TurkNet'ten ayrılanları anlamıyorum

Sen gigafiber alıcan diye ben neden TurkNet e fazladan para ödeyeyim ki :laughing:

2 Beğeni

Zorla öde demiyorlar ki… kimseyi zorlamadılar sonuçta… taahhütsüz tek firma da değil. Türkcell de diğer operatörlerden pahalı isteyen başka operatörde kullanıyor… zammın iki kere yapılması konusunda doğru yapıldı demiyorum. Fakat firma politikası istediği ürünü istediği fiyattan satar. Sen istersen alırsın istemezsen almazsın. Daha önce de söyledim. Hakim operatör değil. Altyapı elinde olupta benden almazsan yapmam demiyor. Aslında tarifem 250 lira diyip sana kampanya yapıyorum diyerek 100 liradan verip her ay seni 150 liralık borca sokarak sözleşmeni iptal edip başka bir operatöre kaçmanı engellemiyor.

Taahhütsüz olup bir ay içinde bir sürü abonesini kaybetme riski büyük olan bir firma zam yapıyorsa düşünmek lazım…

Dediğiniz gibi bunu gigafibere kaynak olarak yapıyorsa bile en azından hizmet geliştirmek adına yapıyor. Bu senin benim hesabıma uymazsa bizimde sözleşmeyi sonladırıp en uygun firmaya geçebiliriz.

Ben 100 megabitlik tarifedeyim 169.90 oldu
Türk telekom 196 tl
Süperonline 220 tl (Superonline nın vdsl fiyatları fiberden daha fazla)

1 Beğeni

Sonuçta taahhüt yok, beğenmeyen gider, ama olay o değil, insanlar TurkNet’i kendi malı gibi gördü ve savundu (ben), bu haraketi insanlar yakıştıramadı, sorun bu. İlk TT ADSL/VDSL kullanırken, TurkNet hattınız desteklediği kadar dedi, halen de aynısını yapıyor zaten, doğrudan TurkNet’e geçtim, ev FTTH olunca hizmet veremedi, 2 yıl TT, daha sonra milleni.com, TurkNet’in fiber altyapıda hizmet verdiğini öğrendiğim an aboneliği geçirdim, fiyatı yakındı veya benzerdi, ona da tam olarak bakmadım “Bizim TurkNet” dedim. Buradaki olay bu aslından insanlar yakıştıramadı. Hayal kırıklığına uğradı.

Aslında bu kadar tepkinin nedeni de o sahiplenme duygusu olduğunu anladım. En yüksek hızı verme taahhütü yüzünden her zaman 100 mbitlik port tahsis ediyor olması bu sonucu doğurmuş olabilir mi.

Ya da TurkNet hız testlerinde daha hızlı çılabilmesi için 50 mbit üstü abonelerin kullanması ortalamayı arttırması amaçlanıp 16 24 35 gibi paketleri kaybetse de gigafiberin artışı ve 50 mbit üstü abone sayısının toplam abone sayısına oranla fazla olmasını istemiş olabilir mi diyecem ama şu çok dikkatimi çekti…

TurkNet ceo cem bey birçok röportajımda çok rahat konuşan güler yüzlü bir kişi idi. Çok rahat ve yaptığı işe güveni olduğu belli oluyordu. Fakat son zamdan sonra yaptıgı röportajlarda daha sıkılgan konuşurken tereddüt eden bir şekilde yaptıklarından memnun değil ama bunu da belli etmemeye çalışan bir tavırı var gibi geldi. Zam yaptık oldu bitti maşallah değilde yaptık ama çok iyi olmadı. Gelde bunu açıkla… zor durumda kalmış gibi bir tavrı var. Gerçekten bir zorunluluk olduğu için yapılmış ama çokta memnun değilmiş gibi tavrı bana geçti şahsen… o yüzden de çok kötüye yoramıyorum… tabiki sırf bu yüzden aynı hizmete daha fazla para verilmez ama alternatifleri değerlendirmek ve geçiş için kimse engellenmiyor. Ceza kesilmiyor. Arkasından borç çıkarılmıyor… statik ip bile diger operatörlere göre yarı fiyatında… ip6v için elinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Desteklenmesi gereken gelecekte daha iyi işler yapabilirler düşüncesi yaratıyor bende

2 Beğeni

Açıkcası TurkNet benim için halen en yenilikçe firma. Ben zam öncesinde sırf 100 mbps üzeri paket kullanabilmek için başka iss’ye geçtim. Muhtemelen 100 mbps üzeri halen bir gelişme olmasa TurkNet’te ipv6 için kalırdım. TurkNet’i kötü yaptığı şey kampanyasını ve süreci yönetememek oldu. Zam sonrası sitelerine 2023’e kadar zam yok ibaresi eklediler. Fakat bunun bir kampanya vs vs olduğuna dair bir açıklama bile yoktu. Hatta ibare kalkınca forumda tartışıldı ama çok açık kampanya denildiğini göremedim. Aslında süreci iyi yönetebilse bu kadar tepki ile karşılaşmayacaktı. Zaten herkes gelen zamları ve sebeplerini biliyor.

