TurkNet 10 gigabit internet vermeye hazırlanıyor

Zaten simetrik, simetri anlamına gelir. Bu sadece, Download ve Upload hızlarının birbiriyle eşit olmasıyla değil, herhangi bir başka konularda da simetri mümkündür. İnternet hızlarına özgü bir terim değildir.
simetri

Bu konu, ilkokul 2. sınıf konusudur aslında. Oldukça basit.

Teknik konularda sözlük anlamları kullanılmaz, bu konuyu fazla uzatmak istemiyorum ama simetrik internet ile eşit indirme/yükleme hızı olan internet paketi çok farklı şeylerdir bu yüzden bu ifadeyi kullanamazsınız. Asimetrik abonelik türünde (ADSL/VDSL/GPON/XGPON) 8 Mbps upload hızına yüklendiğinizde 8 Mbps download yapamazsınız, aynı anda çift yönlü çalışmaz. Pakette verilen hızların aynı olması asimetrik interneti simetriğe çeviremez. 16/4 Mbps internet paketiniz var diyelim, modemden telnet max date rate komutuyla 4/4 Mbps yapın simetrik olsun o zaman, teknolojinin bugunı buldunuz :smiley: TurkNet reklamlarında simetrik ifadesi kullanılmaz. Bazı teknoloji kanalları bu hatayı yapıyor ama kötü niyetli olduklarını (kirli reklam) sanmıyorum. Konuya pek ilgili olmadıklarından yanlışlık yapıyorlar.

2 Beğeni

Teknik terimler diye bir şey var Erdem Bey, konumuz ayna simetrisi değil. Biz de 23 yıldır bu işlerin içerisindeyiz, ne şanslısınız ki burası YouTube değil bu yüzden doğrusunu öğrenebilirsiniz.

2 Beğeni

Vodafone, TurkNet, TT ve bu işi yapan bütün operatörlerin sitelerini dolaşın hepsi eşit down UP veriyor ise buna simetrik diyor. Metro ethernet’e özellikle metro ethernet deniliyor. Ha kaç operatör de metro harici eşit up down var o başka mesele ama operatörler, uzmanlar hepsi terimleri yanlış kullanıyor sizin demenize göre. Mesela TurkNet Ceo’su cem bey de her konuşmasında üstüne basa basa gigafiber için simetrik kelimesini kullanıyor. Ha bizde 2005 yılından beri bu network işlerindeyiz. Aksini ilk defa duyuyorum. :thinking:
Ama dediğim gibi sizin bilgisiz yada yalancı olduğunuzu asla kast etmiyorum. Daha önceki mesajımda da yazdım. Bakış açısı.
Bütün endüstri bu kelimeyi bu şekilde kabul ettiyse artık olay budur. Sizin dediğiniz gibi bir olay duymamış olsam da. Haklı olduğunuzu farz etsem netice de kelimenin geldiği nokta önemlidir. Çıktığı nokta değil.
Bu gün sevişme kelimesi kullanınca herkes cinsel bir olayı düşünüyor. Ama aksine sevilmek birbirini sevmek anlamı taşıyor. Ama kimin umurunda hepimiz artık yeni anlamını kullanıyoruz. Bunu TDK başkanı bile bu haliyle anlıyor artık.
Saygılar… :cowboy_hat_face:

@CryCasher bence yanlış düşünüyosun. Bir yandan altyapı oluşyurulurken diğer yandanda sistemin geliştirilmesi güzel bir olay. Zaten hız arttırmada sadece kart değiştirilmeli diye biliyorum. Sonuçta kablo değiştirilmesine gerek yok ışık hızı ile gidiş dönüş yapılıyor.

Firmanın evine uyumlu ONT ve modemi vermesi durumunda sadece ethernet kartı alman yeterli oluyor. 10G ethernet kartları da aşırı pahalı değil. 2500 civarı Asus benzeri markalardan bulunabiliyor. Ki 10G internetin aylık fiyatı da zaten an az 2500-3000 civari olacaktır. Aylık 3000 İnternet paketine veren adam ethernet kartına da 7-8 bin verip üst düzey bişey alır.

50 yıl yeter bence 1g internet düşünsene torunlarımıza anlatıyoruz bizim zamanımızda çevirmeli bağlantılar vardı bi siteye girmek için 3 dk çevirme bekliyoduk diye :smiley: hiç bi zaman anlamicaklar

Yeğenler de anlamıyor zaten. :grin:

Oralara hiç girmeyin, zararlı çıkarsınız. VDSL modemlerin üzerinde fiber modem yazar, fiber mi? değil. Fiber de verilen routerların üzerinde modem yazar, modem mi? değil. Daha fazla örnek vermeye gerek yok sanırım. Evet koskoca firmalar kullanıcıyı kandırmak için kasıtlı olarak veya karmaşa oluşmasın diye basitleştirmek için yanlış yazıyor. Asimetrik hizmete simetrik deniliyorsa bu da kullanıcıları kandırmak için yapılıyordur. 2+2 nasıl 4 yapıyorsa GPON da simetrik hizmet veremez, bu kadar basit.

Tvde uydu yayını devri maalesef hala bitmedi uydu gibi stabil kanal geçiş hızı yayın kalitesi hala denk değil iptv,beinconnect,dsmart,tivibu hepsini yeni nesil android tvde 5g bağlantıda denedim hiç biri uydu perfomansını maalesef veremiyor türkiyede hala emekleme döneminde uydu hala en stabil ve hızlı çözüm

Elbette öyle ama artık alternatif olacak düzgün bir platform lazım. Ücretsiz veya herkesin rahat alabileceği. Çok TV izlemeyen biri için uydu kurulumu yapmaktan kurtulmak iyi olacaktır.

Öyle ama türkiyede elektrik kesintilerini kötü altyapı düzenlemesini varsayarsak hala en iyi uydu yoksa elbette kocaman uydu kirliliği berbat bir görüntü istanbulda özellikle ama bir yandanda düşünüyorum starlink benzeri projelerde kablodan bagımsız uyduya yöneliyor hala

Böyle bir teknoloji birçok güncel televizyonda zaten dahili olarak mevcut. DVB-T: yani karasal dijital yayın. Yine ülkemizde test yayını Ankara’da gerçekleşmiş ve rafa kaldırılmış bir uygulamadan ibaret malesef.

DVB-T fullHD, DVB-T2 ise 4K çözünürlükte dijital yayını desteklemekte. Sinyal kalitesine bağlı olarak televizyonunuzun analog anten jack’ına çatal bile bağlayarak ulaşabileceğiniz bir yayın türü-idi.

1 Beğeni

Aynı şekilde FM in alternatifi DAB var ama ses kalitesi 96 Kbps veriyor TRT :slight_smile: Uydu yayınlarında iyi kanalların bitrate i görüntü kalitesini bozmayacak şekilde güzel bu yüzden hala alternatifi yok. DAB nasıl kötüyse DVB-T de aynı şekilde olacaktır. Kısıtlı alana en fazla kanalı sığdırmak için kaliteyi düşürecekler.

1 Beğeni