Türknet Vdsl Geçişim bugün sağlandı

@EFG

50 Mbps Tarifesine geçtim.

Minimum 40 ile 50 arasında Hız alacağım söyleniyordu.

50 Mbps Tarifesinde
" 30 Küsür Ping ve 18Mbps hız alıyorum. "

Alt yapı kontrol ettiğimde 44 görünüyor.

Şuan tüm ayarları yaptık ve aldığım hız resimde göründüğü şekilde.
Resimde gördüğünüz bilgisayar üzerinden (Cat6) Kablolu bağlantı ile yapılan hız testi.

Modem Asus Ac51-750 vdsl

Sorun nerede acaba ?
Müşteri destekte görüştüğüm hanımefendi 24 saat sonra normal hızınızı alacaksınız diyor fakat böyle birşey daha önce duymadım. Geçişi yaptıktan sonra tarifemdeki hızı almam gerekiyor diye biliyorum. İnternet üzerinden araştırdığımda böyle birşeye denk gelmedim.

Bir de telefondan yapıp testi sonucunu yazarımısın

SNR değeriniz yüksek ondan gelmiyor

Geçiş yapmadan önce snr değeri daha düşüktü.

Wifi üzerinden hızım daha düşük çıkıyor.

modem ayarları orjinal halinde resetlendi şuan evde değilim kardeşim m.desteğin söylediği şekilde kurulum yaptı.

Paketim Almış olduğum hizmetler kısmında zaten 50 Mbps olarak görünüyor.

Sanırım mesai saatleri doldu ve bu iş yarına kaldı.
İç tesisatımın değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

İç tesisatı yarın yeniden yapılandırıcam. en doğru ve sorunsuz şekilde yapılandırmak için önerin nedir.

Kablo olarak kullanılabilecek en iyi ve hatasız kablo nedir.

Reçber RJ11 olarak adlandırılıyor doğru mu?

Ankastreden ölçüm yapabilmek için, Modemi aşağı indirip RJ11 çakılı ek kabloyu ankastre çıkışındaki kabloya direk bağlayıp. Testi Wifi üzerinden mi yapayım.

1 Beğeni

Yarın sabah eve geçtiğimde yapacağım hocam sağolasın bilgi için.

Bu arada diğer bir konuda bir arkadaş bana verilen portun maksimum hızı bu olacağını öne sürdü, Hakikatten ben türk telekom adsl ile bağlattım ilk interneti, TurkNet Modem ayarlarımı yaptırırken, türk telekom ttnet olarak girdirdi ayarları, Türkneti seçmedik.
Ve zaten ankastreye gelen portta değişiklik yapılmadı. sorunun nedeni bu olabilir mi ?

Ben Sorgulama yaptığımda 44 Mb. Download 8 Mb Upload gösterirken.
Aşağıda Port Mevcut yazıyordu. Öyle ise benim portumu neden değiştirmediler.

1 Beğeni

Adsl ise maksimum 20mb internetin olur(bu durum 100mde saha dolabı bulunanlar içindir) ve kullanıcı adın TurkNet olması gerek ttnet yazıyorsa bu durum tamamen sorun! Şayet durum buysa destek kaydı açtırıp saha dolabına bakmalarını sağlaman gerek. Ayrıca ofislerine gidip orada form doldursan 1 kaç güne gelir bakarlar. Bu arada oime giriş yapıp kullanıcı adın ve şifreni kontrol edin onları http://192.168.1.1 yerine girip yeniden kurulum yap. Bu arada adsl tabirini lütfen kullanmayın çünkü çok eski 1 teknolojidir. Vdsl kurulumu yapmanız gerekiyor…

Kurulum Vdsl üzerine , kullanıcı id m data@turk.net şeklinde

Kurulum esnasında manuel seçimde çıkan gelen hat seçiminde Türk Telekom’u seçtik. TurkNet vardı ama onu seçtiğimizde internet bağlantısı var olmasına rağmen internete bağlanamıyorduk.

ama her halükarda gördüğüm gelen download hızı 20 görünüyordu.

