Turknet Akşamları Hız Düşmesi Ve Ping Sorunu

TurkNet’e yaklaşık 2 yıldır aboneyim. Özgür İletişim 35 Mbps paketini kullanıyorum. Şu son birkaç aya kadar internet gayet stabildi. 33 Mbps download, 2.8 Mbps upload hızı alıyordum. Ping değerlerim ise Speedtest’te 10ms Avrupa sunuculu oyunlarda 50ms idi ve genel olarak hep böyle seyrediyordu.

Fakat şu son birkaç ayda internet hızım akşamları saat 19.00’dan sonra 8 Mbps’e kadar düşüyor ping değerim oyunlarda 100ms’ye fırlıyor Speedtest’te ise 50ms’ye kadar çıkıyor ve gece yarısına kadar böyle devam ediyor. Bu saatlerde zaten interneti en çok kullandığım zamana denk geliyor.

Kullandığım bilgisayar aynı, modem aynı, ayrıca Ethernet kablosu ile bağlanıyorum modeme. Kaç kez reset attım, ayarları sıfırladım hiçbir şey değişmedi.

Modeme gelen sinyal hat değerlerine baktığımda eskisi ile en ufak bir fark yok SNR margin değeri (sinyal kalitesi) aynı, hatta hattımın desteklediği maksimum kapasite 70 Mbps olarak gözüküyor. (Görselde paylaştım.)

Ortada bir sorun olduğu aşikar. Herkes, akşamları dibe vuran download hızından ve ping’den yakınıyor. Türkiye’nin her bölgesinde saat 19.00’dan sonra hız düşme sorununu yaşayan çok fazla kullanıcı var şu an. Diğer forumlar ve sosyal mecralar üzerinde birçok yazı yazılmış bu konu hakkında kendi forumları dahil.

Arıza kaydı açmama rağmen sorun çözülmedi ve bana otomatik mesaj saçma sapan bir mesaj yolladılar. Ya sorun sizde diyorlar ya da yoğunluktan dolayı diyorlar olayı kapatıyorlar. Yani sorun olduğunu kabullenseler, düzelteceğiz deseler eyvallah destek ekibinde yer alan arkadaşlar gerçekten sorunlardan bir haber.

İşin trajikomik kısmı planlı olarak yapılan altyapı çalışmaları sonrasında oldu bu sorun. Düzeleceğine daha kötü oldu keşke altyapı çalışması yapmasaydınız.

Sorun kaynaklı da değil çünkü aynı mahallede yakın oturduğum arkadaşımda Netspeed üzerinden TT altyapısını kullanıyor ve ping ve hız değerleri her saat stabil durumda diğer İSS’lerde bu sorun olmazken neden Sadece TurkNet?

Altyapı desteklemiyorsa müşteri sayısı ona göre ayarlansın. Daha çok para kazanmak için aynı hatta daha fazla müşteri yüklemesi yapmasınlar o zaman, internet fazla kullanılıyor o yüzden yavaşlama oluyor diye bir mazeret olabilir mi? Pandemide para kazanamıyorum bende faturanın yarısını ödeyeyim o zaman madem pandemi sebep oluyor yoğunluğa.

1 hafta daha destek talebi oluşturarak bekleyeceğim, düzelmez ise Milleni ya da Netspeed’e geçiş yapmayı düşünüyorum.

Abone no: 2263525008
Müşteri no: 1043933

şikeyetvar linki: https://www.sikayetvar.com/turknet/turknet-aksamlari-hiz-dusmesi-ve-ping-sorunu
destek verirseniz arkadaşlar daha kolay çözülür yorumlarınızı eksik etmeyin.

4 Beğeni

Modem değerlerim sabahta aynı akşamda aynı şekilde yani kabloya gelen sinyalde kayıp yok
Sorun TurkNet omurgasından kaynaklı diye düşünüyorum

1 Beğeni

Hocam dns değiştirip 1 günde öyle dener misin? Türknetin dnsleri akşam yavaşlayabiliyor bence bir değiştir modemden iss dnsini devre dışı bırakıp cloudflare opendns yada google dns kullanabilirsin

Denedim Google DNS cloudflare hepsi aynı.

Arıza desteğinin verdiği cevaba bakar mısınız ya şaka gibi. Akşamları hız düşüyor ping aşırı artıyor 3 kat performans düşüşü oluyor diyorum . 15 saattir aktifmişim hızımın tamamını alabiliyormuşum. Yazdım oraya zaten hat değerleri her zaman aynı görünüyor sorun gözükmüyor hat değerlerinde ama akşamları internet ölüyor resmen. Herkes şikayet etmiş görmemezlikten geliyor adamlar. 1 hafta içinde düzelmesin iptal ediyorum direkt.

Aynı sorunu bende yaşıyorum hızın düştüğü saatte direkt yazdım sorunu ve detaylarını da ekledim bana gelmiş şimdi cevap vermişler, düşük hız olduğu saatte 15 dk arayla 3 test yapar mısınız diye. Arıza kaydından 1 gün sonra cevap verip böyle birşey yazmak.
Umarım sorunun çözülür DNS felan etki etmiyor bende bugün farkettim hız düşüklüğünü.

1 Beğeni

Akşam yine aynı sorun olursa bir daha arıza kaydı açıp yazacağım. Bu sefer 3 test yapıcam bakalım ne yazacaklar.

dns konusunda modemden TurkNet dnsini yok saymanız lazım sadece 1 dns e bağlı olacak sizde büyük ihitmal TurkNet google dns birlikte diye düşünüyorum internette dns testi yazıp bakabilirsin 1-2 mi yoksa leak mi olmuş

Dns değiştirdim modemden de Cloudflare yaptım. Ve şuan yine saat 19.00ı geçti ve an itibariyle pingim tekrar 100 üzerine çıktı download hızım düştü.

1 Beğeni

Bende başladı şu 2 gündür kafayı yicem. Donup kalıyor takılıyor modemi kapatıp açtım düzelmiyor. Destek kaydı oluşturdum ama diyecekleri gelen sinyal mbs alıntılayarak sağlam diyip kapatacaklar… İptv var sürekli takılma yapıyor.

1 Beğeni

an itibariyle pingim yine yükseldi dc pingi 100 google pingi 90-100 arasına çıktı
ping 8.8.8.8