TT Saha Ekibi Kontrole Gelecek

Asus CRC konusunda daha hassas, TP link neredeyse hiç saymıyor Zyxel (TurkNet modemi) çok daha az CRC sayıyor. Kullandığım modemlerden deneyimlerimi yazdım. Zaten birazdan keenetic çiler gelir size modem tavsiyesi yapar :hugs: eğer ödünç alabileceğiniz bir farklı marka modem varsa deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

Ben vdsl de iken Asus n16 vardı o sürekli arayüzü 2 günde bir komple gidiyordu ac750 geçtim asus’un bu sefer crc patlıyordu 4 5 kere ekip geldi modem takıp hız geliyo diyor kendi saha dolabına bakıyor gidiyorlardı sonra iç tesisatta DSL kablosu ile rj11 arada bir ek yapıyorlar iki kabloyu birleştiriyorlar daire içerisinde işte orayı komple kestim yeni rj11 çektim bide iki ucu tekrar birleştirdim sağlam oldu crc hataları düzelmişti şimdi fibere geçtim herkese nasip etsin :joy:

1 Beğeni

Sorun yaşadıkça sürüm düşürüyorum. Şuan 617 ye düşürdüm 50dk da 9 crc hatası aldım. Diğer sürümlerde 50dk da 100k crc yi görüyordum.
Ayrıca bu crc hataları normalde kaç olmalı? Kaçtan sonra sorun var diyebiliriz?

1 Beğeni

Crc hatası 1 günde 0 da olabiliyor nadiren genellikle 50 geçmese iyi olur normal deriz ama 1k oluyorsa ufak sıkıntılar var bnm 2 milyon oluyordu discorddan konuşabiliyordum ama web sitelerine giremiyordum

1 Beğeni

Bunun sabit bir sayısı yok. Hatta anlık parazit oluşur temassızlık olur veya saha dolabında elektriksel problem olur fırlar gider veya hiç biri olmaz günde 10-20 olur gün biter :person_shrugging:

Destek kaydı oluşturmam sonucu paketim 100mbps olarak yükseltildi. Sanırım hız artışı sonucu snr değerim düştüğü için Dslam kilidi denilen olay devreye girdi ve 75mbps olarak sınırlandı. Bu hız bana fazlasıyla yeterli. Şuan tek sorunum crc hataları, buna bir çözüm bulamıyorum 20 dakikada yine 3k hata aldım.

Değerlerim bunlar, bu değerler nasıl, snr değerinin 8 olması internet bağlantısında sorun çıkarır mı?

Kararlılık ayarı ile snr biraz daha yüksektir iseniz CRC nin önüne bir nebze geçebilirsiniz. Kademeli olarak yükseltin 11 ve 13 db gibi değerler ile izleyin derim. Bu hattın sağlıklı çalışabileceği değer bana sorarsanız 60-65 mbps :person_shrugging: (Asus ile)

Dediğiniz işlemi dün hızım 50mbps iken yapmıştım, sorunun snr kaynaklı olup olmadığını öğrenebilmek için snr yi 20 ye kadar yükseltmiştim, hızımın diplere düşmesine rağmen crc hataları uçuşa geçmişti. Sorun modemden diye tahmin ediyorum artık. Destek kaydı açıp hat kontrolünü tekrar yaptıracağım, en son çare modemi değişeceğim.

Güncelleme: Şuan modemin sürümünü yine 790 a yükselttim crc hatası 20 dakikada 14 oldu. Daha önceye göre daha iyi ama sonra artarmı bilemiyorum. Bir de INP değerinin artması neden kaynaklanır? Daha önceden 0 dı hızım attıktan sonra 0.7 olmuş.

Güncelleme2::triumph:Son durum.

Buraya internetim düzeldi yazdıktan sonra tekrar kontrol edeyim dedim ve 1,5 milyon crc olmuş. Arıza kaydı oluşturdum, telekom ekibi kontrolü yapsın sorunu çözeyim ondan sonra ilk iş bu modemi iade etmek olacak. Bununla uğraşılmaz.

1 Beğeni

Tekrar yeni modem arayışına girdim. Düşük snr değerlerinde yüksek performans verebilecek ve crc hataları ile uğraştırmayacak sorunsuz modem önerileriniz varsa yazar mısınız?

Keenetic ekstra dsl tavsiye ederim

1 Beğeni

Hero Dsl modeli ile Extra Dsl modeli kıyaslandığında Hero Dsl için aralarında ki fiyat farkına değer mi? Normalde Keenetic modem almak istemiyordum her yerde sadece bu markayı önerdikleri için markadan soğumuştum🙂 ama artık başka seçenek olmadığı için bir model seçeceğim.

Kararı kediniz verin https://www.epey.com/modem-ve-ag/karsilastir/367177-697314/keenetic-extra-dsl_keenetic-hero-dsl/ keenetic bu fiyat politikasını sürdürdüğü sürece benim için her zaman ikinci planda kalacak. :person_shrugging:

1 Beğeni

Fiyatı yüksek olduğu için ilk başta Hero modeline hiç bakmamıştım bile. Şuan sorunsuz kullanabileceğim bu model gibi görünüyor, bütçemi fazlaaıyla zorlayacağım için içim rahat değil , acaba bu paraya değer mi? 900TL bandında archer modelleri var ama onlarda kopma sorunu yaşayan çok kişi olduğu için o modelden vazgeçtim.

1 Beğeni

Tamamen bütçenize göre karar verin. İhtiyaç fazlası özellikleri içermesine gerek yok en azından yeni modeller. Çıkana kadar. Örneğin benim altyapının gigafiber veya fiber ihtimali yok etrafımda başka wifi ağı da yok bu yüzden herhangi bir VDSL modem işimi görüyor. :person_shrugging: