TurkNet 10 gigabit internet vermeye hazırlanıyor

Bu kadar eleştirdiğime bakmayın, dial-up döneminden bu yana TurkNet müşterisiyim. Yani firma el değiştirmeden önce de TurkNet’liydim ben. Elimizde sığınabileceğimiz bir TurkNet var, endişelerimiz ortak tahmin ediyorum.

1 Beğeni

Size katılmadığım tek nokta şu. TurkNet YAPA hizmetini verdiği zamanlarda ne için tercih ediliyordu. Upload için. Şimdi 100/100 (veya bir kaç tık üstü) sağlıklı sürekli hız veren bir internet servis sağlayıcı mi daha çok tercih edilir yoksa 1000/1000 ile yola çıkıp yolun yarısında hızların düşmesi nedeniyle geri dönüp kapasiteyi tekrar tekrar arttırıp abonelere sözünü verdiği hızını vermeye çalışırken yatırım - altyapı bekleyen aboneleri derviş eden internet servis sağlayıcı mi? Bu arada bulunduğum lokasyonda yakın on yıl içinde fiber belki ama gigafiber mümkün görünmüyor. Umarım herkes bir gün simetrik yüksek hızlı internete kavuşur. :hugs:

2 Beğeni

Oyle ama daha istanbulda bile tam altyapi döşememiş bence yayginlastirmadan bosuna maliyet yapmasina gerek yok cunku adsmlara diyoruz altyapi adam bize maliyettrn yogunluktan bahsediyor

1 Beğeni

Bazı teknolojiler yanlış anlaşılıyor bu yüzden mesajın bazı noktalarına katılmıyorum.

Zamanında 256 Kbps ADSL paketler veriliyordu ancak portlar 32 Mbps ADSL destekliyordu. ADSL teknolojisi o hızları destekliyor ama gerisi? ADSL portların takılı olduğu DSLAM lar 1 Gbps uplink e sahip olmadığı için 16 Mbps paketler yaygınlaştığında patladı ve tamamen IP DSLAM lara geçilmek zorunda kalındı.

LTE teknolojisinde fiber bağlantı sağlanmış baz istasyonunda sizin teorik olarak gördüğünüz hızlar var ama bunu aynı istasyondan hizmet alan kişilerle paylaşıyorsunuz.
GPON da da aynı şekilde, 2 Gbps hızlar var ama aynı anda download a basın apartmanca bakalım ne oluyor :slight_smile:
Uç cihaz teknolojileri kadar devamı da önemli.

Başka ülkelerle ne fark var ?
Ülkemizde parasını veriyorum sonuna kadar kullanayım zihniyeti ve meraklı kitle yaygın. 4G ilk geldiğinde ülkemizde yapılan hız testleri speedtest in dikkatini çekmişti, belgeli bir bilgi sayılır :slight_smile:

Bazı operatörlerin buna göre bizlere damla damla paketler sunduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

Bu bakış açısından size çok katılıyorum. Çok doğru yorumlamışsınız. GigaFiber mükemmel bir teknoloji TurkNet’in alt raflardan gelerek böyle bir adım atması da inanılmaz bir başarı ancak dediğiniz gibi GigaFiber çok fazla sorun çıkartabiliyor. Adeta “emanet” duruyor bağlantılar. Simetrik 100mbit bağlantıyı şuan Giga’ya tercih ederdim

4 Beğeni

Aynı aylık ücreti olsa bunu herkes tercih eder ama simetrik internetin maliyeti çok çok fazla çünkü fiziksel olarak size özel hat çekiliyor ve kapasite ayarlanıyor.

Çoğu konuda aynı düşünüyoruz ama ben gelişim için biraz ısdırap da çekmeliyiz diyorum. Sadece orada biraz ayrılıyoruz. Evet 100/100 veya 200/100 hatta 200/200 gibi paketlerde çok stabil olur. Ama biri kapıyı açmadan diğerleri o yola girmiyor. 2027-2028 yollarına kadar gigafiber biraz sorunlu ilerleyecek. Uğraşacak operatör. Bizde ara ara sorunlar yaşayacağız ama bunlar hep tecrübeye dönecek, diye düşünüyorum…
Yoksa dediğiniz gibi 200/200 gibi bir hızda aslında benim ftp Server’ım, indirmelerim, bulut kullanımım için yeterli. Ama ne bileyim ben bir teknoloji aşığıyım. Hep yeniyi, ileri teknolojiyi görmek heyecan veriyor.
Sanırım TurkNet içerisinde de biraz benim gibi düşünenler var.
Birde Gigabit kelimesine kapılan çok insan var alırken bu isme bakarak alıyor. Yoksa Gigabit ona neler katacak bilmiyor bile. Çevremde de çok var inanın.

Bu kopmalar, düşmeler tecrübe olsun istiyoruz. Bir kaç sene sorunlu da olsa 2027-28 gibi stabil olmasını bekliyoruz. Hatta sonrasında direk 10 değil de 2 Gbps gibi hızlar göreceğimizi umuyorum.
Haberde denildiği gibi TurkNet te hemen 10Gbps için acele etmiyor.
TurkNet büyüme sorumlu müdürüne bizzat kendim sordum. Şu an için gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Gigabiti olabildiğince geniş kitleye ulaştırmak istiyoruz. İlerde şartlar oluşur çok talep olursa o zaman sunucuları destekler size ont yenilemesi yapar veririz. Dedi.
Tabi 10 vermeye hazırlanıyoruz demek birden herkese 10 vereceğiz demek değildir. Bir beta programı hazırlanacak belirli kişilere verilecek diye düşünüyorum. Hali hazırda Serdar Bey test ediyor 10Gbps paketi. Bence bu alfa süreciydi ve belli bir kitleye ulaşarak beta süreci başlatıp denemek istiyorlar…

