Tp-Link Archer Ax73 Router kullanan var mı?

Yeni bir tane laptop alacam nasip olursa… çok fazla yatırım yapmak istemedim. İçindeki kartta 5G bile yok. Usb adaptörle bağlanıyorum. Max 200 mbit görüyor. 500 leri görsün yeter. Çok fazla indirme yapmıyorum web işler için kullanıyorum. İndirme işi masaüstünde. Aslında 200 250 de loptopta çok yeterli benim içinde 1000 beni biraz dürttü. Bari en az yarısını alayım dedim. Webde hız bir yerden sonra çok farketmiyor. Hemde usb adaptörden kurtulup usb yi boşa çıkarayım dedim.

Laptopta tek anten kablosu var. Diğeri boşta bu gelen kartta tek kablo ile verim vermeyecek galiba… bşr tanede extradan anten alsamıydım diye düşünmüyor değilim. Eski kartada 2 anten yeri var ama tek kablo baglı
20221125_130254

Modeme yakın mesafede pozisyonlanırsanız main anten gayet yeterli olacaktır. Aux’a ihtiyaç duymadan kartın tasarlanan hızlarına erişebilirsiniz. Bu noktada belki işlemci kaynaklı tarayıcı üzerinden hız testinde tam kapasiteye erişmekte zorlanabilirsiniz, onda da SpeedTest CLI uygulamasını kullanabilirsiniz.

SpeedTest Chrome İşlemci Kullanımı

SpeedTest CLI İşlemci Kullanımı

cli

Pc de kablolu bini yaparken sanki kasıyor gibi… dediğiniz gibi speedtest programından yaptığımda daha rahat sonuç alıyor. Ama programda da bütün sunucular olmayabiliyor. Aldığım Bu kartla da 500/500 hızı görür diye tahmin ediyorum… Aliexpress den aldım ne kadar sağlıklı ne kadar sürede gelecek belli değil. Bu arada verdiğiniz faydalı bilgiler ve hiç üşenmeden verdiğiniz cevaplar için Teşekkür ederim

CLI üzerinden de tüm sunucuları görebilirsiniz, farklı bir konuda bunu açıklamıştım.

speedtest.exe -L derseniz size en yakın test sunucularının ID’lerine erişebilirsiniz.

Örneğin TurkNet Istanbul: 11250, Grid Telekom: 23350

O zaman speedtest.exe -s 11250 veya speedtest.exe -s 23350 diyerek sürekli dilediğiniz sunucu üzerinden test gerçekleştirebilirsiniz.

Windows üzerinde masaüstüne bir kısayol oluşturur ve sonuna bu parametreyi eklerseniz, çift tıkla kolaylıkla test yapabilirsiniz.

Windows Kısayol Örneği

Rica ederim. Hepimiz elimizden geldiğince tecrübelerimizi paylaşıyor, birbirimizden öğreniyoruz :heart:

Aklıma gelmişken Bir sorum olacak şimdi bir şekilde kullanıyorum ama voip telefonum var sabit attımı taşıdığım(Net GSM firmasına) onu tekrar aktif edeceğim zaman sorun olur mu bilemedim. İlk router kurarken bağlantı sağlanmadı. Menüleri kurcalayınca Vlan ayarlarını gördüm 0/35 değerini girdim
802.1Q Tag for IPTV ayarını devre dışı bıraktım illaki bir değer istediği icin ama VOIP VLAN ayarının değerlerini bilmediğim için 3 değeri atatdım geçtim. Anında bağlantı lambası yeşille döndü ve kullanmaya başladım. Bu değerleri nereden bulabilirim. Muhattap netGSM mi TurkNet mi?

Sabit hattımda VoIP kullanmadığım için bu sorunuza net bir cevap veremem. Fakat forumda bu hizmeti aktif olarak kullanan arkadaşlar vardı hatırladığım kadarı ile. Belki ufak bir arama yaparak o yorumlara erişebilirsiniz.

1 Beğeni

Hocam kablosuz hızımı bu ben tplink Ax73 kullanıyorum download ta bir artış olmadı ama upload 800 lere çıktı Wi-Fi ile telefonum iPhone 13 promax
resim
Birde speedtestte server değiştirince de fark ediyor hızlar anlamadım doğrusu

İphonu bir kaç sene kullandım iphone6 idi. Teknolojinin yetenekli ama huysuz çocuğu gibi… Kendi aralarında çok iyiler ama dışarı çıkınca kimse ile anlaşamıyor. Herkes onunla anlaşmak istiyor ama o illaki başka teknolojilerle sorun çıkararak kendi eko sistemini zorunlu kılıyor gibi bence… o gün bugündür apple eko sistemine uzağım…