TT Saha Ekibi Kontrole Gelecek

Asus’un sitesine girince AC51 özellikleri AC750 ile birebir aynı. Bazı forum sitelerinde aynı diyenler de var, hangisi güncel sürüm acaba?

AC51 daha yeni ve farklı bir versiyon olması gerekiyor.

Tahta direklerden kablonun fibere dönüşme ihtimali size göre kaç yıl ise ona göre ileriye dönük bir modem yatırımı yapın. Modeminizi test etmek için kendi modeminizi komşuya gotürüp test edin. Komşunun ve sizin değerleriniz aynı çıkarsa tekrar evde deneyin. Farklı ise zaten yenisine sağlık.

1 Beğeni

Bulunduğum adresten taşınmayı düşünüyorum, gideceğim yerde fiber olursa yeniden modem almamak için şimdiden fiber uyumlu olmasını istiyorum.

1 Beğeni

Açtığım destek kaydına baktığım zaman TT çalışanının cihazında ki bilgilerin benimle paylaşıldığını gördüm. Bu değerler normal mi? Yeni alacağım modemde 50mbps hıza kadar sıkıntısız bağlantı sağlayabilir miym?

Arıza kaydı teyit aşamasında Teknik Durum Bilgileri

Hat Fiziksel Durumu : AÇIK

Hat Yönetimsel Durumu : AÇIK

NmsHızProfil : 51200/8192/V

Upload Çıkış Gücü : 8.9

Download Çıkış Gücü : 14.3

Upload Kapasite Hızı : 30538 kbps

Download Kapasite Hızı : 22431 kbps

Upload Mevcut Hızı : 8189 kbps

Download Mevcut Hızı : 22327 kbps

Upload Noise Margin : 24.2 dB

Upload Attenuation : 20.0 dB

Download Noise Margin : 8.0 dB

DownloadAttenuation : 15.0 dB

Hattınız maksimum 22 Mbps hız desteklemektedir. Hat zayıflaması yüksek eğer ankastre ölçümünde de bu şekilde zayıflama değeri çıktıysa dış hat/port/saha dolabına olan mesafeden kaynaklı olabilir.

1 Beğeni

Kontrolü yapan kişi kat değerlerin normal modem değiştirmen gerekli demişti, o zaman bana yanlış bilgi mi verdi?

Dediğim gibi eğer ankastre ölçümünde zayıflama böyle fazla gözüktüyse modem kaynaklı değil dış hat/port/saha dolabına olan mesafe gibi sebeplerden olabilir. Ölçüm sırasında cihazdan değerlere baktınız mı?

1 Beğeni

Hayır bakmadım. Sadece " NmsHızProfil : 51200/8192/V" yazan yeri bana gösterip hızımın normalde 51mbps olduğunu söyledi. Zaten bu attığım değerler o cihazdaki değerler.

Modemi ankastreye bağlayıp hat değerlerini yeniden atma imkanınız varsa inceleyip size daha net bir dönüş yapabilirim.

Evim müstakil, internet tahta direk üzerindeki kutudan geliyor. Eve gelen kablo da o kutudan eksiz olarak modeme bağlı. Galiba bu da bir ankastre ama ona bağlanabilmem için direğe çıkmam gerekli

Örnek fotoğraf, çekimi bana ait değil.

Sistem de tanımlı profil 51mb gözüktüğü için gelen hızı 51mb sanmıştır o çalışan. :man_facepalming:

Hız konusunda o mesafe de teorik olarak ortalama max desteklenen hız 40mb göstermesi gerekiyor fakat bölgede ki aktif ve yüksek yoğunluktan bu hızlar değişkenlik gösterebiliyor.

Sistemsel bir hatalı tanım gibi çünkü: Mesafeniz, altyapı değerleriniz birbirleriyle nererdeyse uyumlu.

1 Beğeni

@TworA @Baran Şuan Asus AC750 modem elime ulaştı ve kurulumu yaptım. Sorun eski modemden kaynaklıymış(TP-W9970 V3).

Şuan ki hat değerleri bunlar. Eski modemde ki değerlerimi yukarıda paylaşmıştım.

2 Beğeni

@TworA @Baran Şuan kullandığım paket 50mbps. Hız testi yaptığımda 47.86(Test sonucu My nPerf result - Your result (3337860596365367) - nPerf.com ). Abonelik yaparken altyapımın en fazla 40mbps desteklediğini söylemişlerdi, bu değerleri gördüğüm zaman destek kaydı oluşturdum ve paketimin yükselmesi için talepte bulundum ama gelen cevap altyapım en fazla 41mbps desteklediği için paket yükseltme yapılamıyormuş(Şuan 47.86mbps hıza ulaşabiliyorum). Altyapımdaki hızı arttırmak için TT müdürlüğüne mi gitmem lazım? Bir de hat değerlerim nasıl, hızımı yükseltirsem sorun yaşar mıyım veya sağlıklı bir bağlantı için kaç mbps hıza kadar yükseltmem gerekli?

Şu an hat değerlerinden gözüktüğü üzere 75 Mbps’e kadar kullanabileceğinizi düşünüyorum ancak temsilci Türk Telekom Paneli üzerinde maks 41 görüyor ise daha fazla atama yapamıyor olabilir. Saha dolabına olan uzaklığınız ne kadar?

468 metre. Bir de modem arayüzünde crc diye bir değer var onu da yeni öğrendim, crc hataları neden kaynaklanır? Bugün 2 kez internet bağlantısı gitti ve sonra crc hataları arttıktan sonra olduğunu gördüm. Özellikle indirme yaparken ve interneti limitlerine kadar kullandığım zaman bu hata yükseliyor. Mesela şuan 135000(Modem 1,5 saattir çalışıyor) ve bunu yazarken bile artmaya devam ediyor.

CRC düşük SNR dan, porttan, kablo kalitesinden vb. şeylerden kaynaklanabilir bir de FastPath hatlarda CRC daha çok olur. 1,5 saatte o kadar çok artması normal bir durum değil, çok artması durumunda internet bağlantısı kopar. Asus Modemlerde gözlemlediğim kadarıyla genelde daha çok CRC görülüyor ASUS AC-51 / 750 Driver bu sayfadan Sürüm 1.1.2.3_790 indirip modemi sıfırdan kurunuz ardından 24 saat boyunca açık bırakın CRC - FEC oranlarına yeniden bakalım.

Kopma olunca sürümü 790 a düşürdüm. Sürüm düşürdükten sonra kopma olmadı ama crc sürekli artıyor. Şuan 180k oldu.

Benim hat ile aynı gibi. Modem 70 mbps ile buluşabiliyor ama servis verilebilirligi 40 mbps olduğu için hata oluşturuyor. Zaten hız testinde de ben sabah saatlerinde veya çok geç saatlerde 48 i görebildim. Altyapı sorgusunda hâlâ 40 Mbps görünüyor adresim. TurkNet şu an 51 mbps tanımlamış durumda… büyük ihtimalle Asus modemi takar isem CRC yapacak.

Evet aynı durumdayız.:slightly_smiling_face:Altyapı sorgusunda max 40mbps, modem arayüzünde max 85mbps, hız testinde 47mbps görüyorum. Bu crc hataları sadece Asus modemde mi oluyor? Farklı modem takınca düzeliyor mu?