Upload Yaparken Download Hızı Düşüyor

Bende de Keenetic extra DSL var fiber destekli ama bir arkadaşımız 95 mbps sınırına takılırsın extra dslde dedi.

@SineQ, bu konuyu aldım. Size özel mesajdan da yazmıştım zaten :slight_smile:

1 Beğeni

Çözüme ulaştırmak ve sonuna kadar götürebilmek için yardımcı olmaya devam edeceğim. Gelişme olması durumunda @SineQ hem özel mesaj üzerinden hem de buradan bilgi vereceğim.

1 Beğeni

Değerli katlarınızı bekliyorum. 2 saat önce Türk Telekom ekibi arızayı giderdik bakabilir misin dedi ama evde olmadığım için bakamadım şuan baktığımda sorunun devam ettiğini gördüm.

Merak ettiğim için soruyorum. Bu testi wifi’den yapmıyorsunuz değil mi ?

Hayır kablolu bağlantı dostum. Wifi den yapsan bile upload kullanınca bu kadar ping yükselmesi yapmaz.

Evet tek aygıtla yaptım. Sorun tam olarak şu. Ben herhangi siteye ya da servera dosya yüklersem bu durum oluşuyor bunun dışında sıfır sıkıntı. Mesela youtube’a video yüklersem, Twichte yayın açarsam bu oluyor. Ben şuan Türk Telekom’un verdiği modemi kullanıyorum.

Twitch’te bende ara ara yayın açıyorum, zyxel modemim var. 7,6 upload’ım var. Yayını 3500 bitrate’ten veriyorum ping sorunum vs olmuyor. Fakat bir hiz testi yapayım, upload’ı test ederken tamamını kullandığı için oyundaysam ping 150 200 görüyor, tarayıcıdaysam sayfalar açılırken fena zorlanıyor.

Not : VDSL 100/8 kullanıyorum.

Yok onu denemedim deneyeceğim ama arkadaşımız düşük hız alırsın o modemde dedi.

Aynen öyle oluyor ama benim durumum farklı. Sadece upload kullanırken bunu yapıyor. Önceden VDSL kullanırken yapmıyordu.

Haklısınız deneyeceğim. Qos ayarları varmış bu modemde var ama kurcalamama rağmen düzelmedi.

@caner Hocam keenetic modemimi kurdum Qos ayarları yapmadan fabrika ayarlarında bufferbloat sorunu devam ediyor.

Denedim sonuç değişmedi hocam. Yabancı forumda tam ayarları da vardı onu da denedim yine aynı.

Zaten hocam ilk kuruluma gelen ekipler ölçüm yaptığında 38-39 değer çıkıyordu kaç olması gerekiyor diye sorduğumda bana 25 ve altı dediler sonra 22 mi ne yapıp gittiler. O sırada bina içindeki kutu değişmesi gerekiyor kabloda problem yoksa falan dediler. Upload yapmadığım sürece hız mükemmel ama upload yapınca çöküyor direk net. Bir de modem arayüzde bu hata var.

Burayı okuyunca bir şey fark ettim. Vdsl’de bizimki B çıkıyor ama şu sağ alttaki oyun kısmı :warning: yazıyor. Oğlanda diyor ki baba ne oldu oyunlar arada takılıyor :relaxed: TT 50 idi böyle bir şikayetleri yoktu. Acaba TurkNet tarafında bir ayar vs yapılıyor mu ? Bir de bu çıktı :disappointed:

1 Beğeni

Bufferbloat testi yaptınız mı? Test yaparak anlayabilirsiniz.

Bu sorun TT’de hiç olmadı hız yarısı olduğu halde B çıkıyordu. Tek fark bağlantı TurkNet. Çok ilginç ya… Bufferbloat’ın tek gerçek çözümü SQM destekli modem veya router. Çünkü QSO ile aynı şey değil. Ben TurkNet’in CDN servislerinden huylanıyorum işin doğrusu. Birazdan tekrar TT’ye alacağım bağlantıyı bakacağım aynı teste.

Konuya da maydanoz gibi oldum ya :disappointed:

1 Beğeni

hangi site bu 20 karakter

Hocam Qos destekli Keenetic modemle test ettim ben yine sonuç aynı çıktı. SQM nedir?

@m.kursad site : Speed test - how fast is your internet? | DSLReports, ISP Information veya Bufferbloat and Internet Speed Test - Waveform

Smart Queue Management Diye yazılır uzun adı. Bufferbloat’ın tek çözümü budur. QOS’ye benzer ama QOS trafiğe öncelik tanırken bu akıllı bekletme ile buffer yapıp öyle isteği işler. Zaten çok az router’da var desteği. OpenWRT’de bazı cihazlara uygulaması yapılmış sanırım pek bakamadım.