TurkNet, hızımı 8 Mbps'e düşürdü! (ÇÖZÜLDÜ)

Beni dinler misiniz? Ben destek kaydı açmadan önce paketim 16 Mbps’ti. Sırf VDSL talebinde bulundum diye 8 Mbps yaptılar. Bende yapılan bu hatayı düzeltmeye çalışıyorum. Benim altyapı 16 Mbps paketteyken, hiçbir şey donmuyordu. Ama şimdi donuyor. Yani bana onları savunmayın.

TurkNet savunulacak bir firma değil. Bence kimse size karşı savunmamış. Siz olayı farklı şekilde anlamak ve sizin beklentiniz gibi olsun istiyorsunuz. İnşallah çözüm bulabilirsiniz demekten başka yapılacak birşey de yok.

1 Beğeni

Aradaki farkı size açıklayayim;

TurkNet VAE 16 Mbps paketteyken;

Modeme gelen hız 14200 Kbps

İndirme hızı: 1.58 MB/s (Saniyede 1.58 MB veri indirme)

YouTube: 1080p 60 FPS ve 2K 60 FPS videoları donmadan izlemeye yetiyordu.

İstediğim filmi en net kalitede izlememe yetiyordu. En azından 1080p ve üzeri…

TurkNet, paketi 8 Mbps yapınca;

Modeme gelen hız; 8192 Kbps

İndirme hızı: 800 KB/s (Saniyede 800 KB veri indirme. Yani 1 MB bile değil…)

YouTube: 720p 60 FPS videolar takılıyor. 1080p ve 1080p 60 FPS yada 2K videolar takılıyor.

İstediğim filmi net izleyemiyorum, bulanık oluyor ve rahatsız edici.

Buna ek olarak, hız testinde bana gelen hız şu an 6 Mbps. Daha önce limitleme yok iken 12.6 Mbps alıyordum. Babamda interneti kullanınca, bana paylaştırılan hız 3 Mbps civarı kalıyor.

Bakın hattınıza gelen değerler en az 16384 olmalı ki o pakete geçebilin. Hattınız stabil ve kopmadan 8192 üzerinde çalışacak olsa zaten geçirirler. 8192 ile 16384 arasında bir paket bulunmadığına göre mecburen bu paketi vermeleri gerekiyor. Daha önce 16 alırken şuan alamıyor olmanız da abone sayısının artmasından kaynaklanıyor. Başka bir sağlayıcı deneyebilirsiniz bu durumda. TurkNet’de siz de rahat edersiniz.

2 Beğeni

Hayır bakın, ben destek kaydı açmadan önce yine de 16 Mbps’i sorunsuz kullanıyordum. O dediğiniz olay şart değil.

16384 Kbps buluşması şart değil. Ben yıllardır 16 Mbps paket kullandım ve tecrübem var.

Madem sorunsuz kullanıyorsunuz neden destek ihtiyacınız oldu ? Kopmadan kaynaklı, kopma sebebi de bakır kablo eski olduğundan dolayı yoğunluğu taşımıyor. Bunun sebebi belli yani bir çözümü yok. Bulunduğunuz ankastre de kaç abone mevcut ?

Destek kaydı açmamın sebebi, babam şikayetçiydi internetten. Hız yetmiyordu. Daha fazlasına ihtiyaç vardı. Bende destek kaydını, VDSL2 saha dolabı istemek için açtım. Ama onlar sanki bana 8 Mbps pakete düşürerek, dolaylı yoldan hakaret etmiş gibi oldular. Öyle hissediyorum yani. Daha iyisini isterken, daha kötüsünü verdiler. Bu hoş değil… TurkNet’i ilk kez böyle gördüm. Eskiden böyle değildi.

Yazdığınız ilk yazıya bakarsak kopmalar olduğunu söylüyorsunuz. TurkNet destek kaydında aynı şekilde kopmalar olduğu söyleniyor. Ek olarak saha dolaplarını kullanıcı seçemez ve mantıken ADSL yada VDSL saha dolabı diye birşey yoktur. İçersinde ki erişim cihazlarının ve trafik sonlandırma cihazlarının tipleri vardır. İşin detayını konuşmaya gerek yok.

İşte kopma var dememin sebebi, VDSL2 için onları ikna etmek istedik. Ayrıca, ben onlara en baştan dedim ki; “Paket hızımızla oynamayın”. Buna rağmen oynandı… Inattan başka bir şey değil.

