Sık sık internet kopması

benim nezdim de her şey olabilir :slight_smile:

1 Beğeni

benim de kesinti ve düşük hızda port değiştirmek yerine maks hız bu diyip gecistiriyorlar :smiley: 3 yıldır yüksek hız verdi şimdi maks hız 13 mbps diyor

Şimdi TurkNet ten aradılar ve dediler ki: TT ye ikinci kez arıza gönderdik ikincisinde de müşteri sorumluluğunda arıza (ankastre kutusunda kablo arızası) cevabını verdiler. İsterseniz ekip gönderelim baksınlar eğer bir sorun varsa bir sonraki ay faturanıza +108tl eklenir dedi. Ben aslında bunu yapmak istemiyorum yüksek fiyat çünkü. Bir elektrikçi bulmaya çalışacağım belki daha uygun olur. Ancak sizlerin de bakmasını istiyorum ankastre kutusuna bizzat kendim baktım bir sorun göremedim. Tabi ölçüm yapmadan bir şey denemez ama bir olumsuzluk yok gibi duruyor. Sizlerde bir bakabilir misiniz?

@TworA @atagul98 @ModeratriX

Fotoğraflara bakarak yorum yapabileceğim bir şey değil. Dairenize giden kabloyu biliyor iseniz veya etiketli kablonuzu biliyor iseniz modeminizi ankastreye bağlayıp çalıştırarak değerleri kontrol edebilirsiniz. Aşırı şekilde zayıflama tarafında iyileşme görürseniz iç tesisat kontrolü gerekir. Ama herhangi bir değişiklik olmaz ise yerinde destek ekibinin gelmesi doğru seçenek olacaktır.

2 Beğeni

Hangi kablo benim bilmiyorum. Ankastre kutusunu yenileyen elektrikçi abimiz bana bu etiketlemenin yanlış olduğunu söyledi, gizli kalması gerekiyormuş galiba. O yüzden hangisi benim bilmiyorum. Bilsem bile modem i kutuya nasıl takacağım?

Ankastre kutusunu yenileyen elektrikçi mahallenin elektrikçisi ise onun desteği ile bu ölçümü yapabilirsiniz. Ben iç tesisat ile ilgili olduğunu düşünmüyorum daha önce de belirttiğim gibi bir kararlılık ayarı ile snr değerini 13 db üzerinde ayarlar iseniz CRC sorunu çözülebilir. Hızınız düşecektir ama daha stabil olacaktır

1 Beğeni

Kablonuz ankastreye çakılı mı yoksa dıştan bağlı mı ? Biliyor musunuz ?

Görsellere göre dört dörtlük Sık sık internet kopması - lettoozan tarafından #83

Dün internetim koptuğunda Snr yi 16db ye çektim hızım 50-55mbps ye düştü ancak sonra yine koptu. Şimdi tandık TT çalışan arkadaşla konuştum bu fotoğrafları ona da attım o da bir sorun gözükmüyor TurkNet kendisi max rate i kısmış olabilir diyor. Ve hangi elektrikçiyi çağırırsan çağır 100 den aşağı almaz diyor.

Asus ile de görüşeceğim.

Asus ile ben bu CRC ile ilgili olarak görüştüm. Bir şey çıkmadı onlardan. Test sonuçlarını attım. Modemin kendi testini açtım onlar o bilgileri gördüler. Kapasitenin yeterli olmadığını tanımlı hızın düşürülmesini önerdiler. Son olarak Asus modemi yedeğe aldım Zyxel ile daha az CRC üreterek Yola devam ettim.

1 Beğeni

İnternetim tekrar gitti. Saat 20.48 den beri SNR Margin değerim 6db de ve hala internet yok.
Şimdi TurkNet e de yazdım: ekip gönderin baksınlar eğer sorun varsa giderilir yoksa artık sizden başka sorun kaynağı kalmıyor. Yeter ki bu sorundan bir an evvel kurtulayım. Dedim.

2 Beğeni

Arkadaşlar şimdi TurkNet saha ekibi geldi ve ankastre den benim kablomu buldu sonra kendi kablosunu takıp modemine bağladı. Benim evde aldığım değerlerle aynı değerler çıktı. Yani ne benim iç tesisatımda, ne Ankastremde, ne de modemimde sorun var. Ve şöyle dedi: Ya santralden çıkan hızı sabitlediler ya da aynı hızı gönderiyorlar ancak size gelen kabloda sorun var. Her şekilde de ne bizlik ne de Turknetlik sorun yok. Sorun şu anda sadece TT de.
@TworA @ModeratriX @atagul98

1 Beğeni

Ben de kısmen aynı şey oldu. Türktelekom’a iletildi şuan. Ekip çok önceden gelmişti zaten. Kablomda herhangi bir sorun yok ben de.

