TurkNet 10 gigabit internet vermeye hazırlanıyor

TurkNet Gigafiber kullanıcıları için 10 gigabit internet vermeye hazırlanıyor dakika 9 ve sonrası.İyi Seyirler

5 Beğeni

daha gigabiti istanbul dışına çıkaramadı 10 gbps den bahsediyor

13 Beğeni

Ankarada bir iki yerde var ama o kadar :joy:

sadece buyuksehırlere cok yuksek hız verecegıne tr nın genelıne altyapı doseyıp normal hızla baslayıp sonrasında hızları artırmak daha mantıklı cunku hep buyuksehırler yuksek hızı gorecek normal ıller hıc altyapı almadan vdsl den gıdecek …:((
oncelık tr genelı altyapı olmalı benım fıkrımce
örnek olarak dünyaca tanınmıs turizm yeri olan bodrum da gigafiber altyapısı bile yok …

2 Beğeni

altyapı geldikten sonra 1 yada 10 vermesinin ne gibi bi farkı olabilir ki mesela sadece altyapı değil mi

2 Beğeni

10gbps için şu anda onu çalıştıracak tek router mevcut pc desen en güçlü 2.5gbps ethernet girişi mevcut wifi 7den sonra bu teknoloji kullanılmaya elverişli olacak en rahat wifi 8 zamanında çoğu evde yaygın olmaya başlar. Bu teknolojiye dünya henüz hazır değil kısacası…

2 Beğeni

Türk Telekom tekeli kırılmadığı sürece, ücra noktalara fiber omurgası biraz hayal gibi. Telekomun fiber omurgası olan yerlerde kazı yapıp kendi hattınızı çekemiyorsunuz, haliyle kiralamaya gitmek durumundasınız. Olmayan yerler ise zaten yoğun kullanıcısı bulunmayan lokasyonlar. Bu da diğer firmalar için mantıklı bir yatırım olarak görülmüyor. Garip bir çıkmazdayız.

Zamanında ortak fiber altyapısı oluşturmak için planlamalar vardı, hala hayata geçemedi. Bu altyapı yatırımını tek bir firmanın yapabilmesi ne ekonomik açıdan mümkün, ne de rekabet kurumu tarafından onaylanabilir bir şey.

Diğer yandan TurkNet şu anda size 10gbit bağlantı sağlasa, mevcut konfigürasyonunuz bunu tam kapasite ile kullanmaya yeterli mi? En ucuz 10gbit ethernet kartı popüler sitelerde minimum 6.000TL. Buna 10gbit wifi6 router eklesek 8.000TL, aynı zamanda network bottleneck oluşmaması için cpu/disk güncellemesinden bahsetmiyorum bile. Bu yatırımı mevcut kullanıcıların kaç tanesi yapacak?

2022 yılında hala adsl altyapısı ile 3mbit hızında internete ulaşmaya çalışan vatandaşlarımız var. 4.5G teknolojisi ile 1mbit hızında internete çıkan mobil kullanıcılarımız var, bazı zamanlar buna ben de dahilim. Hani 4.5G ile arşa çıkıyorduk? Kablosuz olarak düşük pingleri, 300-400mbit hızları konuşuyorduk? Hani taşınabilir kutular ile yüksek hızda lokasyondan bağımsız, özgür internete erişiyorduk? Hepsi hala altyapı yetersizliğinde tıkanmakta.

Diyeceğim o ki, ilk olarak temel problemlerimizi çözelim, şovumuzu ertesinde yaparız.

7 Beğeni

İstanbul’da bile nüfusa oranlarsak gigafiber altyapı yok gibi bir şey 10gbps boş bi reklam olur İyice butik iss moduna girer TurkNet

5 Beğeni

Bu konuşmanın gerçek tarihi 2032 yılı olmalı idi…

2 Beğeni

Asiri sacma ve gereksiz bir adim maliyet daha cok yukselecek ekipmanlar ve urunler daha kaliteli olacsk bunlarin hepsi x2 maliyet bencr hic gerek yok bunun yerine gigaya devam etseler yeterli 10gbps hizi kim ne yapacak kurumlardan baska

4 Beğeni

bencede cok gereksız oncelık gigafıberı butun tr nın her yerıne agı tamamlanması olmalı.

3 Beğeni

Bence 10 gibabit plot uygulama bile olabilir. Şu an için yaygınlaşması çok zor görülüyor. Hatta gereksiz bile… bağlandığımız siteler uygulamalar bile 1 gigabit i kaldıramadan sınırlamalar getiriyor. Şu varki 10 gibabiti talep edebilecek oyun salonları şirket veri merkezleri gibi yerler olabilir ve onLara belki bir miktar fiyat farkı ile bu hizmeti sağlıyoruz demek için yapılabilir. 2024 e kadar 4 milyon abone hedefi var. Bu 4 milyon aboneyi 10 gigabit e çıkaracagını sanmıyorum. Bundan sonraki altyapısını hazır hale getirebilir. Bunlar hepsi maliyet. 1 gigabit e göre yatırım yapıp sonra bu yatırımı çöpe atıp 10 gigabit altyapıya dönüştürmekte ayrı bir masraf… onun hesabını da biz bilemiyoruz. Kendi adıma konuşayım bilmiyorum. 10 gigabit verebiliyoruz demek bir firma için şu dönemde çok havalı olsa gerek. 1000/1000 hızlarını sunuyorum dediğinde bile ezberleri bozmuşlardı.

2 Beğeni

Bence TurkNet heryere XGS-PON OLT koymalı. Kapasitesi daha geniş ve 10 Gbps simetrik hız sunabilen bir teknoloji…

2 Beğeni

WiFi teknoloji olarak bakmamak gerekiyor, evin içine giren fiber trafik bantı genişleyecek, birden fazla makine ile kablolu ve Kablosuz veri trafiğinde kayıp
yaşamadan veri akışını sağlımış olacaksın.

1 Beğeni

nerede var?

Bence o hızı 100mb den bir çok kişiye sunmak daha mantıklı ben 100mb kullanıyorum pek ihtiyacım olmuyor 50 bile yeter birden fzla kişi yoğun kullanıyorsa yetmez haliyle asıl mesele indirme değil yükleme hızlarındaki düşüklük.

1 Beğeni

Next levelda 1 2 yıldır var. Keçiören aşağı eğlence mahallesinde bir iki sokakta sorguladığımda 1000 mbps görmüştüm.

Vdsl için upload sınırlarını kaldırsa TT iyilik yapmış olur aslında :joy: fiberde zaten sunuyorlar yüksek hızları ve vdsl in bant genişliği sunucuyu gıdıklıyordur sadece

3 Beğeni

onun yerine ankarada altyapı yapsalar hiç görmedim ankarada gigabit kullanan

2 Beğeni

Herkes ne gerek var demiş. Ama arkadaşlar bu hızlara ihtiyacı olan insanlar da var. Özelikle kuruluşlar. Hatta ev kullanıcısı olarak da almak isteyenler olabilir. Aslında bende 10 olmasa da ilerleyen zamanlarda 2 Gbps için aday olabilirim.
Yenilik iyidir…

2 Beğeni