Gigafiber gelmedikçe bu zamlar ile TurkNet li olmanın hiçbir anlamı yok, zaten bu gidişle ikametime geleceği de yok güle güle TurkNet…

Daha TurkNet piyasaya büyük bir çıkış yapmadan önceki yıllar insanlar taahhütle tt ve Superonline gibi firmalara söverek kaçmak istiyordu şimdi TurkNet kimseye ceza da vermiyor zevkten 4 köşe olmuş insanlar alternatif görmüş kaçmaya çalışıyor üstüne bide tt ya da Superonline a gidiyorlar. TT’yi geçtim fiyatı daha yüksek olduğu için, Superonline bile 1000 mbpslik paketi 249 TL’ye satıyor download hızını herkrs verir ve onuda verdiği fiyata bak. Telefonlarınızda bulunan modemler bile simetrik hız sunamıyor bu isin bir durumu var ki uploadlar genelde downloada göre düşük ama TurkNet geldi ve 1000 mbps simetrik sunuyor olmayan paraya. Ve bu fiberi vdsl aboneleri ödemiyor öyle bir dünya yok. Adamlar diyor ki bunun ücreti bu. Millet sömürülüyor ve fiyata bakıp sömürene koşuyor valla devam edin memnun olduğunuz yerde olun. Bu kadar konuşmanın pek bir manası yok. TurkNet şu an altyapı kuruyor tıpkı tt,sol, kablonet vs gibi karşılaştırmaya alınamayacak kadar değerli bir firma politikası ile devam ediyorsunuz.TurkNet ile yanyana gelemeyecek bir fiyat politikası ile müşteri süzüyorlar tercih sizin tabii. Vdsl pahalıya geliyor bu her yerde söyleniyor bu yüzden fiyat artışları var. TurkNet diğer taahhütsüz firmalara göre bir tık daha fazla yatırım yaptığını düşünüyorum. Belki bu durum turknetin maliyetlerini artırıyor olabilir

Alsatcılar yakında müşteri hizmetlerini bile türk telekoma yönlendirecekler… Birgün politikalarını değiştirirler alsat yaparım ama kendine altyapı da kurarım diyerek bir yola çıkarlar. Kendini farklılaştırırlar. O zamanda gerekşrsr tebrik hatta destek olunur.

Katılıyorum, ikamet ettiğim site de tt altyapı var max. 50/8 Mbps TurkNet’e ilk geçtiğimde evet avsntajlı idi ama 50/8 e niye 170₺ vereyim? Zaten sitede Kablonet var görüşme yaptım hd tv kanallar dahil 100/20 Mbps 2 yıl taahhüt 205₺ veririm geçerim mantıklı olan bu benim için…

Yalnız TurkNet Kobi kısmında 1 ay daha erteleyerek zam yapmadı. Bundan neden bireysel kullanıcılar etkileniyor orasını anlamadım. Neden KOBİ’lere daha çok değer veriyorsunuz ?? 129 TL kobide internet

26 ay dolmuş, 27. ayım bu ağustos son ayım oluyor Turknetle. Turktelekom’dan sonra cennet gibi gelmişti ama o da büyüdü gelişti dev bir firma oldu Ülkemizde büyük firma egosu diye bişey var Şu saçma fiyat politikasını 4-5 yıl önceki TurkNet yapmazdı bence Neyse olayı çok dramatize etmeye gerek yok

Evet TürkTelekom portlara zam yaptı fakat bu zaman TL bazlı bakıldığında TurkNet’in TL bazlı yaptığı zamların yanına bile yaklaşmıyor Yani ortada başka sebepler olduğu kesin Diyeceksiniz ki işletme maliyeti, işçi maliyeti, malzeme maliyeti, ülkedeki enflasyon vs. Bütün bunlara katılıyorum fakat Gigafiber’i de bu maliyetlerin etkilemesi gerekmiyor mu? Asıl olay bence şark kurnazlığına kılıf uydurmak. Gigafiber zaten çok az müşteri var Onlara zam yapmayalım, bi sms atalım port zamı oldu diyelim (sanki tek masrafları bu portlardı) ve yapalım zamları İnsanlar da bütün suçu Türktelekom’da bulsun Bizde aradan kazancımızı artıralım (Bu zamlardan sonra en fazla %10-15 oranda müşteri gider fakat biz yaptığımız fazlaca zamla bu açığı fazlasıyla kapatırız dediler diye düşünüyorum)

Gigafiber’li arkadaşlar kızmasın ama VAE’den kazanılan parayla yapılan altyapının meyvesini yiyorsunuz Eğri oturup doğru konuşmak lazım Herkese eşit fiyat sistemi saçmaydı Ben 40-50mbps zor alıyorum, diğer tarafta adam 100mbps alıyor aynı parayı ödüyor Alt komşum vdsl port yok diye 12mbps adsl kullanıyor O da aynı parayı ödüyor Komik durum Hatta geldiğimiz noktada 1gbps simetrik hız kullanan adam 140tl ödüyor, aynı mahallede aynı firmadan adsl-vdsl 10-20-30mbps hızlar alan adam 170-180tl ödüyor Merak ediyorum bizim ülkemizden başka dünyada ikinci bir örneği daha var mı bu olayın :smiley:

2 Beğeni

Turkcell vdsl 100 mbps için 215 tl istiyor fiber de 500 mbps ise 199 tl sen bilirsin yine. Büyük firma kalite vs deyin ödemeye devam edin.

İlk zam enflasyon zammı… ikinci zam port zammı… ikinci zamda gigafiberde türktelekom port kullanmadıgı için zam gigafibere gelmedi. Şöylede yapılabilirdi. Vae kullananlara gelen port zammını tüm abonelere paylaştırıp tüm tarifeleri örnek veriyorum. Çünkü abone oranını bilmiyorum. İnce bir hesaptır. 139.90 dan 154.90 yapıp herkesi tek fiyata devam ederdi. O zamanda vae dekilerin parasını biz mi ödeyeceğiz diyeceklerdi gigafiberliler…

Vallahi kimse kusura bakmasın simetrik 1gbps interneti başka hiçbir yerde o fiyata bulamazlar Madem altyapı işleri çok maliyetli Bu gigafiberi bu fiyatlardan hiç vermeyecekti TurkNet

Ayrıca şöyle bi durum var Evet gigafiberin port masrafı yok ama onunda bir dünya yok switch yok gpon yok dönüştürücü, arıza durumlarında sadece kendi TurkNet ekibinin bakması, yüksek hızları sebebiyle sunucularınn daha meşgul edilmesi vs. Daha aklıma gelmeyen bir çok açıdan daha masraflı Vae’de ise portu alıyorsun Donanım olarak, kablo olarak, cihaz olarak bir masrafın yok Üzerine arızalarda açıyorsun Telekoma bildirim Onlar eleman yolluyor (bilmiyorum para alıyorlar mı sonradan turknetten ama sanmıyorum Sonuçta altyapı sahibi onlar olduğu için almıyorlardır diye düşünüyorum)

1 Beğeni

Sıkıntı da tam oradan başlıyor. Altyapı başkasında ne zaman ne yapılacagına hakim değilsin. Müşteri memnuniyetini sağlamak yada kontrol altında tutmak daha zor.

Örnek olarak söyleyeyim. Ben süper online kullanırken arıza oluştu. Kaydı bıraktım 1 gün sonra telekom ekibi geldi sorun yok dedi kapandı. Bağlantım yok diye yeniden actım sorun bizde değil dedi telekom yine kapattı. Kablomu kontrol ettim hata yok. Direkten gelen kabloya taktım modemi yine çalışmadı. Ben direkten binaya giren kablo çalışmıyor diye kayıt açtım. Bu sefer telekom ekibine denk geldim. Aşağı indim neyi var diye. Arızayı kapatıyordu bişey yok diye. Hayır dedim direkten bana sinyal gelmiyor. Ama aradaki kablo ama direkten sonraki bir arıza onu bilemem dedim. Benim tesisatımda bişey yok sorun sizde dedim. Verdiği cevap : çok biliyorsunuz zaten telekomcu oldu herkes dedi. Bir başka operatörden hizmet alın onlar para kazansın angaryasını biz çekelim dedi… ondan sonra işler farklı yere gitti. Tartıştık filan direge çıktı kablo arızalı dedi ve direkten binama gelen kabloyu değiştirdi ve sorun düzeldi. Yani kontrolü sizde olmayan bir hizmet vermeye çalışmak daha zor bence… arızanın giderilmemesi… sorunlu portların alternatif firmalara verilmesi daha neler neler.

