SAYE yani sanal ayrıştırılmış yerel erişim

:smiley: Çok haklısınız. Bekliyorum kendileri sabahlara kadar forumlarda insanlara laf yetiştirmekle meşgul olduğu için daha uyanamadı sanırım.

Öncelikle, fiberde hızlar kayıpsızdır yani 1 Gbps verilirse 1 Gbps alır. Hız testinde 1 Gbps alamamasının sebebi, kullandığı ethernet kartıyla alakalı muhtemelen. 2.5 Gbps’lik bir ethernet portuna sahip olursa, 1000 Mbps’i görebilir. Bunun bir örneğini Mesut Çeviğin TurkNet Fiber videosunda da görebilirsiniz. 1 Gbps’lik portların limiti var ve 950 Mbps civarında oluyor.

Oysa ki, DSL teknolojisinde, hız biraz kayıplı gelmekte. Yani şuan Türk Telekom ADSL hatlarda eğer 800 Kbps limitleyerek Upload veriyorsa, hız testinde 600 ila 660 Kbps civarı bir Upload hızı görürüz. Mesela benim Download hızımda şuan limitleme yok ve ADSL kullanıyorum. Modemime gelen Download hızı 14200 Kbps. Hız testinde ise 12.2 Mbps çıkıyor. Yani 2 Mbps kayıplı olarak. Bu, DSL teknolojisiyle alakalı bir durum.

Benim modeme gelen en yüksek Upload hızı 1085 Kbps ama Türk Telekom en fazla 800 Kbps Upload’a izin veriyor yoksa 1085 Kbps almakta mümkün olurdu. Türk Telekom, 800 Kbps Upload verdiği için, bana hız testinde en fazla 0.65 ila 0.66 Mbps Upload geliyor. Ancak, 1085 Kbps Upload verilse, hız testinde 1.10 Mbps civarı bir Upload hızı alabilirdim.

1 Beğeni

Öncelikle fiber de kaybolan hızın sebebi o değil, SPEEDTEST yaparken görev yöneticisini aç ve değerleri incele göreceksin ki SPEEDTEST sana 950 gösterirken hat 980+ çıkartıyor. TT’nin senin evine 1085 geliyor diye 1085 vermek gibi bir zorunluluğu yok bunun yanı sıra gelen değerin tamını sana verirse hattın sürekli sature olacaktır. Akıl var mantık var düşünmek zor değil.

Not: Test ettiğim makine 10/Gbit kart ile çalışıyor.

1 Beğeni

Ben Download’ı olduğu gibi alıyorum ve kopma sorunum yok. Upload’ıda olduğu gibi versinler. Bana 2 sene öncr yanlışlıkla 1024 Kbps Upload vermişlerdi ve sorun olmamıştı. 1085 Kbps’te verebilirler. Sorun olmaz. Herkesin hattı farklı. Benim hat sağlam.

Bu kadar internet takıntın var ise neden superbox gibi sistemler kullanmıyorsun?

Mesut Çeviğin 1 Gbps TurkNet fiber hız testi videosunda, 1 Gbps ethernet kartıyla hız testi yapmıştı. Anxak 950 Mbps falan almıştı. Aynı hız testini Wi-Fi 6 (802.11ax) ile yapınca, aynı server ve aynı hız testinde 1000 Mbps hız gördü. Bunu nasıl açıklayabilirsin peki? ^^"

Senin hattın sağlam olsaydı zaten 1/mbit üzerinde değerleri görürdün.

Pahalı abi… Pahalı… Çok pahalı…

Milleti sal artık ya. Bütün forumlarda boş muhabbet döndürüyorsun. Altyapın ile ilgili problemin varsa buraya yazmak yerine Telekom müdürlüğüne gidersen daha çok faydası olur.

Bir atasözü var bilir misin ? Hem ayranım dökülmesin hemde … diye devam ediyor. Gerekli cevabı bence aldın. :slight_smile:

1 Mbps veya üzeri Upload alamamamın sebebi, Türk Telekom’un ADSL’de 800 Kbps’ten daha yüksek Upload vermemesi. Santralin dibinde olupta ADSL kullanan arkadaşları gördüm ve onlarada 800 Kbps limitli Upload verilmiş. Daha üstünü TTNET vermiyormuş.

Sakin olun lütfen. Burada internetle ilgili muhabbet ediyoruz zaten. Sizin yapabileceğiniz birşey yok ki zaten? Sadece, yanlış bilgiyi düzeltmeye çalıştım. Hem buradaki biriside, benim anlattığım bilgilerin doğru olduğunu söyledi zaten?

1 Beğeni

ADSL artık eski bir teknoloji. Bu eski teknoloji üzerinden 2.5 mbit upload alma gayesi nedendir anlamıyorum. Ha adslde 2.5 mbit up almışsın ha vdslde 150 mbit up. Her ikisi de üst limit.
Telekom eskisi gibi keyfi işlem yap(a)mıyor artık. Her yere , en kötü vdsl çekiyorlar. İstersen altyapıyı hazır hale getirirler.

Heryere en kötü VDSL çekiyorlar demişsin ama benim evde hala VDSL neden yok peki? :confused: Telekom müdürlüğüne sorduk. Bizim ev için VDSL planlaması yok demişti. Hiçbir zamanda gelmeyecek gibi.

İstedin mi peki. Ben istedim 2 hafta sonra fiberi çektiler :slight_smile:

Bak bakalım nasıl açıklıyorum. Ve bu test yaptığım kart 1/Gbit

1 Beğeni

Personel harici giremez yazan kapıdan geçtik ve babamla beraber Telekom müdürlüğündeki adamla konuştuk ve ev adresimize VDSL talep ettik ama adam olmaz dedi. Gelmeyecek dedi.

Adsl kablosundan 100 mbit upload da alırım 300 mbit de fakat o işler öyle yürümüyor. Sen nasıl internet kullanıyorsan başka kişi de internet kullanıyor. Milyonlarca insanın internet üzerinden eğitim gördüğü hem down hem upload a yüklenildiği şu zamanlarda zaten uploadının artması imkansız. Hepimiz biliyoruz ki internet verileri zaten kısıtlanıyor. Sen 20 kbit internetin peşine düşmüşsün 800 up değilde 1000 alsan ne fayda edecek? yayın mı açacaksın

Biri konuyu kapatsın lütfen.

Bizden daha geri olan Pakistan ülkesinde bile, internet firmaları ADSL kullanıcılarına AnnexM veriyor ve bu sayede, ADSL2+ hat üzerinden 2 ila 2.5 Mbps Upload alabiliyorsun. En azından, elindeki kötü ve eski altyapıdan en verimli şekilde faydalanma hakkın oluyor. Peki bu hakkı Türk Telekom veriyor mu bize? Hayır.