SAYE yani sanal ayrıştırılmış yerel erişim

Merhabalar ,

Bu yılın başından bu yana süren bir konu SAYE ( Sanal Ayrıştırılmış Yerel Erişim ) bilindiği üzere TT altyapısının TT kısıtlamaları olmadan kullanılabilmesinin önü açılacak mantığında bir proje 2013’ten günümüze kadar süren bir serüven. Detaylı bilgiyi Google ile bulabilirsiniz.

Bu yıl ne olduysa bi piyasaya çıktı Ocak 2020 gibi hortladı konu ve hızlıca uygulanması üzerine gelişmeler yaşandı. (5G fiber altyapı vs konuların etkisi sanırım.) Sonrasında Covid-19 sebebi ile ertelendi. Erteleme açıklamasına bakılırsa 1 Kasım’a kalmıştı konu ardından BTK Ethernet seviyesinde VAE diye bir teklif açıklaması yaptı 12 Kasım’a kadar teklifler verilmelidir dedi. SAYE ile aynı konu mu bir fikrim yok dökümanları inceleyince pekte SAYE gibi durmuyor. BTK yine sistemsiz şekilde ilerliyor gibi görünüyor.

Bu konuda fikri,bilgisi veya TurkNet kanadında forumda olup konuya hakim olan birileri var mı? Varsa yorumlarınızı bekliyorum.

1 Beğeni

SAYE Sayesinde, benim mevcut ADSL2+ hattımda yapılan 800 Kbps Upload paket limitlemeside kalkabilir mi peki? DSLAM’dan modemime gelen maksimum 1085 Kbps Upload hızı var ama paketten verilen 800 Kbps.

Şurda bulabilirsin cevabını belki.

1 Beğeni

Sorumun cevabını bulamadım nedense. Upload limiti olmayacak tarzı birşey yazmıyor.

Biz sana ne burada ne diğer forumlarda bunu anlatabildik anlatamayız da herhangi bir dökümanı alıp Ctrl+F yapıp upload, yükleme yazıp belge içinde aramakla olmuyor. Yeterli bilgi birikime ulaşman için kendin kaynak arayarak bulman lazım. Bunun için yabancı kaynaklar var çeşit çeşit testlerde bulunmuşlar. Sonuçlarını aktarmışlar.

"SAYE hizmeti, özü itibariyle son kullanıcı hattının yerleşik işletmeci cihazlarında (DSLAM
veya OLT) sonlandıktan sonra kısmen sanallaştırılmasıdır. Alternatif işletmeci yukarıdaki
şekilde görüldüğü üzere yerel santraldeki fiziksel olarak uygun ilk toplama noktasında (ilk
ethernet switch) yerleşik işletmeciden trafiği almakta, ya kendi altyapısı veya diğer bir
işletmeciden taşıma (backhaul) hizmeti alarak kendi şebekesine ulaştırmaktadır. Bu durumda
son kullanıcıdan gelen trafik yerleşik işletmeci ana şebekesine girmeden alternatif işletmeci
şebekesine iletilmekte ve bu durumda da alternatif işletmecinin maksimum esnekliği
bulunmaktadır. Her ne kadar fiziksel hattın kontrolü alternatif işletmecide olmasa da SAYE,
sıkıştırılmamış ve sınırlandırılmamış trafik teslimi, servis kalitelerinde farklılaştırmaya imkân sağlamaktadır.
… SAYE hizmetinde geleneksel YAPA hizmetinden
farklı olarak DSLAM yerleşik işletmeciye ait olduğundan SAYE hizmeti için mevcut
durumda VAE için kullanılan talep, tahsis ve provizyon sisteminin kullanılmasının yerinde
olacağı düşünülmektedir. "

Basit bir alıntı paylaştığım PDF’ten eğer bu paragraftan birşey anlamıyorsan mümkünse açtığım konulara boş yere yorum atmazsan sevinirim.

