Nvidia Geforce Now İnternet Hız Sorunu

Merhabalar, Nvidia Geforce Now üzerine açılan iki adet sabit konu olduğunu gördüm ve çözüme pekte ulaştırılmamışlar gibi gözüküyor veyahut özelden yapılan desteklerle konunun çözüldüğünü belirten arkadaşlar olmuş. Halihazırda 75 Megabit TurkNet kullanmaktayım. Ancak ne zaman ki Nvidia Gnow üzerinden oyun açsam test ekranında aldığım hız 15 megabit-18 megabit, ping vesaire gibi değerlerde ortalamadan yüksekte çıkıyor. VPN kullanılarak çözüme ulaştırılmış bir konu var fakat VPN eklendiğinde bu sefer de pingim çıkandan daha yüksek bir seviyeye ulaşıyor, böylece gecikmeyle oyun oynamış oluyoruz. ISS’in kısıtlaması vesaire mi var çünkü bu sorunu yaşayan birçok arkadaşım var (TurkNet ve harici birkaç ISS’te bu sorun varmış). Gnow buradaki değerlere yönelik size oyunu açıyor, o yüzden orada bu değerler var fakat siz daha yüksek alıyorsunuz muhabbeti oluşmuyor maalesef. Hızı özelden 50 megabite kadar yasladım ancak sonuç değişmiyor. Yardımlarınızı bekliyorum, değerler:

Bağlanılan sunucu bu arada Bulgaristan/Sofya’da.

2 Beğeni

Nvidia tarafının talep etmiş olduğu referans aralık ne yazık ki bizim internet altyapımız için oldukça yüksek kalıyor. Bu nedenle de bazen ya açılmıyor ya da ekran çözünürlüğünü indir diyor. GeForce Now üzerinden rekabetçi oyun oynanmayacaksa ben açıkcası görselde yer alan ayarlarla gecikme olmadan uzun süre oyun oynayabiliyorum. Konunuzu gördükten sonra tekrar Now’ı indirip değişiklik var mı diye baktım halen daha o ayarlarla çok hissedilmeyen bir gecikmeyle oynamak mümkün. Ben de 100Mbps’lik tarifedeyim ve aramızda çok fark olduğunu da sanmıyorum.

Edit: Southeast server’ındansa Central 3 (Frankfurt/Almanya) daha iyi performans veriyor. Fiziken Southeast bize daha yakın olsa da sanırım TurkNet’in peering anlaşmaları yurtdışı çıkışları vesaire Almanya sunucularına erişimi bir tık daha hızlı yapıyor.

Bu sorun cidden incelenmesi gerekilen bir sorun çünkü başka ISS lerde nvidia geforce bant genişliği sınırı yok hat ne kadar hız veriyorsa gösteriyor ve takılmalar olmuyor. