Türknet yönlendirme/ping sorunu

Uşaktayım İzmir çıkıyor bende.

Ben bu sayfayı kullanıyorum.

Manisa güzel yerdir sıkılırsan izmir iki adım :slight_smile:

Merak ettim türkcell şebeke den yaptım. İzmirdeyim ben diyarbakır çıktı…

tracert testinde çıkan ping değerini burdakine göremi karşılaştıracağız acaba yoksa benim değerler bunların değerlerinden 2 -3 kat fazla

Listedeki platformlar üzerinden değerlendirebilirsiniz. Örneğin google.com üzerinden bölgenizdeki ortalama ping değerini görebilir, google.com için tracert testi yapıp karşılaştırabilirsiniz :handshake:

değerler yüksek çıkıyor ordakine göre

Burdan bakınca Hatay çıkıyor yanlış bu bence neden derseniz siteler google vs hep İzmir olarak konum seçiyor zaten en düşük pingi İzmire alıyorum. ipinfo.io ben bu siteden bakıyorum. Speedtestte de İzmir gösteriyor son yaptığınız teste girip bakın haritada çıkıyor.

Oluşturduğunuz konu ve kayıt üzerinden sizin probleminizi ele alıyoruz :handshake:

IP statik değilse CGNAT ilk nereden sisteme girdiyse o ili görür. Benim ipv4 statik gerçi ipv6 da statik ikisi de İstanbul normal yani :+1:

Yanlış değil ! Sizin verdiğiniz POP noktası çıkşını gösteriyor üstte verilen ise DSLAM’ın dağıttığı ip lokasyonunu. Eğer CGNAT ise IP’niz farklı il/lokasyon normal.

statik alıcaz yani

Bir üstte yazdım gerçi ama aydınlatmak için tekrar yazayım.

Eğer CGNAT ‘tan IP geldiyse bazı sorgu siteleri bağlı olan DSLAM kutusuna IP nereden ilk geldiyse o il veya lokasyonu gösteriyor. Bazıları ise o DSLAM’ın bağlı olduğu POP noktasını. Yani siz aslında İzmir’de olup DSLAM Ağrı’ya ait bir IP çekmiş olabilir. Ancak statik’te aksi bir route girilmedikçe DSLAM size en yakın POP’tan IP alır verir size.

Aksi olan kısmı yazma nedenim siz diyelim Ağrı’da sınız ama statik’te size istenirse İstanbul POP’a ait IP verilebilir. Bu tamamen kuruma bağlı tabi. TT’de çok yapılan bir işlem çünkü küçük yerlerde fazla istek alırsa yapılıyor. Pandemi zamanı özellikle yazlık yerlerde insanlar yerleşik kalınca yapıldı.

2 Beğeni

Alın deneyin nasılsa iptal edilen hizmet. TT’de yakından vermesi normal çünkü TT’de CGNAT’ta olsanız bölgenize yakın POP’tan dağıtıyor. Aynı IP sisteme farklı ilden de girse bunu orası göstermiyor. Yani yazılımsal işler.

Bende pop noktası gösteriyordu türktelekomda şimdi ise diyarbakır çevresinde gösteriyor

Hatay çıkan bir yer daha vardı cgnat sorgulanan orada İzmir ve Hatay’ı görmüştüm demek bundan dolayıymış (site burası ip.bieringer.net). Linkini attığım site ikisini de veriyor o zaman. Modeme reset attım yanlış dediğim sitede İzmir Bayraklı yazıyor.

Evet üstte yazdığım nedenden :+1:

1 Beğeni

Bende hiç netspeede girmiyor. Direkt TT. TurkNet kullanırken de böyleydim.

Netspeedte google ve yurtdışı ping sürelerim daha iyileşti. Neden bilmiyorum. TurkNet’te google 47ms iken şimdi 18 max çıkıyor.

benim şuan bu şekilde. Muhtemelen konum kaynaklı yönlendirme sorunları var. TurkNet’in eksikliğini hissettiğim tek şey IPv6. Ama TurkNet 200Mbps sunsa sırf IPv6 için geçeceğim.

Hangi sağlayıcıya geçmeyi düşünüyorsun?

bu 172.17.1.207 cgnat mı oluyor ve neden ona 17 ms alıyorum