SNR değerimi en düşüğe aldım ve ortaya çıkan sonuç mükemmel. Ancak bir sorun yaratır mı?

Merhabalar, bu gece OİM’den internet paketimi 50mbps’den > 75mbps’e güncelledim. Yaklaşık 30 saniye sonra internetim gitti ve tekrar geldi. Bunun üzerine bende modem arayüzüme girdim ve hızımın 60mbps olduğunu gördüm. Yani geçiş işlemi yapılmış. Tabi TurkNet Online İşlem Merkezi’de hala bekleniyor olarak gözüküyor ama ben hızı alabiliyorum.

Buraya kadar normal ama normal olmayan şu;
VDSL SNR değerim 8’deydi(varsayılan olarak) bende bunu direkt olarak 0’a düşürdüm ve kaydettim.
İnternetim gitti, sonra hemen geri geldi ve inanılmaz sonucu gördüm. 79mbps hız alabiliyorum ve modemime gelen maksimum hız 109mbps.

Burada daha da ilginç olanı en ufak bir kopma yada hız sorunu sorunu yaşamıyorum.
Test etmek için indirme yaptım, upload yaptım, oyuna girdim vs. Hiç bir sorun yaşamıyorum.
Bu yüzden aklım biraz karıştı. Sizce neden böyle oluyor?
Ek olarak; 100mbps paketine geçiş yaparsam sizce modemime gelen 109mpbs hızı kullanabilirmiyim?(100mbps limitinde tabiki de.)
Yorumlarınızı bekliyorum,

Farklı SNR değerleriyle çıkan sonuçları inceleyebilirsiniz.

keenetic kopma sorunu yaşatmamasıyla ünlüdür anca çok fazla crc birikmesi olacağı için belli aralıklarla modemi kapa aç yapmanızda fayda var.

Evet her 10 saniyede bir +1 crc artıyor. Ancak snr değerimi 2 yaptığım zaman 6mbpslik bir kaybım oluyor ama crc hatasını %90 oranında azaltıyor

1 Beğeni

Snr 3 olduğunda 24 saatlik durum
image

@BLackOwL kararlılık ayarı yasaklansın :joy:

1 Beğeni

O ne demek :smiley: hata sayısı çok fazla evet ama hiç fark etmiyorum hata olup olmadığını, kopma sorunu hiç olmuyor ve takır takır indirme yapabiliyorum

fec o kadar etkilemez zaten, önemli olan crc. Herhangi bir sıkıntı yaratmıyorsa, kullanmaya devam edebilirsiniz.

Evet bende şuanda 3 snr ile 79182mbps alıyorum ve 75’lik paketteyim.
Eğer yüzlük pakete geçersem ve snr değerimi 0’a düşürürsem maksimum 88mbps alıcam. Sizce 100lük pakete geçmeye değer mi?

Evet bir sıkıntı yaratmıyor. Şuanda snr 3 ve 79mbps alıyorum.
Snr’i düşürürsem bir anlamı kalmıyor çünkü 79’u geçemiyorum(paket 75lik cünkü)

Asusta varda ne oluyor hocam ben snryi 1, 2, 3 gibi bir değere düşürdüğüm an crcler milyonlarca oluyor. 4te 7k günlük yine kötü ama idare ediyoruz. İyi yazılım desteği olmadıkça bir modemde o modemi at çöpe gitsin.

Benim snr değerim 3’deyken 34 saatte crc değerim 12 bin 600 olmuş
tahminimce snr 4 yaparsam %90 azalıcak

4 bencede uygun bir değer. Deneyin hızda ve bağlantıda sıkıntı kalmazsa devam edersiniz.

Evet amacım o, mevcut olan 75’lik paketten maksimum hızı alana kadar snr ile oynucam. Büyük ihtimal 4 uygun olur, teşekkürler

Evet çok garip, 0.7 snr’de bile sorun yaşamıyorum :smiley:

Hocam peki 75’lik pakette 79mbps almam normal mi?

evet hız profiliniz doğru,

16 35 50 79 88 100 nms profilleri mevcut, size uygun olan 79 olan zaten.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, peki internet paket değiştirme yerinde 100’Lük paket görünmüyor aceba destek atsam geçirirler mi beni? cünkü 85mbps alabilirim bu hattım ile

Hocam snr değerini nasıl kendin değiştirebiliyorsun,hat ile ilgili birşey değil mi ?

100 mbps paketi talep ediyorum diye yaz tanımlama o yönde yapılır ama o hız tanımlandı diye alacaksın diye bir şey yok biliyorsun zaten hat 85 kaldırıyorsa 85 alırsın.

Snr ayarı destekli modemler var

Örneğin keenetic gibi. Birde Asus da var sanırsam.