Sefa K. isimli çalışan yalan söylüyor o halde size sık sık kopmalar yok öyle mi? :smiley: bakın yapacak da diyecek de birşeyiniz yok alt yapı yenilenmesini talep etmeyi deneyin Telekom tarafına başka da birşey yapmaya çalışmayın…

1 Beğeni

Biz şuan sadece eskisi gibi 16 Mbps paket tanımlamalarını istiyoruz. Başka birşey değil. Buradaki Türk Telekom müdürlüğüne gittik ve evimiz için VDSL2 altyapı planlaması olmadığını söyledi. O yüzden, yapılan hatayı düzeltmeleri lazım. Tek bir mouse tuşuna basmakla bitiyor iş. Zor değil. Onlara talepte bulundum, umarım yarın 16 Mbps tanımlanır ve bu kabus biter.

Zaten ADSL kullanıcısıyım. Altyapımdan tam faydalanmak hakkım. Yaptıkları şey, çölde su bulamayan adamın, damla damla su akan bir çeşmeyi bulması ve faydalanırken, birinin gelip o damla damla akan çeşmeyi de elinden almasına benzer.

Mesela altyapısı VDSL2 olan birine 100 Mbps yerine 95 Mbps verse, sorun etmez. Ama sen gidip ADSL kullanıcısı 12 Mbps alırken, hızını 6 Mbps’e düşürürsen orada iş değişir… Günümüz şartlarında en düşük hız 12 Mbps’in altında olmamalıdır. 12 Mbps hız görmek için ise modeme gelen hızın en az 14000 Kbps olması gerekir. Bu da ancak bana her zaman ki 16 Mbps paket tanımlanırsa olur.

Ne yazıkki anlamak istemiyor. Aynı şeyleri tekrar ediyor. Ben kayıt açana kadar sorun yoktu diyor madem sorun yoktu ne diye kayıt açtınız. Siz o yada bu sebepden bir kayıt açmışsınız hattınızı inceleyen ekip bu hızı artık alamayacağınızı tesbit etmiş ve haklı olarak hızı düşürmüş tekrar hızınızı yükseltmek için telekom’un bölgenizde altyapı iyileştirme çalışması yapması lazım şuanki haliyle daha önce aldığınız hızı ömür boyu alabileceksiniz diye bi kaide yok. Altyapı çalışması, saha dolabı koyulması gibi isteklerinizi TurkNet’e değil telekom’a bildirmeniz gerekiyor. Altyapı sahibi telekom, altyapıyı yenileyecek olanda telekom. TurkNet kiracı servis sağlayıcı, altyapıyı kiralar ve size çeşitli paket,kampanyalarla hizmet verir. Altaypı da arıza vs varsa telekoma bildirir ama altyapı eski ise telekoma bu abonenin altyapısını yenilermisiniz diye bir talepde bulunamaz. Altyapıyı siz telekoma müracaat ederek yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

1 Beğeni

Destek kaydı açmadan önce 12.6 Mbps çıkıyordu Ookla SpeedTest’te hızım. 8 Mbps paket verdikleri için 6.8 Mbps falan görüyor. Dediğiniz yanlış. Gayet 16 Mbps paketi kaldırıyordu. Neden anlamak istemiyorsunuz? Kopma sebebi akşam saatlerinde millet online ders için fazla yüklenmesinden kaynaklı. Hızdan ziyade. Telekoma sorduk, kapasite aşımı yüzündenmiş, hızdan değilmiş. Tamam akşam kopsun ama 16 Mbps versinler. Razıyım. Akşam 18:00 ila 22:00 arası birkaç kez kopuyor sonra geçiyor zaten. Ne olacak ki. Geri kalan saatler 1.58 MB/s indirme yapmak istiyorum.

Burası Aydın Didim. Buradaki ADSL altyapısının huyu, diğer yerlere benzemiyor. Baya tecrübe edindiğimden biliyorum. İnanın bana, ben 2018 yılından, 2019 yılına kadar SNR değerini 1 dB’ye düşürerek, 12-13 Mbps interneti tüm gün hiç kopmadan kullanabildim ve istikrarlı olarak. Üstelik ev ile santral mesafem 1.6 KM olmasına rağmen ve hat zayıflamasının yüksek olmasına rağmen. Sadece akşam saatleri birkaç saat kopma oluyor o da millet EBA için online derse giriyor diye. Telekom’a sorduk, kopmanın sebebi kapasite aşımı. Lakin, 8 Mbps pakete geçmenin de akşam saatleri kopmayı önlemediğini belirtmemde fayda var. Yani kopmanın sebebi, hız değil. Bizim burada kullanılan DSLAM’ın markası Alcatel bu arada. Buradaki ADSL altyapı, o kadar da çürük değil yani. Tek sorun santralden uzak olmamız. Ama ister inanın, ister inanmayın. 1 dB SNR’de bile pandemi dönemi öncesi hiç kopma olmadan kullandım. Yani sınırları zorlamama rağmen, bana yıllardır sorunsuz hizmet etti bu eski altyapı. Nadir görülen bir durum olabilir sizin için, ama bizim yer öyle işte. O yüzden 16 Mbps pakete dönmek istiyorum.

