Tp-Link Archer Ax73 Router kullanan var mı?

Arkadaşlar merhaba gigafiber için zyxel 3625 tb50 yetersiz geliyor… zyxel router ve s21 ultra ikilisi ile en yüksek ortalama 550/550 mbit olarak hız alabiliyorum… bunun yerine tp-link Archer ax73 model router kullanan var mı? Hız ve kapsama alanı nasıl? İpv6 desteği kullanılabilir mi? Bir çoğunda destek var ama pratikte kullanılamıyor. Keeneticler ipv6 konusunda sorunsu gibi.

Önerilere de açığım. Keenetic wifi 6 mevcut değil. Bu sene sonuna doğru gelecekti ama hala ses yok.

Tplinkin ipv6 ayarı basit hemencecik yapılıyor. Ax5400mbps olarak geçiyor ki bu çok fazla kullanıcının aynı anda yüksek hızlar alacağını belirtir. Kapsama alanı antenlerin çekim gücüne bağlı ne kadar olur bilmem evden eve değişiyor… Tek diyeceğim cihazın yanı başında kullanmak her zaman en iyisidir. Ne kadar uzak o kadar yavaş demek oluyor sonuçta… 1 kaç gün önce 1 kişi bunun kurulumu soruyordu.

Kurulumunu soran arkadaşın konusunu okudum. Vlan 35 girerek çözmüş olayı… çekim konusunda deneyimlerini sormak istiyorum ama bir kaç gün geçmesini bekledim. Fiyat konusunda da keenetic ultra 2600 ile aynı fiyat ama bunda ax mevcut olması avantaj…

1 Beğeni

Bu arada konuları kapatma hızlarına hayranım… Bilgi paylaşımı için buradayız. Müşteri hizmetleri gibi sorun çözülünce konu hemen kapatılıyor. Neyse özel mesaj ile ulaşmaya çalıştım arkadaşa görürse bir şeyler yazar herhalde…

2 Beğeni

Merhaba, @Mcevik
İpv6 konusu için TP link routerlar firmware değişerek girebiliyor. Yeni sürümlerde çalışmaya biliyor. Birazda şans işi oluyor.

Vr300
Vr2100
C80
İpv6 çalıştırmayı başardık.

İpv6 malesef bu çok sitenin destek vermemesinden dolayı çok elzem değil ama gelecek için önemli olabilir. 1ooo mbitlik bağlantının ne kadarını telefondan alabilirim ve bir kaç oda geçince komple sinsal kaybı olmasın yeter. 3 gündür gigafiber kullanıyorum 24 saaten fazladır statik ip ile uğraşıyorum. Problem yaratıyor. 31 bloğundan atama yaptılar bir iyi bir kötü… 159 blogundan yaptılar hiç bir site açılmadı. Network uzamanlarına pasladılar. Şu anda statik ip kaldırılmış. işlem yapıyorlar ama her konuşmanın üzerinde 24 saat geçiyor işlem yapılana kadar…

1 Beğeni

AX73’de Tahminen Maximum 700-750 Mbps Alırsınız.

Özellikle telefon için konuşuyorum %80 oranla telefonu kullanıyorum bu ara. Wifi 6E desteği var. Belki ax destekli bir cihazla 900 mbitleri görebilirim diye umuyordum.

Laptop da ac var ama 433 mbit destekli en fazla 230_250 mbiti anca görüyor. Kablolu da 100 mbit ethernete sahipmiş.

Masaüstü 1 gbe destekli ona giden kablodan galiba (20 mt)100 mbit gidiyor. Kablo jacklarını yeniden kaçagım.

1000 görmek için işin açıkcası şu an için tek umudum telefon…

1 Beğeni

İlk laptop ya da pcye intel ax210-211-410 bu modellerden 1 tanesini takman lazım. wifi 5 4.6gbps hız destekli wifi 6 ise 9.6gbps bu router şu anda wifi 6 için en güçlü modemlerden 1 tanesidir. Wifi 6e değildir… Wifi 5acda en fazla 866mbps hızı deneyimleyebilirsin pcde gerçi 1gb onun için hikaye… Kişiler burada hataya düşüyor işte modem ya da router alarak olay bitmiyor. Pcde wifi 6 ya da 6e wifi kartı olması gerekli… Şu anda en güzel intel ax210 uygun fiyata bulunabiliyor masaüstü pclerde laptoplarda ise uyumlu modeli bulmak mümkün mü hiç bilmiyorum.
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B08NVR8M8X/ref=ewc_pr_img_1?smid=A158I6UZAZKHGU&th=1 o modemi kullanmak istiyorsan bundan alman gerek mesela…

