Siber Güvenlik ve Farkındalık

Gelişen teknolojiyle birlikte siber güvenlik tehditleri de her geçen gün artıyor. Peki bireysel olarak bu tehditlerden etkilenmemek için neler yapabiliriz?


Screenshot_3

Anti-Virüs programları her bireysel kullanıcı için kurtarıcı bir araçtır. Eğer çok sık dosya indiriyor ve bilgisayarınıza üçüncül kaynaklardan yüklemeler yapıyorsanız dosyalara enjekte edilen zararlı yazılımlar başınıza iş açabilir. Dosyanın sorunsuz olduğundan emin olmak için anti-virüsünüzü açık durumda tutun. Yine de mevcut anti-virüsünüz bazı dosyaları gözden kaçırabilir. Bunun için VirusTotal bağlantısı üzerinden dosyanızı yükleyin ve birçok anti-virüs için analiz yapılmasını sağlayın.


Screenshot_43

Dosyalarınızı barındırdığınız cihazlara çok mu güveniyorsunuz? Güvenmeyin. Ne olursa olsun dosyalarınızı güvenilir bulutlara ya da birden fazla cihaza emanet edin. Yedekleme işlemini birden çok alana yaptıktan sonra windows için yedekleme özelliğini de kullanmak isteyebilirsiniz. https://support.microsoft.com/tr-tr/windows/bilgisayarınızı-yedekleme-ve-geri-yükleme MAC İçin Yedekleme: Mac'inizi yedekleme - Resmi Apple Desteği


Screenshot_323

Lütfen parolanızı alperen123 yapmayın (benimki bu değil, denemeyin :slight_smile:) Peki ya parola nasıl olmalı? Her platform için farklı olmalı. Doğru parola birden farklı karakter içermeli. Yani bir adet sayı, bir adet simge gibi. Pekişmesi için size bir örnek vereyim: TurkNet1881*0. Bu şifre hem büyük harf, hem de birden fazla karakter içerdiği için Brute Force ve benzeri yöntemlerle kırılması neredeyse imkansız. E tamam da nasıl aklımızda tutacağız? Aynı olmasa da birbirine yakın olabilir. Mutlaka birkaç farklılık olmalı. Parola yöneticilerine ve tarayıcınızın parolalarınızı saklamalarına izin vermeyin. Bir de unutmadan iki aşamalı doğrulama yöntemini açın. Zira şifrem alperen123 olsaydı bile bu sayede hesabıma giriş yapıp forumu altını üstüne getiremeyecektiniz. (yapmayacağınızı biliyorum :heart_hands:)


Screenshot_312

E-postalar günümüzde birçok amaç için sıkça kullanılıyor. Mail yoluyla birçok dosya gönderilebildiği gibi, oltalama, veri çalma amacıyla oluşturulan sitelere de yönlendirilebiliyor. Bu tarz e-postalar aldığınızda kaynağını iyice incelemeden tıklamamanızı ve hiçbir dosyayı çalıştırmamanızı tavsiye ediyoruz.


Konumuzu birçok alana uygun şekilde özelleştirip detaylandırabiliriz. Sizce bu listelere neler eklenmeli?
Yorumlarınızı bekliyorum :eyes:

  • Bu Tarz Makaleleri Daha Çok Görmek İstiyorum
  • Makale Görmek İstiyorum Fakat Konusu Bu Değil

0 oylayanlar

5 Beğeni

Twilio gibi uygulamalar ile iki aşamalı doğrulama kullanılmasını ekleyebilirsiniz.

2 Beğeni

Zamanında çok fazla siteye üye olduğumdan mecburen parola yöneticisi kullanıyorum. Her site farklı bir şifre kombinasyonu istiyor. Banka hesabıma girerken kullandığım şifre bile X ayda bir değişmesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda bu şifreleri nasıl saklayabiliriz ?

Samsung Pass | Apps - The Official Samsung Galaxy Site telefonda bunu kullanıyorum. Şifreleri Samsung Knox içinde şifreli bir şekilde saklıyor. Ancak aynı uygulamayı bilgisayarda kullanamıyorum.

Önerileriniz nelerdir ?

Parola yöneticisi olarak Bitwarden ücretsiz ve sınırsız cihaz eklenebiliyor. Dashlane birden fazla cihaz için ayda 8 lira gibi bir şey istiyor ve Hotspot Shield Premium hediye ediyor (5 cihaza kadar). İkisini de kullanıyorum. Geri kalanların tamamını denedim/ deniyorum ama olmuyor.

2FA uygulamalarından da Aegis’i daha çok kullanıyorum. Basit hızlı arayüzü var. Kasayı yedeklemeye veya geri yüklemeye de izin veriyor.

Bonus: Bulut için de filen.io (referans kodlarıyla 80GB’a kadar ücretsiz alan) ve mega.nz (eskiden 50GB idi şimdi 20).

Roboform’u incelediniz mi? 2fa desteği de var, cloud backup & emergency grant access’te. Son kampanyasında yıllık 9.99$'a almıştım.

Ücretsiz planı da bir süre deneyebilir, beğenirseniz upgrade edebilirsiniz.

1 Beğeni

@KafaKonforu

Teşekkürler önerileriniz için. Bitwarden’a bakacağım. Samsung Pass şifreleri direkt cihazın içindeki çipte Samsung Knox içinde sakladığı için diğerlerine göre daha güvenli geliyor. İşim gereği Yandex Browser’ın şifre yöneticisini kullanıyorum. Hem telefonda hem de PC’deki uygulamalarda şifreleri doldurmaya yarıyor. Ayrıca 2FA olarak da Yandex Anahtar, bulut olarak da Yandex Disk (1.5TB alan var) kullanıyorum.