2 Beğeni

Zaten anladım orada yazanı. Ama keşke Download ve Upload’ta da sınırlama olmayacak tarzı bir not düşselerdi. Zaten o PDF, 2013 yılında yazılmış sanırım. SAYE, Ne zaman yürürlülüge girecek? TurkNet, VAE yerine SAYE sistemine geçecek mi? SAYE, tüm hatlar için mi geçerli? ADSL/VDSL, Fiber, Kablo internet vb?

ADSL’de maksimum 1 Mbps değil, en fazla 2.5 Mbps (Ortalama) civarına kadar almak mümkün. Kanıtım var. SAYE ile AnnexM hizmetinin de DSLAM ve internet paketi üzerinden etkinleştirilmesini umuyorum. ADSL olan yerlere hiç yatırım gerektirmeden, direkt paketten veya DSLAM’ı ayarlayarak verilebilecek bir hizmet. ADSL2+'nın en son versiyonu.

Erdem insanları bence bir sal gerçekten bir sal bıktırmışsın artık. Senin işin çok basit ya ver parasını fiber çektir ülkeyi senin derdinden kurtar. Yada olmadığını kafana kazı ve her forum da senin evine internet istediğin gibi gelecekmiş ümidiyle yaşama. Her yerde görüyorum seni hep bir boş muhabbetin içindesin ve hep senin evin internet muhabbeti var.

2 Beğeni

Konu sahibi SAYE’den bahsedince, internet konusunu açtım sadece. Sorun nedir? ADSL Kullanan tek ben değilim ki. Burada demek istediğim, benim gibi ADSL kullanan herkese AnnexM verilse ve Upload limiti olmasa vs… Bundan bahsediyorum. SAYE’de bu soruna çözüm getirir gibime geliyor?

Adsl kullanan birtek sen değilsin ancak şikayet eden ve her yerde bir çözüm arayan sensin. Bunu bir çözümü yok. Sanıyorsun ki böyle yeni çıkan projeler, kaldırılan sınırlar seni etkiler. Yanılıyorsun senin evine ulaşın hızı mesafe, diğer aerişim cihazları, ve kablolama etkiler. Son olarak da bulunduğun saha dolabı ve ankastre de abone sayısı. Boşver bak daha önce de söyledim ben sana dünya da daha büyük dertler var. Alt yapı işlerine çok meraklıydan TT’ye iş yapan taşeron firmalara Cv yolla yararına olacaktır.

Siz sanıyorsunuz ki benim altyapı en fazla 800 Kbps Upload destekliyor ve teknik olarak 800 Kbps’ten daha yüksek Upload alamayacağımı düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Neden mi? Çünkü 2018 yılında bana yanlışlıkla 1024 Kbps Upload hızı tanımlandı ve hiçbir kopma sorunu olmadan hız testinde 0.90 Mbps Upload gördüm. Ancak, 1024 Kbps’inde üzerine çıkabilir çünkü teknik olarak ulaşılabilir maksimum Upload hızım 1085 Kbps civarında. Upload hız kilidi olmasa, o gün santralin durumuna göre değişken bir Upload hızım olurdu. Değişkenden kastım şöyle; 1085 Kbps Upload, bazen 1060 Kbps Upload arası değişkenlikler…

Siz sadece Türk Telekom’un yalanlarına inanmışsınız. Aslında ülke genelinde ADSL kullanıcılarına Upload hız kilidi konmasa, Ookla SpeedTest’te ortalama 0.95 Mbps ila 1.10 Mbps Upload hızı görülebilecekti. Ama Türk Telekom’un canı 800 Kbps’e sabitlemek istediğinden hız testinde en fazla 0.66 Mbps Upload görüyoruz.

Sizi anlıyorum. Ancak ben teknik konuları hobi edinmiş biriyim ve bu konuları baya derinlemesine araştırıyorum. Hatta internetten biraz araştırma yaparak, Türk Telekom’un ADSL hatlarda Upload’ı kendi paketlerinde 800 Kbps’e kilitlediklerini görebilirsiniz. O kilit olmasa, aslında altyapı nereye kadar hız verebiliyorsa, o kadar Upload hızı alırdınız. Ama siz sanırım 800 Kbps’in, teknik olarak alabileceğiniz maksimum hız olduğunu, ADSL kullandığınız sürece 800 Kbps’ten daha yüksek Upload hızının alınamayacağını düşünüyorsunuz. Bazıları ise 1024 Kbps’ten daha yüksek Upload almanın teknik olarak mümkün olmadığını söyler ama ikiside yanlış. Zaten size videoyu attım. O adamda ADSL kullanıyor ve 2.5 Mbps Upload alıyor.

Özet: Türk Telekom, kendi kararları doğrultusunda ADSL için belirli port standartları belirlemiş. Türk Telekom’a göre ADSL’de en fazla izin verdikleri hız profili; 16 Mbps Download, 800 Kbps Upload şeklinde. Ama bu Türk Telekom’un belirlediği şeyler. Teknik olarak daha yükseğide mümkün.

Sana laf anlatmaya çalışan herkes hatalı, TT’nin yalanlarına inandık. Haklısın yani ne diyelim, sana laf anlatmaya çalışan herkesin adına ben senden özür dilerim. Yılların birikimi, yılların yaşanmışı meğerse boşa, ama şundan emin ol ben senin yaşının kat kat fazlası kadar evlere alt yapı çektim, senin yaşının bilmem kaç katı kadar cihaz kullandım ve adım kadar eminim ki sen HATALISIN

Nasıl hatalı olabilirim? İnsanlar bana 800 Kbps’ten daha yüksek Upload alamazsın derdi. Bi’ ara kazara 1024 Kbps Upload paketi tanımlanınca, dosyalarım daha hızlı yüklenmeye başladı ve hız testinde 0.90 Mbps Upload görmeye başlamıştım. Bu olaya şahidim yani ve elimde kendi videolu kanıtım var?

Buyrun işte kanıtım:

Yani amacım sizi sinir etmek değil ki? Bi’ bildiğim var ve elimde kanıtlı videom bile var. :frowning:

Aynı ev, aynı saha dolabı, aynı altyapı ama videodaki tek fark o zamanlar bana 1024 Kbps Upload hızı tanımlanmıştı. Şimdi ise 800 Kbps veriyorlar bana.

Uyanın lütfen. Olay düşündüğünüzden daha farklı.

Özet: Türk Telekom, kendi kararları doğrultusunda ADSL için belirli port standartları belirlemiş. Türk Telekom’a göre ADSL’de en fazla izin verdikleri hız profili; 16 Mbps Download, 800 Kbps Upload şeklinde. Ama bu Türk Telekom’un belirlediği şeyler. Teknik olarak daha yükseğide mümkün. Teknik olarak ADSL2+ Hattından en fazla 24 Mbps’e kadar Download ve 1.30 Mbps’e kadar Upload hızı almak mümkündür. Ayrıca ADSL2+ AnnexM modülasyonu etkinleştirilirse, Upload 3.5 Mbps’e kadar çıkabilmekte. Tabii ki santrale olan mesafe, alınabilecek hızı etkiler. Ancak, teknik olarak daha yüksek hızlarında ADSL için mümkün olduğunu unutmayalım.

Türk Telekom’un VDSL2 altyapısında Upload hızını eskiden en fazla 4-5 Mbps verirlerdi. Ve derlerdi ki; “Hattınız en fazla 4-5 Mbps Upload hızını destekliyor.” diyerek millete yalan atarlardı. Corona virüs sebebiyle herkes online eğitime saldırınca Upload yetersiz kaldı ve Türk Telekom’a şikâyetler yağınca, Türk Telekom geçici olarak VDSL2 kullanıcılarına 8 Mbps Upload vermeye başladı ve bunu sadece internet paketini güncelleyerek yaptı. Ayrıca VDSL2 (17a) en fazla 50 Mbps’e kadar Upload destekler. Ama Türk Telekom, ADSL’de olduğu gibi VDSL2’de de Upload’ı limitli veriyor. İnsanlar kendi modemlerindeki xDSL ekran görüntülerini paylaşmış. Bazılarına bakıyorum, adamın altyapısı Türk Telekom VDSL2 ve 45 Mbps Upload desteklediğini görüyorum ama Türk Telekom en fazla 8 Mbps vermiş…

