TurkNet, hızımı 8 Mbps'e düşürdü! (ÇÖZÜLDÜ)

Merhaba. Akşam saatleri kopma sebebiyle TurkNet’e destek kaydı açtım ve paket hızımla oynamadan, VDSL2 altyapı talep ettiğimi ve EBA Online ders için daha yüksek Upload hızına ihtiyaç duyduğumu söyledim. Altyapıda arıza yoktur diyip birde üstüne 16 Mbps’lik paketimi düşürmeyin dememe rağmen, 8 Mbps’e düşürüp, benimle dalga geçer gibi günlerdir dinlemediler beni. Bende zaten ASUS DSL-AC51 modem var ve hızımı kopmasın diye elle zaten düşürebiliyorum. Paket hız limiti istemiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? Ben onlardan VDSL2 saha dolabı talep ettim. Onlar ise hattımın kopma sorununu, paket hızımı 8 Mbps yaparak çözmeye çalıştılar. Ben böyle bir rezillik görmedim! Ayrıca kaç kere söyledim paketimi eskisi gibi 16 Mbps tanımlayın diye. Dinleyen yok?!

TurkNet, derhal hız düşürme politikasından vazgeçmeli. En azından ben istemediğim sürece. Kopma sorununun çözümünün hız düşürmek olmadığını ne zaman anlayacaklar?

Burada konu Türk Telekom’dan VDSL2 saha dolabı talebim… Kopma sorununun çözümü için zaten VDSL2 istedim. Online ders için zaten 0.6 Mbps Upload yetmez.

Talebini yanlış yere iletiyorsun Türk Telekoma iletmen lazım.

1 Beğeni

TurkNet’in derhal paketimi 16 Mbps yapması lazım. Keşke destek kaydı açmasaydım. Karışıyorlar paket hızıma direkt. Bu sinir bozucu… :frowning: TurkNet kullanıyorum zaten paketimin 16 Mbps’te kalması lazım.

Zaten konuda mevcut.

Ben sadece 16 Mbps’e dönmek istiyorum. Gece saatleri kopma olmuyor. Ben gece 5-6’da yatan biriyim zaten. 16 Mbps’e döndürsünler… Hakkımdır.

Ben VDSL2 ile alakalı başvuruda bulunmak için destek kaydı açtım. Onlara da önlem almak için internet paket hızımla oynamayın dedim. Buna rağmen bunu yaptıkları için, tekrar 16 Mbps’e döndürmelerini istedim. Olay bu.

Ama eskiden TurkNet, paketimi 16 Mbps yapabiliyordu. Yani gene yapabilirler diye umuyorum. Böyle bir rezillik kabul edilemez. Arada devasa fark var. Artık 2K 60 FPS video izleyemiyorum. Artık 1.5 MB/s indirme yapamıyorum. 800 KB/s diyor. Bu berbat. Eski rezil ADSL dönemine döndüm resmen.

Hayır! Eskiye döndürmeleri gerekiyor. Çekemem ben. Sadece akşam yoğun kullanımda kopma oluyor sonra gece sorun yok. 1.5 MB/s stabil indirme yapabiliyordum ben 16 Mbps paket ile. Önemli olan bu. Şimdi 800 KB/s civarında. İstemiyorum bu rezilliği ben. VDSL2 Talebinde bulunmak istedim alt tarafı. Ne hakları varda benim paketimle oynuyorlar?!

Anlamıyorsunuz herhalde?! Ben yıllarca 16 Mbps paketle sorunsuz kullandım. Akşam saatleri haricinde kopma olmuyordu. Hakkımdır yani eskiye çevirmeleri gerekiyor. Kilit istemiyorum ben hızımda. Siz anlamıyorsunuz asıl. Ben o destek kaydını VDSL2 talebinde bulunmak için açtım. Ayrıca paketimle oynamayın diye uyarıda bulundum. Onlar ise sırf beni gıcık etmek için bu eylemi yaptı yüksek ihtimalle. Benim hattım çünkü, ben memnunsam, kim ne hakla hızımı düşürür? Değil mi?

TurkNet Bir an önce "Online İşlemler Merkezi"ne paket hızı seçme ayarı koymalı. Biz kendimiz karar verelim. Örneğin VAE ADSL için 8, 12, 16 Mbps paket geçiş ayarı olsun. Hangisi bizim için iyi ise, hangisinde memnunsak, o paketi seçme hakkımız olsun.