10 gbit internete hiç gerek yok…sistem tam manası ile her bir bireye kayıpsız verilir o zaman satış yapılsın…ama 10 u kullanacak bir ortam yok…ne ortalama pc ler ne hizmetler…

inanın millet davet ediyor gigafiber e ben uzaklaştırıyorum kimseye tavsiye etmiyorum apartmanda…biliyorum ki bi yoğunluk oldu mu bölgemde her türlü patlacak hizmet…

1 Beğeni

İşin esprisi baştan söyleyeyim. TurkNet 50mbit vdsl kullanırken, 1 gb verdi masaüstü laptop ax210 lu kart masrafı çıktı. Yeni router aldık telefonda hızı artırdık. Derken baya masraf kapısı açıldı. TurkNet 10 gb değil 2.5 gb bile verse bir dünya daha masraf daha çıkacak.

Diğer operatörler ne güzeldi. Bir tarife alıyordun. Hızın yükselecek ona göre donanım masrafın artacak diye hiç düşünmüyordun. Hızın düşmesin yeter. TurkNet 1 gb verdi anca yetiştik demeye hazırlanırken 10 gb işi çıktı. Donanım taksiti bitmeyecek belli oldu… :slight_smile:

10 gb vermeye hazırlanıyoruz demek bile yeterli. Belki bir süre veremeyecek. Belki bir süre onlar verse bile biz kullanamayacağız. Fakat bu türknetin durmayacağını vizyonunu gösterir. Hedef koymak ve yukarı da belirlemek değerli…

Tüm olanaklara sahip operatörlerin sırtları üzerine yatıp kaşıkla verip kepçe ile alan tarifelerini bozar mı göreceğiz. Evet şimdilerde kaşıklar biraz büyüdü ama kepçelerin büyümesi durmadı. Aynı fiyat performans kalitelerini koruyorlar

2 Beğeni

IP DSLAM’ın normal DSLAM’dan farkı nedir?

Ayrıca TurkNet soru cevap videosu neden hâla yayınlanmadı? :frowning:

DSLAM Uplink hızı, IPTV ek servislerin verilememesi gibi farklar var ama bu cihazlar uzun süredir kullanılmadığından bugün konuşmanın anlamı yok.

1 Beğeni

Kast ettiğiniz sanırım simetrikten öte metro ethernet.

Simetrik olması için aynı anda hem download, hem upload yapabilmeniz lazım, GPON da bu mümkün olmadığına göre günümüzde metro eth. bunu karşılıyor.

Gigafiber de aslında simetrik bir yapı. Bazen download veya upload hızlarında oynama oluyor ama paket olarak simetrik tanımlanması iyi niyet gösterisi ve bizim istediğimiz de bu. Kimse 140 ₺’ya vaad edilen hızı olduğu gibi versin diyemez. Dediğiniz gibi paylaşımlı bir sistem olduğu için birçok erken hızları etkiliyor.
Metro etherneti de bu yüzden alıyor kurumlar. Örneğin bir banka para transferleri olurken hızda yada stabilite de oynama istemez. Veya bir cerrah uzaktan ameliyat yaparken geçikme yada çözünürlük düşmesini kabul edemez. O yüzden ciddi paralar öder o hattı tek başına kullanmak için…

1 Beğeni

Gigafiber GPON olarak hizmet veriyor bu yüzden simetrik olamaz. Performans düşüklüğü, paket hızları çok farklı bir konu. Yatırımla ve geliştirmeyle düzeltilebilir ama simetrik hizmet çok farklı bir konu, GPON da tek bir abonelik olsa yani port sadece bir kişiye ait olsa dahi simetrik çalışması mümkün değil.

1 Beğeni

Simetri den ne anladığımıza bağlı.
Sözlüğe bakarsak:
Simetri, iki ya da daha çok şey arasında konum, biçim ve belirli bir eksene göre ölçü uygunluğu, bir eksenin iki bölgesinin yapı ve biçim benzerliği.

Yani download ve Upload hızlarının teoride eşit veriliyor olması simetrik bir İnternet paketinden bahsetmemiz için yeterli. Gpon değil Vdsl de bile bir operatör bize 8Mbps download, 8Mbps Upload verse yine simetrik bir İnternet ten bahsediyor oluruz.

Metro Ethernet kavramına gelince işte burada merkezden bize bir özel hat geldiği anlamına gelir. Bu teknoloji genelde simetrik bir paket halinde sunulur.
Ama bir İnternet paketine Simetrik demek için metro ethernet olması şart değil. Adsl, Vdsl, fiber… Her iletişim teknolojisinde up, down eşit ise simetrik olduğu kabul edilir. Gerçekte birebir simetrik sonuçlar alamazsınız da operatör size 100/100 veya 1000/1000 gibi eşit indirme hızları ile paket oluşturuyor ise simetrik bir paket satın alsğımızdan bahsedebiliriz.

1 Beğeni

aslında simetrik olmasada simetrik gibi diyebiliriz…700 ile download yaparken 900 ile aynı anda upload yapıyorum ve kesintiye uğramıyor.

simetri

Metro Ethernet’ten daha az maaliyetli olan güncel PON teknolojileride simetrik hizmet sağlıyor. Mesela XGS-PON ve henüz bireyseller için pek yaygınlaşmamış olan en yeni 25G-PON teknolojisi. Hatta 50G-PON bile duydum.

10 Gbps destekli OLT kartları gereksiz değil. Çünkü XGS-PON kart takmak, abonelerin yoğun saatlerde düşük hız almalarının önüne geçebilir, bu sorunu da düzeltebilir. XGS-PON ile başta 1 Gbps vermeye devam ederler sonra zamanla 10 Gbps’e arttırırlar.