Supervectoring 35b neden desteklenmiyor?

Turk.Net vdsl hizmetinde neden supervectoring 35b‘yi desteklemiyor bllen var mı ? OİM’ye yazmadım çünkü dünya bir toz bulutu kısmından başlamak stres olur. Çünkü hala ipv6’da /64 prefix değil de /56 neden tanımlamıyorsunuz kısmından haber bekliyorum günlerdir :joy: Ve saçma şekilde bir destek açıkken yeni destek kaydı açılamıyor :grinning:

Belki @EFG bilgi verir

35b için saha dolapları ile santral veya abone arası kablolama, mesafe iyi performans vermemiş. Anladığım kadarıyla hâlâ çoğu bölgede ki dolaplar fiber bağlantıya sahip değil. Fiber olanlarda da abone ile dolap arası bakır kablolama mesafesi yüksek diye performans kaybına neden olur diye düşünüyorum. Tabi bir de işin Telekom tarafı var :man_shrugging:

2 Beğeni

İyi de bu mantıkla Bulgaristan gibi alt yapısı allaha emanet ülkelerde bu özelliğin olmaması lazım :grinning: Adamlar çatır çatır kullanıyor. Ayrıca bunun fiberle ilgisi yok ki bakır kablolama ile ilgili çıktı bu teknoloji yıllar önce.

35b kısa mesafelere yüksek hız sunuyor fakat saha dolaplarının yenilenmesi gerek bu da ayrı bir maliyet. Bunun yerine fibere geçiyoruz yavaş yavaş

1 Beğeni

Telekom 35 profiline yatırım yapamaktansa fiber e geçiriyor hem uzun ömürlü hem de daha iyi performans veriyor bu konuda telekom yerinde bir karar almış.

2 Beğeni

Aslında zamanında 30a 35b profillerini yaygınlaştırabilirdi. Ama klasik telekom tabii ki eski profiller ile devam etti

Geçen sene samsunda komple adsl olan bölgeyi vdsl ile donattılar sıfırdan saha dolapları konuldu ama tabii ki 17a ile :slight_smile:

Liyakat kaybolunca beyin göçü çok oldu. Kadrolar garip garip şeyler doldu. Fiber ile 100mbit zor veriyorlar oysa bununla 300mbitleri görüyor vdsl. Bir biri ile alakasız yatırımlar eğer doğru ise ki sanmıyorum.

100 mbps zor veriyor derken telekom un fiber dolaplarına 1 gbps ten fazla hız gelir bu paketlerinde mevcut ama abonelerin hız ve gecikme stabilitesi bozulmasın diye 100 mbps ile sınırlı tutuyor bakır kablo sisteminden hızı düşürebilecek birçok etken bulunduğu için şuan tercih etmiyor telekom.

Bakır alt yapıda bir çok etkenden hız düşüyor. 35b çok yakın yerlere 300mbps hız verebiliyor. Yine uzakta olan düşük alacak. Bunun yerine fiber ile kayıpsız geliyor 35b devri açılmadan bitti

2 Beğeni

35b zaten 35mhz frekansında veri iletimi yapar. Dünya çatır çatır kullanıyor. Fiber yatırım farklı mevcut yapıda bu destek farklı. Yatırım vs bahanesi üreten varsa sadece cahildir. Santrala 300mt olan milyonlarca kullanıcı vardır. 35 yıllık iş hayatımın çoğu Siemens’te yönetici olarak geçti. Eskiden TT altyapısını çatır çatır güncellerdik. Ne olduysa kabus özelleşme ardından başladı. Bir çok başarılı proje durdu, işi bilen kimse kalmadı kadrolarda. Aynı mantıkla ülkede tarım bitti. Neyse…

4 Beğeni

Ülkede bitmeyen satılmayan ne kaldı :slight_smile:

2 Beğeni

Muhtemelen bitti her şey :disappointed:

1 Beğeni

Mesela g-vector olduğu halde açıp vermiyorlar. Neredeyse 2015 sonrası her santral, router vs destekliyor. Şimdi OİM yazsam muhtemelen “bağlantıda sıkıntı mı var” diye dönerler. Sonra tırmala dur. Daha ipv6’da ki /64 prefixe dönecekler. Çok önü kesildi teknolojinin çok maalesef

Benim kart: "-25.09.2017 de takılmış dslam kartım Huawei MA 5600 Dslam 30a desteği bile yok.

