Türknet ve Turkcell Fiber Dönüşümü tamamlandı 1000 mb kavuşmaya az kaldı

@ismailaygn istanbul gaziosmanpaşa

1 temmuz da sokağa kablo çektiler bu fotodaki kablo 1 2 aydır bekliyordu dün kalın kablo çekildi bizim mahalleyi en sona bırakmışlar galiba onun için işlemler farklı ve yavaş ilerliyor aynı mahallede farklı sokaklara sokak ve bina içi kutular takılmış bizim sokağa hala kutu gelmedi

Kalın kablo cekildikden 10 gün sonra bana ofdk kutusu geldi

1 Beğeni

@ismailaygn şu an sadece kutular kaldı başka bir şey yok Sen 10 gün diyorsun proje ekibi Eylül diyor ikisini karşılaştırınca o zaman Eylül’de aktif olacak görünüyor söylenen zaman doğru gibi

1 Beğeni

Bölgeden bölgeye süreç değişiyor gerekli izin prosedür e göre hareket ediyorlar bendeki sürec 10 gün sonra kutular takıldı 10 gün sonrada kutularını dışarıya takılan dağıtım kutusunun kablolamasi yapıldı ardından 5 gün sonra sinyal verildi 1 gün sonrada radevu verilip kurulum yapıldı . Ama bu süreç her bölgede aynı değil malesef

@ismailaygn bizim mahallede bazı sokaklarda sokak ve bina içi kutuları takıldı Sadece bizim kutular takılmadı bizim sokağı en son mu yapıyorlar anlamadım ama 2 hafta içinde aktif olur diye düşünüyorum

Ayrıca Bu dağıtıcı kutunun koyulacağı yerdeki kablonun oraya diger sokaktan bir tane daha kalın kablo çekmişler soldaki kalın kablo tek kutuya geliyor toplamda tek kutudan 3 sokağa fiber verecekler nasıl olacak en azindan 2 tane kutu olması gerekiyordu

Superonline bile 3 tane kutu koydu bu TurkNet nasıl iş yapıyor Anlamadım Öyle olursa bizim fiber hızı düşer

Sıra sıra geliyorlar bildim kadarı ile ve herşey bitttikden sonra belediyeden izin alip topluca aktivasyon veriyorlar biraz daha sabretmelisiniz (: tünelin sonu ışık :hugs::pray:
Hızı dusmes hocam zaten her dağıtım kutusuna kaldıracak kadar bağlanıyor zaten foto çekip yakınlaştırıp yazıyı okursanız orda bağlantı sayısı yazıyo bildim kadarı ile fiber hızınız kesinlikle düşmez merak etmeyin sadece biraz sabredin

1 Beğeni

Dediğiniz olay benim binamdada öyle hatta isterseniz akşam eve gectimde atım resim hizimda bı düşüklük yok o konuda hiç dert etmeyin gönlünüz ferah olsun

1 Beğeni

@ismailaygn Huawei ws7200 20 ax3 bu router almayı düşünüyorum Evin her yerine yayılsın yüksek hız bağlansın arkadaşlara sordum ürün güzel işini görür al git dedi

Hocam bende wifi 6 destekli router arıyorum şuan ki vr600 den memnunum ama giga hızları kablosuzda yakalamak için wiifi 6 destekli router lazım, Turknetin verdiği modem rahat 5 g de 400-500 arası hızları görürsün

Hocam şu şekil ofdk kutusundan Dier sokağa cekilen kablo sizin ordaki olayda bu mu bahsettiniz ? Hız düşer demiştiniz

O kablolar ne yahu vızır vızır geçiyor dört bir yandan. Çok çirkin görünüyor.

1 Beğeni

@ismailaygn yukarıda paylaştığım fotoğrafın olduğu kablonun üstünde ekstra bir tane daha kalın kablo var yani şu an orada iki kalın bir tane ince kablo var senin attığın fotoğrafta sadece kalın kablo var görünüyor bizim sokaktaki bir kalın kablo sağ tarafa gidiyor diğer kalın kablo sol tarafa gidiyor yani burada 3 sokağa birden almış oluyor

Hocam gönlünüzü ferah tutun kesinlikle hız düşmesi yaşamazsınız merak etmeyin :hugs::hugs::hugs: cihazlarıniz 5 GHz destekliyormu ?

@ismailaygn 5ghz desteklemeyen cihaz mı var :smiley:cat6 kablolar ile takılıyorum

sizin kablolar kötü çekilmiş oraya bakan ekip kötü iş yapmış bizim kablolar bina duvarına yapıştırarak çekildi sizin sokak gibi havadan çekmediler görüntü bozulması olmadı

Benim binadakide duvara yapıştırarak çekildi sadece ofdk dağıtım kutusuna karşıdan kablo çekildi :smile:

Birde bişey soracaktım gponle modem bağlantı cat 5 kablo zaten giriş 1gbt port da cat 6 kablo ile değişmeye gerek varmı ? Bir + faydası olurmu yoksa gponle modem bağlantısı Cat 5 kablo olmasımi gerek :smile: ? + Avantajı varsa Cat 6 yada Cat 7 takım modemle gpon arasındaki fiziksel bağlantıya

Kalite olarak aynı hızda fark yaratacak hiçbir artısı olmuyor. Altyapı ekiplerinin birbirlerini daha kolay ayırt edebilmesi için uygulanan süregelmiş bir gelenek…

3 Beğeni

TurkNet Fiber kablo rengi siyah olunca insan bunu bakır kablo sanmaz mı? :smiley:

Yoksa ev içine giren fiber gene turuncu mu?

@mixerboy Turkcell’de daireye kadar kalın kablo çekildi kanalıyla üstü kapatıldı görünmüyor zaten

TurkNet daireye kadar kalın mı İnce mi çekiyor bilmiyorum zaten doğalgaz borusunun oradan geçirdiği için görünmüyor kimse görmez

1 Beğeni

@ismailaygn o konuda bilmiyorum ama ben cat6 kablo kullanıyorum gigafibere hazırlık yapıldı