Paketimi 8 Mbps yaptıklarından dolayı, dosyalarım epey yavaş iniyor ve videolar takılmaya başladı. 16 Mbps iken bu sorunlar yoktu.

Ama bakın, 16 Mbps paket varken, altyapım kaldırıyordu. 1.58 MB/s indirme hızına ulaşıyordum. Şimdi ise 800 KB/s… Hız testinde 12.60 Mbps’lere çıkıyordu. 2K 60 FPS videoları takılmadan izleyebiliyordum. Şimdi 8 Mbps yaptıkları için, videolar takılıyor, indirmeler epey yavaşlamış durumda. TurkNet, paketi 16 Mbps yapma yetkisine sahip. Daha önce 8 Mbps’e kaç kere düşürdüler. Ama benim talebim üzerine 16 Mbps yaparlardı. Gene yapabilirler. Bizde bunu bekliyoruz. Uzun süre biz 16 Mbps pakete alıştık ve gördük ki daha yüksek hıza çıkabiliyor. Zaten ben ASUS DSL-AC51 modem kullanıyorum ve kararlılık ayarını kullanarak, internet hızımı kendi elimle de düşürebilirim veya yükseltebilirim. Orası bana kalmış. Sadece 16 Mbps versinler, gerisini ben hallederim.

Tamam. Ama bakın bana hak verin… Ben TurkNet’e dedim ki; “Ben Online ders görüyorum ve 4 ila 8 Mbps Upload’a ihtiyacım var. Bunun için VDSL2 saha dolabı talep ediyorum.” gibi bir şey yazmıştım… Ama TurkNet sanki başka dünyada yaşıyor gibime geliyor yani bana kimse “Türk Telekom’a talebinizi ilettik, Türk Telekom ekibi bölgenize gelip, buraya VDSL2 gelip, gelmemesi gerektiğini kontrol edecekler.” gibi bir geri dönüş beklerken, tek yaptıkları şey benden izinsiz paket hızımla oynamak oldu. Gerçekten trajikomik bir durum söz konusu. :frowning:

Bence, TurkNet ekibi yazdığım şeyleri pek dikkatli okumuyor gibi. Galiba vakitleri yok. Anlamış değilim.

Bu şeye benzer;

Ben: TurkNet, VDSL2 talep ediyorum.
TurkNet: ADSL paket hızınızı 8 Mbps yaptık.
Ben: ???

Benim beklentim, TurkNet’e VDSL talebinde bulunmaktı. Ardından TurkNet, bu talebimi direk Türk Telekom’a iletecekti ve VDSL için bu bölge uygun mu onu kontrol edeceklerdi. Ben öyle yapacaklarını düşündüm şahsen.

Bütün bu sorunlardan sorumlu kişi/kişiler kimler peki?

Peki neden genel olarak internet sorunu hala ülkemizde düzelmedi?

Kardeşim biz senle hiç anlaşamayacağız sanırım ben sana diyorumki sorunu yanlış yere iletiyorsun sen TurkNet’ten saha dolabı istiyorsun mantık 0

3 Beğeni

Tamam, zaten TurkNet/Türk Telekom’dan VDSL isteyende kabahat… İstedim diye paketimdeki hızı düşürdüler. Olan bana oldu. Olumsuz gelişme sadece… :frowning:

Size Yemin ederim ki TurkNet hızımı 8 Mbps’e sabitlemeden önce, daha iyidi. 16 Mbps paketteyken, filmler, YouTube videoları hiç takılmazdı. Ama artık takılıyor. Yarın artık olumlu geri dönüş bekliyorum TurkNet’ten… Zaten evde 2 kişiyiz. Babamda kullanınca, iyice donuyor.

1 Beğeni

Karışmak gibi olmasın tartışmanıza ama sizinle beraber aynı saha dolabında pandemi öncesi kaç kişi kullanıyordu ? Pandemiden sonra kaç kişi kullanıyor ? Ek olarak evinize gelen değerlere bakarsak 8 mbit çok iyi verilmiş bunun tamamını kullanıp kullanmamak kimsenin elinde olan birşey değil. Alt yapı işleri sizin yazmanız kadar kolay olsaydı 5 çalışanlı ofisimde yapa kullanacak düşmezdim…

1 Beğeni