Ülkemizdeki çoğu Türk Telekom aboneleri, bu limitlerin farkında bile değil maalesef. Çoğunun tek derdi video izlerken ve sosyal medyada takılırken donmaması, sayfaların geç açılmaması… İnsanlar kendilerini bu kadar kısıtlarsa ve Türk Telekom’a karşı sessiz kalırsa, Türk Telekom böyle limitleme yapmaya devam eder.

Benim mesela 1 TB taşınabilir hardiskim var. 1 TB Cloud satın alıp, o verilerimi hızlıca cloud’a aktarmak isteyebilirim. Kendime 4K 60 FPS oyunları kaldıran bir bilgisayar alıp, 50.000 Bitrate ile 4K 60 FPS yayın yapmak isteyebilirim mesela. Ülkemizde, modern internet kullanıcı sayıları git gide artıyor ama yetersiz. Herkesi bilinçlendirsek, aslında şuana kadar Upload limiti diye birşey kalmazdı. Altyapında ADSL olsa bile, mesela santrale çok yakınsan, rahat 24 Mbps civarı Download ve 1.10 Mbps Upload görebilecektiniz. Ancak, Türk Telekom yüzünden, santralin dibinde olsanız ve VDSL2 altyapınız olsa bile, size verecekleri en yüksek Upload şu an 8 Mbps’tir

@mixerboy lütfen konu hakkında yorum yapmaya özen gösterin aksi takdirde ceza alabilirsiniz.

1 Beğeni

Sadece şunu sormak istiyorum; Yıllardır her forumda baş kaldırıyorsun, herkese bir cevabın var ve Telekom’a verip veriştiriyorsun. Eline geçen ne Erdem? Eline geçen birşey yok olmayacak da ister anlarsın ister anlamazsın. Birşeyler yapmak istiyorsan, internetim hızlı olsun, verileri hızlı indireyim, hızlı yükleyeyim diyorsan yönetimi basit. Veriyorsun parasını metro alıyorsun. Konu hakkında daha fazla boş yorumlar yapma. Konuyu burada bitir kilitlensin konu.

Konunun günahı yok ama amacından saptı. Maksat SAYE hakkında güncel bir bilgi paylaşımı olmasıydı. Tebrikler bu arada diğer forumlarda olduğu gibi buradada yordun bizi erdem

1 Beğeni

Erdem diğer forumların konularında haksız olabilir, can sıkabilir buna ben de katılıyorum fakat bu konuda gereksiz yere tavır almışsınız Erdem’ e karşı. Ha bu arada teknik olarak da haklı. Olgunlaşıp düzgünce tartışsanız daha iyi olur :slight_smile:

SAYE konusuna gelirsek fazla bir umut beslesek mi bilemiyoruz çünkü işin içinde TT var ve başta olmasa bile zamanla bu sistemin daha da sağlıklı olacağını düşünüyorum.

4 Beğeni

SAYE hakkında son durum şu video ile özetlenebilir

Yetkili biri konuyu kapatabilir.

2 Beğeni

Erdem Bu internet için de bir sorun bulabilir misin ?

Bazen bana yeterli gelmiyor, şimdi bana yeterli gelmezse sana hiç gelmez diye düşündüm. Acaba Dosyalarını Cloud’a aktarırken sorun yaşar mısın ? :slight_smile:

Capture

Neden 948 geliyor size 1gigabit değil mi niye 52 niye diye bir mesaj gelecek birazdan :joy:

1 Beğeni