SNR düşmesi hız kaybı, sürek

hat değerlerim çok düştü bir anda böyle oldu sürekli kopmalar ve yüksek paket kaybi yaşıyorum.
1 hafta öncesine kadar hiç sorunsuz 97/8Mbps alıyordum (snr en düşük 16dbi idi) şuan 75/8Mbps alıyorum (snr 10dbi) sürekli kopma oluyor.

Bu olay sana özel değil. Benim ve senin gibi birçok kişi bu olayı yaşadı son 1 hafta içinde. Sanırım pandemi yoğunluğunu kaldırabilmek adına kırptılar sinyal güçlerinden.

2 Beğeni

resimlerde bi yanlışlık olmasın. eski verileriniz daha yavaş, yeni verileriniz daha hızlı gözüküyor.

Bağlı olduğunuz dolaba veya santrale yeni aboneler eklendi ise buna istinaden kapasite düşmüş zayıflama artmış olabilir. Diğer bir neden ise modeminize gelen kablonun ek yerlerinde gevşeme veya korozyon olmuş olabilir. Yapmanız gereken kabloyu ve ek yerlerini kontrol etmek.

1 Beğeni

vae ye geçtiğim ilk fotoğraf o hocam hızımı 100Mbps yaptırdığımda snr değeri 16-17 arası stabildi şuan 10 a düştü

Ek yok ankastreden direkt cat6 kablo geliyor sanırım çoğu kişide bu sorun var son 1 haftadır

1 Beğeni

Ben internet kullanımının yoğun olmadığı bir bölgedeyim hat değerlerinde aman aman bir değişiklik olmuyor en fazla 1-2 mbps düşme yaşıyorum. Sizin ki yoğunluk ile ilgili olabilir diye düşünüyorum.

Bende herhangi bir yavaşla kasma ping yoktu Bir gece bir altyapı çalışması yaptılar ve sonuç bu arkadaşınki gibi oldu Paketim 100mbps, 85mbps destekliyor görünüyor ve ben 80’e yakın alırken altyapı çalışmasından sonra 50mbps alıyorum şuan

Sorununu çözüldü mü ? Hâla bir çözüm bulamadım telekoma arıza kaydı bırakıp geçiştiriyorlar.

Çözülmedi ne yazık ki
Üzerine böyle komik bir cevapla kapandı destek kaydım

"Merhaba Sinan Bey,

Saha ekiplerimizin yaptığı geri dönüşe istinaden genel arıza sonrasında maalesef altyapınızın 50 Mbps’ten fazlasını desteklemediği bilgisi bizimle paylaşılmıştır. İlerleyen tarihlerde altyapınızla ilgili yapılabilecek iyileştirmeler neticesinde size tekrardan 100 Mbps indirme hızı vermekten memnuniyet duyacağımızı belirtmek isterim. İyi günler dilerim."

1 Beğeni

Telekomun verilebilirlik sistemine göre cevap verilmiş. Bu durumda isterseniz 35 mbps ile devam eder veya 50 mbps de kalırsınız. Ara ara da adresinizi sorgu sitelerinden kontrol edin.

Zaten asıl kızdığım nokta Türk Telekom. Ekip falan da yollamadılar. TurkNet’e bu yüzden çok kızamıyorum açıkçası.

1 Beğeni

kardeşim modemi uzun kurcalamalarım sonucu sorunumu çözdüm modemde BİTSWAP VE SRA DSL TÜRÜ seçilymiş bunlarda bağlantıyı stabil tutmak için SNR yi 10Dbi ye sabitliyormuş bu da şimdiki hat değerleri

modemi biraz kurcalamanı öneririm

Ayrıca sanıyorum 88mbps dslam kilidi var hattında

evet kilidi kaldırtmıştım yine koymuşlar 97Mbps aliyordum ne olduysa 1 hafta önce oldu işte

dostum bu ekran görüntüsünü nerden aldınız?

Mesela bir örnek benim de maks ulaşılır hızım 113mbps falandı yeni kullanıcılar eklendikce o değer 105 e kadar düştü ama snrde bir şey değişmiyor

Kapasite olarak düşüyor. Bu düşme sınırı aşıldıkça zayıflama da artacak, buna istinaden snr düşecek. Kapasite yeterli ise bu uzun bir süre olmayabilir.

Zaten saha dolabında port kalmamış,bundan sonra da ne kadar düşer pek bilgim yok

Demez olaydım 100 altına düşmüş hız daha dün 106 falandı :joy:

1 Beğeni