TurkNet te vowifi engelini nasıl aşarız?

VoWifi problemi için, bazen modemlerde bu ayar (ipsec düz geçiş) varsayılan olarak kapalı oluyor, mutlaka kontrol edin.

Selamlar, bu soruyu cevaplamak için hesap açtım :sweat_smile:

Çoğu operatörün IMS (IP Multimedia System) profilleri aynı değil ve bu tarz istisnai profiller telefonların modem firmware’i içinde geliyor.

GSMA standartları telefonların VoWiFi ve VoLTE bağlantısı kurabilmesi için telefonların operatörün kendi IMS profilini (veya ortak ana profili) baz alarak (arkaplanda) IPSec protokolüyle VPN bağlantısı yapmasını zorunlu kılıyor. (Misal Vodafone Türkiye’nin kullandığı IPler epdg.epc.mnc002.mcc286.pub.3gppnetwork.org adresine DNS isteği atılarak öğrenilebilir).

IPSec’in en çok baş yakan sıkıntısı, bağlanacak istemcilerin MTU fragmentasyon yapıp yapmamaları. Sunucu tarafında destek olsa da eğer istemci bunu bilmiyorsa bağlantı içinde sıkıntılar olacaktır.

Özetle: Telefon modem firmware’inde bulunan TT profilinde MTU fragmentasyon desteği belirtilmiş. VFTR’de bu belirtilmemiş.

3 Beğeni

Bir sürü yeni şey öğrendim sayenizde. Teşekkür ediyorum kendi adıma paylaşımınız için :innocent:

1 Beğeni

Ama samsung vodafone ikilisi ile ttnet üzerinden vowifi de sıkıntı olmuyor.

Telefonun yazılımıyla oynamaya gerek kalmadan TurkNet bunu çözemez mi

Vodafone için mtu değeri kaç olmalı? Elimde lg g6 var vowifi turkcell de sorunsuz Vodafone da çalışmıyor. Service menüde bir kaç ayar var. Deneme yapayım. Sonucu merak ettim.