1 Beğeni

JusTiMe Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Laptop için içindeki wifi kartını değiştirmeyi düşündüm. İçini acıp tam olarak hangi kartı kullandıgını görmeliyim uyum sorunu olmaması için… masaüstü için çok lazım olursa ethernet kartı alsam yetecek. Pc teras katta arada 2 daire var wifi işimi görmez. Modemden direkt ona cat6 kablo çekili ama 100 mbit geçmiyor. Kablo ile alakalı sanırım. Gigafiber anlayaycagın masrafıyla geldi… keske türknetten ax li bir cihaz gelseydi.

Ben TP Link Archer c80 Router kullanıyorum ev 125 metrekare çekim gücünden gayet memnunum. Öncesinde Zyxel 3625 vardı saçma sapan wi-fi de kopmalar yaşıyordum. Hele ki 2.4 GHz de . Şöyle de bir saçmalık var Xiaomi mi stick Zyxel de 5 GHz i görmüyor ama TP Link Archer c80 de görüyor. Router alma asıl nedenlerimden biriside bu .Daha önce kullandığım Asus ac 51 modemde de 5 GHz i görüyordu mi stick.

Tp-Link c80 den aldığınız en yüksek hız nedir?

Maalesef rakam vererek sizi yanıltmak istemem. Çünkü kablolu testlerde henüz vadedilen hızı alamadım. Kablolu testlerde download 300-570 arası hız alıyorum upload da 900 ve üzeri. Aynı testi iki farklı telefonla yaptığımda 433 destekli telefonda download 240 ve üzeri upload 315-350 civarı. 866 destekli telefonda 370-485 download upload ise 600-690 civarı. Dediğim gibi hız problemim var düzelmesini bekliyorum. Normal şartlarda cihaz 5 GHz de 1300 2.4 GHz de 600 destekliyor.

1 Beğeni

Anladığım kadarıyla upload kısmında pek sorununuz yok gibi ama download tarafında yarıya yakın düşüklük var. Upload rakamlarını referans alırsak gayet iyi aslında… inşallah hız probleminizde yakın zaman da çözülür. Teşekkür ederim…

Rica ederim ufakta olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu. Tam test sonuçlarını değerler düzelir ise tekrardan yazarım . Şimdilik beklemedeyiz.

1 Beğeni

Tplink ax75 router ile Samsung S21 ultra 5G ile yaptıgım test sonucu…aşağıdaki sonuç 5-6 mt de 10 mt de 700-800 arası

1 Beğeni

O wifi kartını pcnize alırsanız aynı sonucu pcnizde de yaşarsınız. Wifi 6e destekli gibi görünüyor…

Aynen o dediğiniz özellikteki bir kartla TurkNet ne verirse onu alır. Fakat şöyle bir durum var ki. Laptop a aşağıdaki kartı aldım. Diğerleri şu an için hem pahalıya geliyordu hemde laptop işlemcisi eski bir pc. Özelikleri :slight_smile:

20221201_125025

Aldığım kart

Biraz ram takviyesi ve ssd disk ile bişeye benzedi. 500 görse hız testinde işler mi mechul. Yenisini alana kadar idare etsin. Kaldıramaz garibim…

Masaüstü bile kablolu olarak test sırasında darboğaza girdini hissettiriyor. Pc de çok iyi değil. O teras katta olduğu için zaten wifi sinyali oraya kadar gitmiyor. Yani kablolu kalacak. Oraya da bu aralar çok çıkmıyorum. Genelde kullandığım telefon ve laptop…

Telefon wifi6e destekli… aslında tplink axe75 vardı ama Türkiyeye getirmiyorlar… yurt dışında bu cihazdan 30 $ daha pahalı… onu istedim ama yok işte

1 Beğeni

Axe75i almana pek gerek yok açıkçası bu arada o wifi kartını alma ax210dan aşağısını almamalıydın. Ama onları da bulmak mümkün olmayabilir. Wifi 6e router alsaydın ona gerek olacaktı ama neyse boşver