Türknet 10000 mbps hizmetini başlatıyor mu?

Standar bir ev kullanıcısı için 100/100 gayet yeterli. 1000/1000 kurumsal da bile güzel bir hız, bu hızın evlere taşınması şu süreçte harika. Gerçekçi olalım şuan TurkNet 10000/10000 hızları verse bile bunu verimli kullanabilecek kişi sayısı sıfıra yakındır. Öncelikle teknik ekipman yetersizliği olacaktır.

Ammmaaa bence kesinlikle şuan hali hazırda oluşturulan altyapı geleceğe yönelik yapılmalı ve umuyorum ki öyledir. Bugün belki bu hızlar uçuk hızlar ama günün birinde gerekli olduğunda şuan yaşanılanlar yaşanmamalı.

1 Beğeni

Merhaba o vidyoda görünen duplex fiber sfp metro eternet.

Kapatılan konuyu da okudum. XGS pon için olt ve ont tarafının da bu standardı desteklemesi gerekli ve xgs olt kullanılsa gpon cihazlar bağlanamaz. Aynı kıl üzerinde de hem xgs pon hemde gpon çalışabileceği ile ilgili bir uyumluluk olduğunu okumadım bir yerde. Sonuç olarak xgs pon standardı var ve gerçek simetrik 10gbps (her fiber tek kullanıcıya giderse) hizmet verilebilir ama hem olt hem ont xgspon olmalı. TurkNet oltleri tahminimce xgspon değil gpon bu nedenle kapatılan o konunun doğru olmadığını düşünüyorum.

Gelecek için aynı kablo ile bu hizmete geçmek mümkündür :slight_smile: sadece olt ve ontlerin değişmesi yeterli olacak. adsl vdsl gibi düşünülebilir.

İşin diğer tarafı 10gbps bağlantıyı bir evde yönlendirmeyi düşünemiyorum bile :slight_smile:

Bireysel bir kullanıcı son model M.2 SSD alabiliyor. En güncel M.2 SSD’nin sınırlarını zorlayacak bir fiber altyapı da olmalı bu durumda. Nasıl ki 1 Gbps hardiskin sınırlarını zorlayacak bir hız, bir M.2 SSD’den başka bir M.2 SSD’ye nasıl yüksek hızlı aktarım yapabiliyorsak bence bunu her sunucu bize bu hızları 10 Gbps ve ötesini sağlamasada en azından sadece sağlayan sunucular için bunu yapabilmeliyiz… Yani erkenden son teknoloji fiber OLT için yatırım en iyisi olur bence. 25G-PON çıktı…

Bence 1 Gbps kapasite fazlasıyla geleceğe yatırımdır. Tüm haneler bu hızı alsa şimdilik fazla ve ileride de yeterli bir hız olacaktır

3 Beğeni

Bana yazmışsınız ama nedemi çözemedim. 35 yıllık mesleğimin teknik detayını her konuda yazsam belki 1-2 kişi anlar o nedenle neredeyse hiç teknik yazmam. Şu anda 100 ec kullanıcısından 80 tanesi kutulan modemin arayüzüne bile girmiyor. Hatta çoğunun SSID’si TurkTekekom_ diye başlar. Panel şifreleri bile aynıdır. Kalan %20’nin sadece %1-2’si firmware, custom firmware vs yapar bilir. Üstte yazdığımda bu zaten. Ütopik bir hız için anlamsız.

Mesela 2 firma için 5G testi yapıyorum hiç yazmadım. Çünkü gereksiz bir şey. Çoğu kimse hızın veriyi artırdığından bir haber. Eskiden 5gb rahat yetene 4G’de 20gb yetmiyor.

Vs.vs.vs. Yani anlamsız bir konu o nedenle yazdım.

Bu arada 1000/1000 kullananlar acaba o hızı görüyor mu ? Konularda nerdeyse görmedim :upside_down_face:

1 Beğeni

Merhaba o kunuda öylesine internetten bulunmuş uyumlu bile olmayan cihaz görselleri ile 10gbps aldığını iddia etmişti. Benim paylaştığım görselde ise şu an satışta olan çalışan bir cihaz bulunmakta. Bu farkı dile getirmek istedim. Maksat kırmak, rencide etmek, yargılamak vs değildir :slight_smile: düşünce paylaşımı. Bilgilerinizi bizlerle paylaşmanız ve daha fazla yararlanabilmek dilekleri ile :slight_smile:

1 Beğeni

gigafiber kullanıyorum 750mbps ile 850mbps arası hız alıyorum aslında modemde 1gigabit tanımlı ancak alınamıyor bölgedeki kapasite ve cihaz yetersiz ve siwichlerde çok bölünme var bu nedenle tam hızı alamıyoruz gigafiberde anck sorun yok deyip geçiyorlar müşteri hizmetleri 1gigabitte enaz 940mbps alınması gerekir bazı arkadaşlara bakıyorum türktelekom 1000mbpsde 940mbps hız çıkıyor speedteste yada TurkNet sistemlerinde bölgemizde max 850mbps hız alacak şekilde ayarlanmışta olabilir

O zaman anlaştık :grin: TurkNet gigafiber istiyoruz.

Port doluluğu olacağı zaman ne yapacaklar peki? Satürasyon sorunları, cihaz kapasite aşımı, cihazdaki tüm kartların dolması vs… Onların da belirli kapasiteleri var neticede çünkü paylaşımlı fiber. Hakiki fiber denebilir ama bir metro ethernet değil yani… Paylaşımsız hat değil… O yüzden evet dolar olarak daha pahalı olabilir ama kapasite olarak da bakılırsa 25G-PON daha mantıklı.

1 Beğeni

XGS-PON veya 25G-PON gelmesinin tek avantajı daha yüksek hızlar da değil, GPON teknolojisinde Download ve Upload metro ethernet gibi bağımsız çalışmıyor. Ben Upload yaparken, Download hızım düşüyor ve ping fırlıyor mesela. XGS-PON veya üstü teknolojilerde bu sorun ortadan kaldırıldı. Metro Ethernet gibi bağımsız çalışabiliyorlar ve ayrıca gerçek anlamda simetrik teknolojiler. GPON, 2010 yılında kullanıma sunuldu ve oldukça eski bir teknoloji. Aslında asimetrik bir teknoloji… 2.5 Gbps Download, 1.4 Gbps Upload destekler.

GPON değilde 25G-PON gelmesinin bize getireceği 4 büyük avantaj var;

1. Gelecekte satürasyon, OLT kapasite yetersizliği sorunlarının önüne geçilmesi
  2. Download ve Upload bağımsız olarak çalışabilmesi ve birbirlerini etkilememeleri
  3. GPON’a kıyasla çok fark olmasa da daha düşük ping
  4. Daha yüksek hızlar

Binanızda, mahallenizde kullandıkça daha da azalacak :innocent:

2 Beğeni

Çünkü TT altyapısında 1 Gbps kullanan yok denilecek kadar az, TurkNet te herkes 1 Gbps. GPON teknolojisinde 1 portun çıkışı 2,4 Gbps ve bunu bir kaç bina paylaşır. 3 Kişi download yapsa kimse 900 lerde hız alamaz ki kaç kişi alıyor… 700-800 görüyorsanız çok iyi bir altyapı demektir, tekrar hatırlatayım herkes 1 Gbps.

1 Beğeni

Donanım ve altyapı geliştirme yatırımları yapılmazsa hizmet kalitesi ve niteliğinin düşmesi kaçınılmaz. Umarım düşünülmüştür ve bir planları vardır.

1 Beğeni

en az 10 yıldan önce gerekli birşey değil 10.000 mbps

1 Beğeni

Bir teknolojinin eski olması tarihten mi ibaret? Şu an sıklıkla konuştuğumuz IPv6 26 yıl önce akıl edilip yapıldı. Dediğim yanlış anlaşılmasın ancak genel olarak kullanıcıların en az %80ine 100Mbps/20Mbps bir bağlantı bile fazlasıyla yeterli. Bu konuda sağlayıcıların yapması gereken bence 140 liraya 1Gbps simetrik gibi olmasa da daha uygun ve erişilebilir tekliflerin gelmesi. Sırf sözde geleceğe yatırım için sağlayıcının bugün için 10Gbps cihazlara absürd paralar ödemesini gereksiz buluyorum. Zamanla zaten gerekli cihazların fiyatları düşecek, aynı paraya daha fazla aboneye hizmet verilebilecek. hem sağlayıcılar hem biz daha ucuza yüksek hıza erişme şansı bulacağız.

1 Beğeni

Bu arada, ADSL kullandığım dönem bana 100 Mbps fazlasıyla yeter sanıyordum ama öyle olmadı. 112 Mbps Download hızım var ve özellikle büyük dosyalar indirdiğimde kimi zaman beklemekten sıkıldığım anlar oldu. GB’leri saniyeler içerisinde indirebilmek isterdim. Sabırsız bir insanım genel olarak ve zamanı değerlendirmek durumunda olan bir insanım ben. Böyle bir internette anca 10 Gbps’te olur. Simetrik olursa harika olur benim için. TurkNet umarım ileride 10 Gbps verir simetrik olarak. En azından yeni GigaFiber bölgeleri öyle yapılabilir…

Benim gibi “100 Mbps beni doyumuyor ve simetrik hız istiyorum” diyen diğer %20’lik kesime buradan benden selamlar olsun.

Koskoca Nokia firması bu yeni PON teknolojisini boşuna çıkarmış olamaz ya? Fiyatları daha pahalı olabilir ama Türk Telekom’un milyarlarca doları var. Zamanında ve halen daha bizi kazıklayarak elde ettiği kar miktarını düşünemediniz mi? Bunlara yatırım yapması firmayı neden zarara soksun?

Yurtdışında ve bazı ülkelerde uygun fiyata 10 Gbps simetrik hat alanlar var hemde evine alıyorlar… Kurumsal olmamalarına rağmen. İstedikleri hız testi fetişine kavuşuyorlar. 10 Gbps’i destekleyen sunucularda o hızda veya ona yakın hızda indirme yapabiliyorlar, hangi sunucunun ne kadar hız verip, veremeyeceğini anlayadabiliyorlar çünkü 10 Gbps hat sonuçta… Kısaca eğlenceli…

Teknoloji boş demiyorum haddime de değil. Bir geleceği tabii ki var ancak bu bireyselde yakın zamanda ne 10gbps ne de 25gbps için mümkün değil. TenGigabit en büyük örneği adam TurkNet istanbul sunucusu hariç adam akıllı 10gbps test atamıyor neredeyse. Hatta speedtestte bile normalde atamıyor buga sokup öyle atıyor :smiley:

Sağlayıcılar da birileri 10gbit test etmek istiyor diye gerek bile olmadan bugün için o kadar ağır bir maliyete girmez. Telekomun o milyarlarla öncelikle her eve fiber döşemek gibi bir görevi var. Bugün o milyar dolarlar artsa bile geliştirmenin zamanı bugün değil. Vakti geldiğinde o milyar dolarları rahat rahat kullanır altyapı geliştirmesi için.

Eskiden parayla bile alınamıyordu ancak bugün öyle bir sorun yok erdem, 300-400 lirayı gözden çıkarırsan sağlayıcın cillop gibi 1Gbps hızını veriyor. Ayrıca yukarıdaki cümle anlamsız, 10/10 da simetrik. Doyuracak mı?

2 Beğeni