Turknet Yetkilisi bilerek ve isteyerek hızı düşürüyor

Önümüzdeki ay ben ne yapacamı biliyorum.
İlk yapacağım şey güzel bir yöntem.
İkinci yapacağım şey ise hiç istemediğim şey. Ama bunu yaptığımda da ortalık karışır duyulur da zaten.

Demek istediğim hattı paylaştırmak için 8 ile 16 mbit olanlara eşit dağıtacaz diye hızı düşürüyolardı böyle şeref yoksunları var. Madem eşit dağıtacan aynı paradan ver? bunlar neyse varya…

Aynı durumu benim arkadaşada yaşadı. Sebebide ilk gün bağlandığı gün apartmanda bir kaç kişinin interneti gitmiş. O vesileyle ilk gün 35 mbit leri gördü. Ertesi gün Telekom ekibi tekrar gelmiş. 2 bağlantı daha yapınca hız 24mbit düştü. Dslde 1000 m üstüne sinyal alıyorsanız şükredin. Ben kendi evimde 900 m de 8-10 arası ancak alıyordum. Dsl mantığını bilmeyen sanıyoki hatta 100mbit tanımlanınca 50mbit alacak. 1000 m de 35mbit alman için dağın başında enterferans olmayan yerleşim dışından hattın geçmesi lazım.

1 Beğeni

1000 m de ben 38 Mbps hız aldım yalnız onu belirteyim. Zaten hali hazırda kablolar radyo frekanslarına yada bozuluma yönelik yerlerden geçmiyor.
Snr kalitesine ve ileten cihazın iletim gücüne bağlı olarak bant genişliği değişiklik gösterir.
Snr oranı 6 olsun iletim gücü %100 olsun 1 km de 60 Mbps hızları görürsün 100 den düşümde.
Ama aynı snr değerinde iletim gücü 75 e düşürülsün buna bağlı olarak 60 ise 45 e düşer 50 ye düşsün güç 45 ten 40 hatta 30 a düşer.
Bunlar bir örnek.
1200 metreden ankastreye kadar 38 Mbps hız ulaşabiliyorsa bu bahsettiğim hesaplamayı siz düşünün. Ben o mesafeden o hızları gördüm.
Bu hız ertesi gün 33 e düşürülüyorsa bunda bir şey ararım.
Hadi onu da geçtim 33 Mbps şeklinde 2 ay kullandıktan sonra 30 a düşüyorsa buna ne demeli ?
Zayıflama değeri aynı hiçbir şey değişmiyor sadece maksimum hız düşüyor.
Onu da geçtim Vae geçtim saha dolabı daha yakın diye bu seferde suçu türktelekom a atıyorlar.
Onlar hız vermiyormuş. Öyle birşey yok çünkü hız arttırılsın diye istek gitmiyor adamlara kopma var şeklinde bildirim açılıyor.

İletim gücümü nasıl arttırıyorsunuz? Ben bu işin içindeyim ilk defa böy birşey duydum. Dslamda güç sorunu yada aşırı bir abone azalması (enterferansa bağlı) olmaz ise iletim gücü sabittir ve ayarlanamaz. Çıkış sabittir. Abone arttıkça iletim gücü düşedebilir.

1 Beğeni

Bu arkadaşımızda abone sayısı arttıkça kısmından sonrası yok. Anlatamıyoruz ve daha bir çok sebep olabilir elektrik ile iletilen şeyler bunlar tam takır kontrol altında olamayabilir diye düşünüyorum

1 Beğeni

Birde mesafe 1000 m. Bir bozuk ek mahveder. Arada kablo nerden geçiyor bilinmez. Bir abone vardı yoldan kamyon geçse hattı giderdi. En son turktelekom eve giden tüm hatları söküp attı. Hızmwt vermiyorum sana dedi.

Şimdi abone arttıkça olayı yok. Abone olurken böyle birşeyden bahsedilmiyor.
Ayrıca şöyle bir durum var hadi diyelim ki abone arttıkça olsun
peki 2 ayda hiçmi abone artmadı ?

Türktelekom hatları mı söktü ? Hizmet veremiyorum mu dedi ?
Bunun cezası olduğunu biliyorsun değil mi?
Bak şunu anlarım hat kesilir 30dk 1 saat vs. gelmez çalışma olur o zaman değerler düşer.
o zaman da hat zayıflaması değişir anlaşılır zaten. Kablo değişmesi bile zayıflamayı değiştirir.
Ama durum öyle değil işte. Adamlar sürekli test yapıyorlar bağlantım üzerinden.
Ben mesela sizin gördüğünüz mevcut hız mesela 50 mbps dir maksimum hız 65 tir. Ben o hızın 60 ını kullanabiliyorum sürekli sabit olarak. Adamlar öyle bir ayarladı ki gördüler misal hızım 49 max 38 mevcut idi. ertesi gün 41 e 33 oldu.
Şimdi mesela o değil mesele şu. 2 ay hızım sabit 2 ay abone almamış TurkNet sonra bir bakmışım hızım 30 olmuş.
Birisi var TurkNet personelinden kendini gizli tutan biri.
Yazılımsal olarak snr değerimi 3,7 ye düşürdü yapada.
şimdi şöyle birşeyde söyliyim bu değerde ben 1 hafta sabit şekilde kullandım. 1 kere bile kopmadı.
Ardından beni aradı yarın onun ses kaydını bakacam duruyorsa adını söylediyse eğer.
Telefon tam çekmiyordu eminde değilim tabiki sorduğu şu şuan kopma veya başka bir sorun yaşıyormusunuz diye aramış. Aslında aramazlar aramıyorlar daha doğrusu. Birşeyler değiştiyse arıyorlar.
Telefon kapandı tekrar aramadı arkadaş. Bir diğer çalışanda diyor ki snr yazılımsal olarak ayarlanmıyor. Bu ayarlanmıyor diyen personel de bir ara benim snr mi yükseltip hızımı 24 Mbps e düşürmüştü =)
Yani neler olduğunun çok farkındayım. Ben birşey söylüyorsam mutlaka ardında bir kanıt veya dayanağı vardır kelimelerimin.

1 Beğeni

Modemi kapatıp açtığında snr değeri 3.7 göstereceğini hiç sanmıyorum. Bunu görmen için hat değerlerinin o an dalgalanması ve kapasite 25 mbps e düşüp modemin öncesinde 30 mbpsden bağlantıyı kurmuş olması gerek. Bazen elektrikler gidiyor 95 mbps falan gördüğüm oluyor. Diğer kullanıcılar bağlantıyı kurdukça kapasite 90 mbps kadar geriliyor ancak modem o an 95 te bağlantıyı kurduğu için snr düşüyor 6-7 ye. Bölge iyi sanırım bu kapasite 2-3 yıldır hep böyle 1-2 mbps artar düşer 109 metre dolap mesafem var

1 Beğeni

Hayır Sabit değer. 1 hafta hiç değişmedi. Anlatmak için haftalarca uğraşıyorum da kimse anlamaz oldu.
Ayrıca TurkNet altyapının iyileştirilmesi için istekte bulunamıyormuş. Bugün bir kaç şey paylaşıcam.