ITU Tavsiyesi G.993.2’ye Uyum
3,5 km maksimum iletim mesafesine ulaşma
Çeşitli hizmetler sağlamak için VDSL2/ADSL2+ uyumlu kartı, tencere kartı üzerinden VDSL2 ve ISDN kartı üzerinden VDSL2 desteği
Farklı uygulama senaryoları sağlayan 8a, 8b, 8c, 8d, 12a, 12b ve 17a dahil olmak üzere çoklu spektrum profilleri
UPBO/DPBO, RFI, PSD maskesi ve ton karartma aracılığıyla güç spektral yoğunluğu (PSD) kontrolü
İki kapsülleme modu (ATM ve PTM)
ADSL/ADSL2+ terminallerine bağlanırken ADSL/ADSL2+ modunda çalışma
Başlatma sırasında hat koşullarına göre otomatik hız ayarı
Chipset durumunu sorgulama
VDSL2 yapılandırma parametrelerinin (hat, spektrum ve kanal modu gibi) yapılandırılması, değiştirilmesi ve sorgulanması
Alarmların raporlanması ve hat ve kanaldaki bilgilerin bakımı
BandPlan998 ve BandPlan997’yi destekler
32 portlu VDSL2 kartlarını destekler
SELT’i desteklemek

ayrı olarak TurkNet tarafında Sinan Kurmuş bey Dh toplantısında 35b profillerini yapa da deneyeceklerini ve verim alınırsa 35 ye geçeceklerini dile getirmişti. ve sonu gelmediğine göre verim alınamamıştır

35b daha uzak mesafelerde daha yüksek hız sunuyor hocam

youtube da 2-3 test videosu bulabildim. 400mt den yapılan testte 160mbps down kadar verebiliyor haklısınız(hat ölçüm cihazı ile yapılıyor test snr 6)

1 Beğeni

230 metre mesafeden 250 down 50 up alıyorum 35b ile. Türkiye’de 51 metre mesafeden 80 zor alıyordum 17a ile.

1 Beğeni

Bakır alt yapı da saha dolabı yoğunluğu diye bir şey var. 404mt de 75 80 mbps alıyordum ben de.

Çağ dışı kalmış bakır alt yapıyı istemek yerine neden fiber olmasın ki. 17a da olsa 35 b de olsa uzaklaştıkça hız düşüyor bence hiç gerek yok. hat zayıflamasıymış crc miş kim ne diye uğraşsın

1 Beğeni

Türkiye de telekom düzgün iş yapsa belki hala 35b profili iş görebilir ama şöyle bir durum var alt yapının kabloları çok eski ve bakımsız. kepçe gelip kabloyu koparıyor araya bir ek atıyorlar bundan 2-3 sene sonra ek yerinden nem alıyor hava giriyor bakır oksit yapmaya başlıyor bu da bize hız düşümü hat zayıflaması ile dönüyor

Benim 400metrelik kablomun 125 metresinde 5/6 ek varmış ve yer altı boru hattının içi çamur dolu şimdi ben bu kablodan 35b profili ile ne alabilirim ki. 35b profili aktif edilmesi için ilk önce eski bakır kabloların değişmesi gerek saha dolaplarının yenilenmesi gerek bunun yerine adamlar fiber çekiyor mantıklı olarak

Gerçi 35b profilini açsalar dahi bize 100 üstü hızı asla vermez telekom. fiberde bile 8mbps upload ile diretiyorlar

Turk Telekom en düzgün iş yapan kurum du. Ama du…. İçine ettikleri için bundan 15-20 yıl önce zırt pırt değişiyor diye hayıflandığımız kablolar öylece kaldı.