama en kesin sonucu deneyerek bulmanız.