En son direkte arıza var. Operatör değiştiremiyorum. Altyapı görünmüyor dedim. Ttnet e abone olun biz sorunu çözeriz dediler. Abone Olmadım 4 ay oldu sözde kayıt aldılar ve hiç bir şey düzelmedi.

1 Beğeni

Bu yüzden konu açmıştım büyük ihtimalle onaylamayacaklar. Yorum olarak yazıyorum. Neden ayrılmak istediğimi anlayın diye…

Twitter’dan ya da destek kısmından ne yazsam sanki tam tersiymiş te biz haksızmışız gibi cevap veriliyor ya da biz zam yapmak istemedik gibi cevaplar geliyor.

Sıkıntılar;
**1)**Kampanyalar, bilgilendirmeler doğru ve düzgün bir şekilde aktarılmıyor. Ortada bir belirsizlik olduğundan daha sonra o öyle değildi demeye getiriliyor.

Örnek: Her yerde TT’nin port zammı yapacak haberi yayılınca ilk zammı TurkNet yaptı çok ama çok iyi biliyorsunuz. Herkes bunu port zammı için yaptığını düşündü. Hak verdi ve sesini çıkartmadı.
Tam o dönemde ise Haziran 2023 kadar sabit fiyat garantisi reklamları çıkmaya başladı.

Peki sonra ne oldu? TT port zammı yaptı ve TurkNet tekrar zam yaptı.
Haziran 2023 kampanyası için o dönem abone olanlar için geçerli dendi.
Port zammı gelmese zam yapmayacaktık dedi ama önceki zam neydi? Var mı açıklama? Yok.

2) Fiyatları artık diğer alternatif kiralama yöntemiyle çalışan operatörlerden pahalı kalıyor. Hatta ve hatta ülkenin para birimi şeker gibi erirken bu dönemde 24 ay taahhüt yapmak yapılabilecek en karlı iş. TTNet ve diğer kiralama şirketleri TurkNet’ten daha ucuza bu hizmeti verebiliyorken ortada yine bir sıkıntı var demektir.

Peki sıkıntı nerede? Ya TT ile TurkNet’in arası iyi değil ve ona pahalıya port kiralıyor ya da TurkNet bizden olması gerektiğinden fazla para alıyor.

1. Aylar yıllar geçti ama halen daha koskoca TurkNet diyemiyoruz. TT’den kurtulmak için canla başla yıllar önce sanki gurbete gider gibi TurkNet’e geçtik ama halen daha başka operatörde gibi hissetmiyorum. Halen ipin ucu TTNet’te…

Peki neden mi? İnternetim 1 gün boyunca yoktu. TT ekibi geldi sorun bizden değil sizden kaynaklı dedi. Geldi ölçüm vs yaptı evet size internet gelmiyor diyerek kendi sözünü yedi. Sonra bir dakika bir şeye bakıcam dedi. Gitti geldi sorun çözüldü. İnternetim geri geldi.
Öncesinde 50mbps alırken şuan 90-100mbps civarı almaktayım ama bilin bakalım ne oldu?
Ev telefonu numaram değişti… Evet komik değil mi? Aradığımda ise eğer bu hızı almaya devam etmek istiyorsanız isterseniz ekip yönlendirmeyelim, arıza kaydı açılırsa bağlantı değişirse hızınız düşer büyük ihtimalle dendi. Şimdi korkudan bunu da yutmuş olduk…

Bilemiyorum ne yapsak ne etsek. Ülkenin günden güne erimesine mi yanalım yoksa bizi koparan firmaların bir diğerinden kaçıp başkasının kucağına atladığımıza mı yanalım.

Şu 10 aylık kampanya için 3-4 kere sms geldi ama Temmuz’da katılmazsan Ağustos ayı faturan 179 TL gelir gibi bir açıklama gelmediği için kredi kartı ekstresini bekledim. Az önce ödeme yapar yapmaz üzerine 179 TL misssssler gibi Ağustos faturası geldi. Cebimden 1500+180 TL Ağustos ayı için internet ödemesi çıkmış oldu sanki hiç başka harcamamız yokmuş gibi.

Hem de TurkNet 1 ay sonra zam yapar mı diye korkmadan ya da 10 ay sonra ne olacak acaba diye düşünmeden!

Teşekkürler TurkNet 1 abone daha kaybettin. Aslında diğer evdekini de kapatınca 2 abonelik olmuş olacak… Keyfi bilir.

2 Beğeni