Mesela İstanbul’da adam santralin dibinde olmasına rağmen ve 24 dB SNR almasına rağmen, akşam saatleri kopma yaşıyordur. Sebebi ise DSLAM’ın kapasitesinin ciddi oranda aşıma uğraması.

Yada şöyle örnek verelim;

Benim altyapı pandemi dönemini saymazsak, 1 dB SNR’yi bile kaldırırken, İstanbul’dan bir ADSL kullanıcısının interneti, SNR 12 dB’de kopmaya başlıyor olabilir. Zaten her yer aynı değil ki… Her ADSL kullanıcısına aynı muameleyi yapmamak lazım.

Not: Ben sıradan bir internet kullanıcısı değilim. DSLAM ve bir çok ağ ile alakalı teknik bilgiye sahibim. Hatta, Türk Telekom’daki santral çalışanıyla olan yarım saatlik konuşmamın ardından, beni bilişim öğrencisi sandı. Bütün bunları nerden bildiğimi merak etti. Adamla baya derin konuştuk. Bana, benim evime hizmet eden DSLAM’ın markasını dahi söyledi. Alcatel marka ama içerisindeki ADSL2+ için hizmet veren çipin Broadcom olduğunu söyledi.

Bilişim uzmanı değilim ancak internet ile ilgili yaşadığım sorunlar, beni temel ve temelin üzerinde ağ donanımları hakkında bilgi edinmeme sebep oldu. Ülke genelindeki internet altyapısının kötü olması sebebiyle, neredeyse network engineer olacağız bu gidişle. Şakam yok.

Yazdıklarının tamamını okumadım. Bu bilgileri nerden edindiysen biraz eksik edinmişsin. Kapasite aşımı varsa tekrar 16 kullanamazsın nokta

Kapasite aşımıyla kullanmak istiyorum. O kadar. Sadece akşam saatleri kopuyor ve ben bunu dert etmiyorum. Daha memnundum 16 Mbps paketteyken. Neden beni sinir etmeye çalışıyorsunuz? Burada önemli olan müşteri memnuniyeti.

1 Beğeni

5 Kişi kendisine göre haklı. Bu evin altyapısının huyunu bilmiyorlar. Ben size dedim ki; Paketim 16 Mbps iken videolar donmuyordu ve rahat 2K video bile izliyorken, 8 Mbps verdikten sonra donmaya başladı videolar. Hangisi daha iyi? Donduğu zaman mı donmadığı mı? Mantıklı düşünün azıcık. Türk Telekom çalışanı zihniyetindesiniz resmen…

Doğrusu internet kesintisi olmadığı zamandır. Yoğunluk arttı ve size verilebilirlik hızı düştü ise yapılacak bir şey yok. Kayıt açtınız ve hızın 16 mbps e yükseltilmesini istediniz ise kaydınıza istinaden profil tanımlaması yapılır… Telekominikasyon da evin huyu suyu değil altyapının huyu suyu önemlidir. Destek kaydınıza verilecek cevabı bekleyin lütfen.

1 Beğeni

Arkadaşım konuyu gerçekten ne kadar gereksiz şekilde uzatmışsın. Tebrik ederim herşeye bir cevabın var. Düzce ofisim de seni ağırlamak isterim alt yapı bilginin seviyesini de ayrıca merak etmiş durumdayım. Yakında kuracağımız veri merkezinin başına geçirmek gibi planlar kurmuyor değilim. :smiley: ama internet konusunda ki inadından gerçekten vazgeç dünya da daha büyük dertler var. Diğer arkadaşları da tebrik ederim çok sabırlı insanlar gerçekten :slight_smile:

3 Beğeni

İnternet, benim tek derdim değil. Şu aralar hayatta çok ciddi sorunlarla yüzleşiyorum. Ama, kendimi sakin ve mutlu tutmak zorundayım. Bu sebeple, internet konusunda mutlu olayim en azından diyorum kendime…

Bugün geçte olsa TurkNet geri dönüş yaptı ve 16 Mbps paket tanımlandı… Sorunum çözüldü. :slight_smile: Şu an bakıyorum videolar, filmler donmuyor artık. Pandemi dönemi esnasında santrale binen yük fazla olduğu için, neredeyse çoğumuz akşam saatlerinde kopma yaşayabiliriz. O normal ülkemizde.