1 Beğeni

ayni durumu yasiyorum.yerinde destek.ekibi geldi sorun portda.dedi sinyal cok kotu dedi.port degisimi notunu gecti sonucc ayni tt musteri sorumlulugunda ariza dedi soran olur 2 hattim ise .tt 16 megabit dedi turknetden 100 megabitde. kablosuz 95 meganit aliyorum kisa ve oz issdegistircem sanirim alt yapi sorgulamada ,77 gozukudu.ben turknetden 11 db ile 100megabit aliyoken resimlerde paylastigin durum aynisi bende saha dolabi yanimda 3.8db 5.3 db modemim asus ax82u
modem.arayuzunde gozuken ama gel gorki 4 db de 0 crc alirken 75 megabit zor aliyorum.kopmalarda cabasi

1 Beğeni

Arkadaşlar TT den yine aynı cevap geldi.

Türk Telekom Sisteminden Gelen Durum Güncellemesi
Arıza Bildirim Tarihi : 05-07-2021 20:52:50
Görev : ISLAH
Görev Bildirim Zamanı : 14-07-2021 15:58:00
Arıza ID :2021071400087478408
Arıza Durum Açıklama : Arıza kontrolü yapıldı
Ekip Tipi Açıklama : Teknik Saha Ekibi
İş Emri ID : 2021071400211493036
İş Emri Durum Açıklama : Arızanız gerekli kontrol ve işlemler sonucunda çözümlenmiştir
Log : ARIZA MÜŞTERİ ANKASTRE KABLOSU KAYNAKLIDIR - TT TARAFINDA SORUN TESPİT EDİLMEMİŞTİR
İşlem Sonuç Kodu : MÜŞTERİ SORUMLULUĞUNDA ARIZA
İşlem Sonuç Grubu : Müşteri Sorumluluğunda - Giderilemedi
Geçen Süre Tipi :TurkTelekom

Yani tanıdık TT çalışanıyla konuşuyorum bana enteresan cevaplar veriyor. Demek ki kaldırmıyor sonuçta bakır kablo diyor. Dedim şimdiye kadar nasıl kaldırdı diyorum cevap yok. Sonra diyor ki TT orada müşterilerine 50mpbs veriyor sen 75 kullanıyorsun ve biz bunu görünce sorun olmadığını TurkNet e iletiyoruz diyor. Diyorum Kapasite sorunlu benim aldığım hız da sorun yok. İşte fiber olmalı bakır kaldırmıyor diyor. Gerçekten sinir bozucu ağzımı bozmak istemiyorum ama anlamak istemiyorlar gibi cevap veriyorlar. TurkNet bir şey yapamıyor TT aynı cevabı 1000 kere gönderir artık. @EFG sizden de bayadır cevap bekliyorum bilginiz olsun.

Güncel hat değerlerim.

1 Beğeni

İşte onu diyorum. Ben de aynısını yaşıyorum şuan. Bir şey yok her şey mükemmel. SNR’em sürekli oynuyor ama şuanda düzelmiş görünüyor. Kilit var onun kaldırılmasını bekliyorum.

1 Beğeni

Farklı bir modem ile deneme seçeneği kaldı eğer denemedi iseniz. TT çalışanı da çok hakim değil sanırım konuya
Gerçi onlar çok Network eğitimi almıyorlar cevabı normal geldi. Diğerleri 50 alıyor sen 75 sorun o :person_shrugging: benim saha ekibi de aynısını demişti İlk başta buraya 35 üstü gelmez… sonra geldi…ama sen 51 i nasıl alıyorsun kimse alamıyor diye cevap vermişlerdi. :frowning::hugs::person_shrugging:

2 Beğeni

Ankastre arızası en sevdiğim arıza geldi :slight_smile: Komedi gerçekten eksiz kablo var eve kadar. Müşteri kaynaklı arızaymış :smiley:

Abi gelen TurkNet saha ekibi ankastre ye kablo çakıp kendi modemine taktı aynı sonuç çıktı modem de sorun yok. Ve hala TT Ankastre kablo arızası diyor.

4 Beğeni