Türknet Türk Telekom Altyapsında 100 Mbps üzeri hızlar gelecekmi

Süperonline ve Vodafone net gibi firmalar 100 Mbps üzeri hızları uzun zamandır veriyor. Türk Telekom alt yapısını kullanan Türknet Fiber müşterileri ne zaman 100 Mbps üzeri hızları almaya başlayacak.

1 Beğeni

Çok merak ediyorum ya gerçekten şu an kaç kişiye lazım 100mb üzeri hız :smiley: Bence çok gereksiz bir konu. Yani bugünün konusu değil. Gigafiber hizmeti ile zaten belirli bölgelere sağlıyor. Ama bence TürkNet’in bununla uğraşmasından ziyade taahhüt ettiği vdsl/fiber hızlarını hakkıyla vermesi. Kimsenin daha fazlasında şu an gözü olduğunu düşünmüyorum. Zaten ortalama 20mb ülke genelinde. Kaldı ki 100’ün üzeri :slight_smile: Çok ihtiyacı olan varsa yüksek fiyatlar ödeyip diğer İSS’lerden alsın diyor. Bunda da büyük ihtimalle BTK’nın ve rekabet kurulunun kararları vardır. TürkNet gözünü seveyim sen vermen gereken hızları kesintisiz ve tam kapasite ver yeter :))

2 Beğeni

kesinlikle katılıyorum verdiği sözü tutsunlar yeter ve müşteri hizmetleri gelişsin :smiley:

Bu konuda yanlış düşünmüşsün. Bu şekilde düşündükçe hakkettiğimiz internet hizmetini alamayız. Türk Telekom da zaten senin dediğin gibi bir açıklama yaptı Türkiyede internetin yavaş olma sebebi Türk Telekoma göre yüksek hızlara talep olmamasıymış. Eee durum böyle olunca tabiki kaliteli bir hizmet alamayız. Alt yapı gelişmez güncel alt yapılar kurulmaz. Nasılsa düşük hızlar herkese yetiyor yeni altyapı donanım ve sistem geliştirmesi yapmamıza gerek olmadan düşük hızları yüksek fiyatlarla satabiliriz diye düşünüyor servis sağlayıcıları. Eğer yüksek hızlar herkesin kullanıma sunulursa bu fiyatlara çok olumlu yansır. bugün aslında Türkiye şartlarında 100 Mbps hızın 30 T.L. civarı olması gerekirken en düşük Türknet 85 T.L. ye veriyor. Türk Telekom ise 100 Mbps hızı 160 T.L. satıyor. daha ne olsun Hıza gerek yok biz mevcut hızımızdan memnunuz bunu iyileştirin derseniz 10-20 mbps hızları 100 T.L. almaya devam ederiz. Niye zaten halk bu hızlardan memnun bizde hiç bir çalışma yapmadan bu hızları verelim bu şekilde yüksek kar elde ederiz diye düşünür servis sağlayıcıları.
Gelelim yüksek hıza ne gerek var onun cevabına.
Bugün steam.epic game gibi sitelerden oyun satın aldığında yada farklı yöntemlerle internetten oyun indirdiğinde ortalama bir oyun 100 gb ile 200 gb arasında değişiyor bu oyunları 100 Mbps indirmek için bile geçen süre saatleri buluyor. Ayrıca youtube netflix gibi video kanallarında eğer 1080p üzeri bir çözünürlükte açarsanız ortalama intenet kullanımı 20 Mbps ve üzeri oluyor. Hele 4k bir video açtığınızda 50 Mbps hızda internet kullandığını görürsünüz. Ha ama bunların hiç birini yapmıyor. online oyun oynamıyor. İnternet sitelerine video yüklemesi yapmıyor. sadece internette öylesine gezinip yazıları okuyup sitedeki resimlere bakıyorsanız 20 Mbps bile fazla. bu sebeplerden hatta daha onlarca sebep sayabilirim bunlardan dolayı yüksek hızları talep ediyoruz herkesin kaliteli ve yüksek internet hızı alması için. Sanırım bu açıklamalarım yeterli olmuştur. Eğer olmadıysa tabiki sizin görüşünüz sizin için önemlidir. Bende ona saygı duyarım.

4 Beğeni

100 mbps üzeri, herkese lazım.
Ayrica turk telekom kendi abonelerine 100 üzeri hız vermiyor.
Telekomun alt yapısını kullanan, Turknet’e zor verir.

2 Beğeni

Kesinlikle katlıyorum 100 Mbps üzeri hız herkesin hakkı ve herkese lazım. Türk Telekom zaten müşterilerden böyle yoğun bir talep almadığı için hızları arttırmıyor. Ne gerek var düşük hızları yüksek fiyattan satıyor halkta memnun yada memnun olmasa bile talep etmiyor.

1 Beğeni

O kadar haklısın ki. Hayranlıkla okudum.

