Starlink 10 Gbps hız verince, TurkNet ne yapabilir?

Bence Starlink yakında ayda 20$'a hizmet verebilecek.

Maliyetlerini çıkardıktan sonra anca

1 Beğeni

Şu Almanları izlerken bir ben mi garip oluyorum? :smiley: Yani şu 35b videosu…

90mbps ile 10 Mbps ile aynı deneyimi yaşayan kullanıcılar klâsik sosya medya kullanıcılarıdır. 480p video izlemek bile onlar için yeterlidir.

TT altyapısında 100 mbps ftth alıyorum. Yeminle hergün sövüyorum (TurkNet ile alakalı değil). Biz hızlar yeterli gelmiyor bana. Ben internet üzerinden geçimimi sağlayan biriyim. 10 kazanabilecekken 1 kazanıyorum. Şimdi Gigafiber olan semtlerden ev arıyorum.

3 Beğeni

Bu arada, ne kadar eski, döküntü evler var Gigafiber orada. Bir depremde yıkılacak evler. Sağolsun TurkNet.

1 Beğeni

TurkNet bugüne kadar harcadığı paranın boşuna olduğunu anlayıp her gece odasında ağlayacak.

Böyle bir soruya böyle bir cevap iyi gidiyor

1 Beğeni

4k da takılıyor sadece maalesef 1080 tıkır tıkır

Tıkır tikir izlemeler. Ne diyim :confused:

1 Beğeni

100Mbps FTTH kullanıcısıyım. Benimde işim internet üzerinden. Kısaca YETMİYOR. Özellikle 8 Mbps upload nedir ya 8.

Onun dışında 4K sorunsuz akıyor bende. 8K bile sorunsuz. Donma vs olmuyor.

1 Beğeni

Starlink’in ise asla elini kolunu sallayarak Türkiye pazarına girebileceğini ve uçuk hızlar verebileceğini sanmıyorum. Türkiye burası.

1 Beğeni

Starlink yüksek fiyatlardan satılacak diye düşünüyorum. Türkiye’de gbps internet adımları yeni yeni atılıyorken 10gbps verileceğini hiç sanmıyorum.

3 Beğeni

Türksatta yakında uydu sayısını arttırmak ister ve bizimde bir turklink imiz olabilir :slight_smile:

3 Beğeni

Konuyu bir miktra okudum, en çok lafı geçen şey “o kadar hıza ne gerek var.” Kelimeme başlamadan önce neden daha hızlı olmasın diyorum ve sebebini sunuyorum. Eğer herkesin bağlantı hızı en yüksek ulaşabildiği hız olursa, indirme işlemleri daha kısa sürer, hatlar daha uzun süre boş kalır, capiché? Yavaş internet verdiğinizde, diyelim 10mb alıyor kullanıcılar, sizin de yurtdışı çıkışınız 1gb, 100 kişi 10mb ile downloada başladığında, zira hızları sınırlı, o 1gb çıkışı tıkayacaktır. Ancak her kullanıcı en yüksek hızda indirmeye başlarsa, çıkış çok daha çabuk boşalacaktır. TED konuşmamı dinlediğiniz için tşk.

PS: Şimdi 100 kişi 10mb lölöl demeden önce buradaki rakamlar örnektir.

2 Beğeni

Tamamdır canım :slight_smile:

1 Beğeni

Sana sonuna kadar katılıyorum. Bende aynı mantıkla düşünüyorum ama bunu anlamayacak veya anlamak istemeyecek olan insanların da olduğunu biliyorum ne yazık ki.

1 Beğeni

100 Mbit’i aylık 800 liraya veren Starlink 10Gbps verirse TurkNet sarsılır mı demek istediniz? Ben mi yanlış anladım?

Hayır o anlama getirmedim.

Bence dolar kuru üzerinden çevirme yapmanız mantıksız. Birim daha doğru ifade edecektir. Sonuçta uzaydan gelen bir internet yurtdışı da olsa nerede olursa olsun bir tık pahalı olacaktır.

Starlink ile milyonlarca demiyorum yüz binlerce kişiye bu hızları vermesi minimum 5 senesini alacaktır ve daha da fazla dolar bu haldeyken zaten Türkiye’de bu sistemi ve paketi alabilecek sayısı azdır.
Almanya olayına gelecek olursak Almanya’da evler genellikle 1-2 katlı müstakil tarzı bahçesi olan yerler herhangi bir iss her müstakil binaya fiber çekmeye kalksa bırak para kazanmayı batar.
Umarım bir gün fibere kavuşursun ama bence fiber olan eve taşınman çok daha mantıklı olacaktır.

2 Beğeni

35b bekliyoruz karşim :slight_smile:

1 Beğeni