TurkNet te vowifi engelini nasıl aşarız?

IPv6 üzerinden PC deki FTP server için Mikrotik den nasıl port açarım. Yada açmak gerekirmi NAT olmadığı için? IPv4 den biliyoruz ama IPv6 dan nasıl olur?
Kısaca IPv6 sistemde Evdeki PC de kurulu olan FTP servere inernet den nasıl ulaşabilirim?

Uzman değilim malesef anlamakta güçlük çekiyorum. IP4 de iken yerel ağdaki PC lere sabit ip verebiliyorduk. Bu modem internete çıktığında internet den gelen FTP isteğini Modemdem FTP server kurulu PC yönlendirme yapabilmek için. Bu durumda yerel ağda bulunan PC mize sabit IP verme mümkünmü? Sanırım global IP alıyor PC.
mikrotikde NAT ile Test denedim. NAT devrede iken yerel ağdaki PC nin IP si değilde ruterin pppoe de aldığı fe80::8/64 adresin 8 i görünüyor sadece. Bu şekilde kullanılmasınn artısı eksisi nedir acaba?

pppoeIP

ipv4 olarak sabit ip verebiliyorsun. Ayrıca windows pcler 3 tane ipv6 adresi alıyor. Biri statik, biri dinamik global dış bağlantılar bunu görüyor, bir de lokal için düşük prefixe sahip ipv6 var. Bu sanırım statik olanın düşük prefixli versiyonu.

Linux pcde biri sabit biri de lokal olarak iki ipv6 adresi aldı. Dışarı sabit olanla çıkıyor. Gerçi bendekinde masaüstü yok. ipv6 privacy ayarlarını değiştirerek Linux’ta da global dinamik ipv6 aldırabildim.

Türk Telekomdayken wifi aramasını sıkıntısız bir şekilde kullanıyordum.TurkNet 'e geçtiğimden beri kullanamıyorum.Modem zyxel vmg3312 b10b telefon Samsung A51.Türk telekomda da aynı modemi kullanıyordum.

Mobil hattım Turkcell, TurkNet ASUS DSL AC-51’de sorunsuz çalışıyor ancak şu an DSL ışığım yanmıyor ve kimse ilgilenmiyor o ayrı bir konu.

TurkNet gigafiber kullanıyorum. Türktelekom hattından vowifi sorunsuz çalışıyor. Ancak vodafone hattımda vowifi çalışmıyor.

Burada suç vodafone’da mı TurkNet’de mi bilmiyorum ama ikisi arasında bir sorun var.
Uyumsuzluk oluşuyor.

Evet ikisi arasında bir sorun yaşanmış ama çözüldüğü bilgisi verilmişti. Zaten şu an size @EFG yazıyor. Umarım kısa sürede çözülür.

1 Beğeni

@abdusauk, Vodafone tarafında vowifi ile ilgili yaşanılan bir sorun vardı. Konuyu Vodafone’ye ilettik ve takip ediyoruz. Gelişme olursa bilgi vereceğiz.

1 Beğeni

ben de şikayet kaydı oluşturdum ama vodafone kendisinde sıkıntı olmadığını iddia ediyor.

cgnat kaynaklı desen, türktelekomda niye vowifi çalışıyor o zaman?

Benim için acil bir sorun değil ama umarım çözülür.

Biz tüm testlerimizi yaparak bu durumu Vodafone’a sunduk. Network ekiplerimiz Vodafone tarafı ile karşılıklı testlerini yapıyor. Umarım kısa süre içerisinde sorun çözüme ulaşır ve vowifi kullanmaya devam edebilirsiniz.

1 Beğeni

Vodafone ve TurkNet arasında olan bir şey de değil sadece. Samsung cihazlarda oluyor özellikle. Samsung Vodafone ve TurkNet üçlemesinde sorun oluyor. General mobile cihazımda vodafone hattımla Turknette sorun yaşamıyorum çünkü

1 Beğeni

Hala aynı sorun devam ediyor.
Kafayı yedirtmelik.

Problemin TurkNet-Vodafone arasında olduğu aşikar. Static IP kullanıyorum, aynı cihazımla (Samsung+Vodafone hat) farklı ISS üzerinden vowifi sorunsuz çalışmakta. Ek olarak aynı cihaz farklı hat (Samsung+Turkcell) yine TurkNet üzerinde vowifi sorunsuz çalışmakta.

Sonuç olarak mobil sinyal seviyeleri düşük/kararsız olan vodafone, vowifi üzerinden de çözüm sağlamamıza engel durumda.

Umarım en kısa sürede TurkNet-Vodafone arasındaki problemi çözüme kavuştururlar.

1 Beğeni

vodafone wifi araması için farklı bir port kullanıyor ve bu port TurkNet 'te kapalı olabilir.

500 ile 4500 arası UDP kullanır. Ayrıca 143 TCP portunun açık olması lazım.

Bu konuda bir gelişme var. Sizleri buradan bilgilendirmek istedim.

Bildiğiniz kadarıyla voWifi sorununu Network Ekiplerimiz detaylı olarak takip ediyordu.

Samsung, Vodafone ve TurkNet üçlüsü olarak birlikte sorunun çözümü için çalıştık. Gerekli arka planda geliştirmeler ve testler yaparak sorunun neden kaynaklandığını gözlemlemeye başladık. Daha sonra yapılan incelemeler doğrultusundan Samsung cihazlarındaki MTU değerlerinde sorun gördü. Çözümü için 3-5 ay istedi ve tüm cihazlarına bu durum ile ilgili bir yazılım güncellemesi getirecekler.

Bu konuda mesaj bırakan herkesin emeğine ve desteğine sağlık. Günün sonunda sorunun kök nedeni bulunmuş ve gerekli çalışmalara başlanmış oldu.

6 Beğeni

sorun samsungda ise, TurkNet-samsung-avea üçlemesinde wifi araması niye çalışıyor?

Avea hat var mı yahu :sweat_smile: Sorun muhtemelen operatör modem güncellemesinde. Her operatör farklı senaryolara göre bunu günceller ve yayınlar. Demekki Samsung- TurkNet- Vodafone kısmında Vodafone’a ait modem güncellemesinde sıkıntı var. Bunu ekleyip yeniden yayınlayacaklardır diye tahmin ediyorum.

tt yazmadım ev interneti olanla karışmasın diye.

1 Beğeni

Hehehe @BLackOwL, dur şu işi bir sonuca ulaşatıralım. Sonra bu duruma bakarız :wink: :hugs:

1 Beğeni