Umarım yakında birşeyler değişir

1 Beğeni

Hayretle okudum. Zaman sandığınızdan daha değerli @bozkurt05 hocam. İnterneti tam anlamıyla kullanan herkese her zaman daha fazlası lazım. Bu elindekiyle yetinmeme meselesi değil. “Daha iyi olabilecekken neden olmuyor?” diyoruz.

Örnekleri çok fazla. Basit bir torrent download ederken seed’leyen insanların upload hızlarına bakıyorum. Gözlerimle görüyorum, adam bana Ukrayna’dan 100mbps ile upload yapıyor. O da sadece benim görebildiğim kısmı. Belki daha hızlı indirebilecek olsam dahasını da gönderecek. Ben istiyorum mesela daha hızlısını. @semihsahin45 hocama ekleme yapacak olursam yüksek upload hızları Türkiyede torrent kültürünü de geliştirecektir. Aklınıza gelmiyor olsa da aslında bir çok faydası var. Kötüye alıştırılmış olduğumuz için eksikliğini hissetmiyoruz sadece.

2 Beğeni

Çok haklısın
Daha iyisini istemek herzaman herkesin hakkıdır bence. Bugün Bulgaristan Yunanistan bile bizden çok daha yüksek hızda internete sahipler. Hele ülkemizde upload hızları içler acısı durumda 8 Mbps oda fiberde bu ne yaa barim en azından 50 ver demi 100 Mbps downloada 50 Mbps upload verde bişeye yarasın.

1 Beğeni

Kime göre neye göre? 100/10 ftth kullanıyorum. Vallahi yetmiyor bana. Hele upload deli ediyor beni.

Kendi fiber altyapıları üzerinden verebiliyorlar, tıpkı TurkNet GigaFiber gibi.

Evet bende öyle dedim zaten Türk Telekom kendi alt yapısı üzerinden 100 Mbps üzeri vermiyor. Eğer Türk Telekom 100 Mbps üzeri Verirse Türknette Türk Telekomun altyapısını kullandığı yerlerde Türk Telekomun Verdiği hızları vereceğini söylüyor.

1 Beğeni

Telekom bunu vermeyecek, hatta şunu bile diyor olabilir. Kim fiber de alt limiti 100 mbps yaptı… :slight_smile:

1 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum. 100 Mbps üzerini verme gibi bir niyeti yok. Bununla 5 sene daha gider. Nasılsa 100 Mbps 160 T.L. ye 24 ay taahhütlü satıyor.

2 Beğeni

:smiley: :smiley: Konudaki herkes çok gülünç. Benim ne demek istediğim çok açıkken nerelere çevirmişsiniz konuyu. Tabii ki Avrupa standartlarında internet herkesin hakkı. Ama bu talep etmeyle hele ki buradan talep etmeyle olacak iş değil. Benim uğraştığım kadar keşke herkes uğraşsa şu an durum burada olmaz. Kaçınız resmi kanalları tüketti acaba. Kaç tane dosyam var THH’inde. Cimerde de onlarca. Benim demek istediğim kendi içinde kısır döngüye dönüşmüş bir sistemde 100 mb üstü hızı buradan talep etmenin abes olduğu. Önce düzeni değiştirecek işler yapılmalı. Örn; Türknet 35mb üzeri +10 tl ver diyor 75e kadar alırsın diyor. Modeme gelen 100mb üzeri hız. Ama sağladığı 40ı geçemiyor. Sonra net bi kopuyor günlerce yok. İnsanlar ne yapıyor. İSS değiştir. Başka ? Hiçbir şey yok… Ya ülkenin %70 20mb üzeri internet görmemiş. Birçok ilçede internetin i’si bile yok. Önce herkes diyecek nerede bizim internet ! Sonra TT der tabii hız talebi yok. O işin kolayı çünkü. O bilmiyor mu talep olduğunu. Biliyor ama işine gelmiyor. İşine getirmek lazım :wink: 100mb FFTH bir sistemde 4k video sorunsuz. Oyun bence boş bir şey. Gençlik uğraşabilir ama daha başka şeylere yoğunlaşmak lazım. Vakit gerçekten nakit. O yüzden yüksek hızlar herkese ve uygun paralara sağlanmalı. Neredeyse bir aile mutfak masrafını internete verecek durumda. Düzen yanlış düzennn. Hız talep etmeyle değil düzen talep etmeyle olacak bu işler. Farkı iyi anlamak lazım…

1 Beğeni

En komiği bence bu olmuş. sizce bu mümkün mü? (Bu ülkede)