Şuan evde değilim iş yerindeyim daha detaylı bakıp kontrol edemeyeceğim, Konuya en geç yarın öğlen açıklık geleceğini düşünüyorum.

Muhtemelen bana port verilmemiş olabilir.
Ttnet adsl kullandığım port üzerinden alıyorum şuan hizmeti.
portta herhangibir değişiklik yapılmadı.

1 Beğeni

Merhaba @Ghost, bu konu hakkında bize sistem üzerinden destek kaydı oluşturdun mu? Eğer oluşturmadıysan hızlıca bir destek kaydı oluştur ve arkadaşlarım durumu kontrol etsinler.

Bu süreçte bana özel mesaj üzerinden de ulaşabilirsin. Tüm işlemlerde olduğu gibi bu işleminde de yardımcı olmaya ve destek vermeye çalışırım.

1 Beğeni

@EFG @BLackOwL @JusTiMe
Öncelikle ilgilendiğiniz için Hepinize tekrardan ayrı ayrı teşekkür ederim.

Gece işten geldiğimde uzun uğraşlar sonucu SNR değerlerinin işleyişini ve ayarlanabildiğini öğrendim.
Modemde ayarlı olan SNR Margin değeri " 15 dB " olarak seçiliydi.
SNR Margin Ayarını Otomatik yaptığımda 30 Mbps hıza ulaştı.
Otomatik olarak Mevcut değeri "8,3 dB " olarak gösteriyordu.
" 8 dB " olarak değiştirdiğimde 32 Mbps hız’a ulaştım. (CRC hatası 0)

8’den sınır olan 6’a düşürdüğümde hız 36Mbps 'i görüyor ama 2saat 30 dakika’da 14 CRC Hatası vermiş. Kısa süreli gözlemlediğime göre " 7 ve 8 dB "de CRC Hatası vermiyor.

Ve Az önce Destek talebime istinaden gelen telekom çalışanları alt yapıda bir sorun olmadığını, Ankastre’ye gelen Vdsl Fiber yapıdan geçtiğini en iyi hızı alabileceğimi söylediler.
Yaptıkları test üzerinde 48 Mbps Download olduğunu tespit ettiler.
Ankastreden Daireme gelen kabloda sorun olduğunu, Cat5 veya Cat6 kablo ile yenilememi önerdiler.

Şuan için Bilgisayar üzerinden yaptığım test sonucu bu şekilde.

Destek talebimi gece 23:00 24:00 civarında inceleyip, talebe yönelik yönlendirmeyi yapan Ramazan Ç. Abimize ayrıca teşekkür ederim.

Not: Telekom çalışanları gerçekten beklediğimden daha iyi hizmet verdi. Gelen ekip çok iyi ve anlayışlı kişilerdi.
Forumda onlarda takip ediyor ise tekrar teşekkür ederim.

3 Beğeni

Sağolasın :slight_smile: Fiber alt yapı varmış , Daireye fiber çektirmek için , yapmam gerekenleri araştırıp fiber yaptırıcam :smiley:

1 Beğeni

Hocam konuya bir göz atın, daha sonra yapabileceğim şeyleri bana söylerseniz memnun olurum.
Sanırım şuan için Cat6 kablo alıp daireme çektikten sonra alacağım değerleri görmemiz gerek.
Mevcut olan dsl kablosu zayıf olduğu için Ankastre’deki 40 ila 48 arasındaki değeri alamama sebebim sadece o olabilir gibi görünüyor.

Ayrıca Dsl-AC51 modem kullanıyorum, Kneetic Extra ile değiştirme planım var fakat ilerleyen zamanda değiştirebilirim.
Asus AC51’in Yönetim Dsl ayarlarını ve hızı stabilizeyi etkileyen detaylı ayarlarını en iyi şekilde yapılandırmam gerekiyor bu konuda var olan bir yönlendirme konusu var ise bana atarsanız ben hallederim.