1 Beğeni

Bilemiyorum. Şartlar çok zor olduğunu gösteriyor. Belki de birçok kişi bu yüzden uğraşmıyor/uğraşamıyor. Öyle bir duruma gelmiş ki birçok kurum. Kendi içinde kısır döngüde. Ne edersen et hep sallamasyon cevap. Biz A diyoruz adamlar geri dönüşte B’ye cevap veriyor. Ama bir şekil sesin yükselmesi lazım. Bu yıldırma politikası altında kalmamamız lazım. Yazık ya gerçekten ülke gençliğinin hala adsl hızlara deli paralar ödüyor olması. Sonra yok beyin göçü, yok o göçü bu göçü. Durmaz tabii gençlik. Özetle gerçekten sıkıntılı bir sistem içindeyiz. O yüzden elele verip çoğunluk olarak tüm yolları sonucu bilsek bile tüketelim. Bir iki bir iki derken muhakkak bir şeyler olacaktır. Olması temennisiyle…

1 Beğeni

Ben konun başında size yazdığım gibi sizin görüşlerinize saygı duyuyorum. Ama görüşlerinize kesinlikle katılmıyor. Sizde kimseye gülünç buluyorum gibi hakaret içerik sözler yazmanıza gerek yok. Burada kendinizi komik duruma düşüyorsunuz. Böyle bir başlık ilginizi çekmiyor ve sizi de ilgilendirdiğini düşünmüyorsanız yorum yazmak gibi bir zorunluğunuz yok. Önemli olan insanların isteklerine saygı duymak eğer bunu yapamayacaksanız bu tür tartışmalara girmeyin. Tabiki sizin aldığınız hız sizin için olağan üstü iyi olabilir. Bu hız size hayli hayli yeterli olabilir. Ben buna hiç bir söz söylemeye hakkım yok. Sizinle alay yada hakaret etmemi gerektirmez. İnanın sizide çok iyi anlıyorum. Ama sizin anlamadığınız bazı şeyler var. BTK Veya cimere bu konular hakkında yazmanız birşey değiştirmez. Çünkü bununla ilgili düzenli bir kanun yok. Sizin yazdığınız yerler kamu orada çalışanlar devlet memuru sizin hız düşüklüğünüz yada internet alıp almamanız onlar için bişey ifade etmez. Gelelim sosyal medya platformu dediğimiz yerlere. Bu tür platformlar sadece facebook instagram yata twirter değil. Forum siteleri de sosyal medya platformuna dahil. Ve bu platformaların takibi için Hem dünyada hemde ülkemizde büyük firmalar dünyanın parasını harcıyor. Bu formda görüldüğü gibi türknet tarafından kesinlikle takip ediliyordur. Peki bu firmalar neden sosyal platformu takip ederler. Müşteriye hayır hasenat yapmak için değil tabiki. Oradaki yazılanları göz önüne alarak değerlendirme yapıyorlar kendi taraflarına müşteri nasıl çekeriz karımızı nasıl daha yükseltiriz. diye. Yani kısacası bura ve benzeri yerlerdeki bu tür tartışmalar şirketler tarafından kesinlikle takip ediliyor. tabiki bazı şeyleri dikkate alıyorlar bazı şeyleri ise almıyorlar. Bu ve benzeri platformlarda bu tür tartışmalar ne kadar çok olursa bu biz kullanıcıların faydasına olur. Ama bizler memnunuz bize bu hızlar yeterli yada ben 100 Mbps aldım bana yeterli başkası ne yaparsa yapsın gibi davranışlar içinde bulunup başkalarının yazdıklarıyla dalga geçmeye kalkarsanız ne siz nede bizler bişey elde edemeyiz. Lütfen saygı kurallarını hiçe sayarak aşağılayıcı sözlerle paylaşımlarda bulunmayın naçizane benim fikrim budur. Son olarak sizin tüm düşüncelerinize saygı duyduğumu tekrardan belirtirim.

3 Beğeni

En basitinden bir şey söylemek istiyorum bir ara gta 5 ücretsiz olmuştu oyunu steam üzerinden indirmeye çalışanlar 6 7 12 saat gibi sürelerle karşılaştı fakat altyapı iyi durumda olsa hatta fiyatlar uygun olduğu için 1 gbps gibi hızları görebilsek bu süre 20 dakika max 1 saat olurdu haliyle elektrik tüketiminden ve zamandan tasarruf etmiş olurduk bu sadece bir örnek ben bir ödev göndermek için evde aylık 85 tl ödediğim internetim dururken mobil veriyi kullanıyorum Çünkü 6 mbps uploadla ödevimi göndermem saatler sürüyor zaten Avrupa’daki sonuncu dünyada 101. Sırada olmamız İnternet kalitemizi anlatıyor

Ben sizi gayet iyi anlıyorum. 100mbps üzeri hız kaç kişiye lazım dediniz, ben de cevabını verdim. Çok kişiye lazım dedim. Konuyu başka bir yere çekmedim. Aksine beyin göçüne kadar konuyu sündüren sizsiniz. Söylediğinizin aksine gülünç olduğumu hiç ama hiç düşünmüyorum. Fakat sizi gerçekten gayet iyi anladım. İnterneti 4k video izlemekten ve oyun oynamaktan ibaret olarak örneklediniz. Biz de bir FORUM üzerinde fikir paylaştık diye gülünç olduk. :slight_smile:

2 Beğeni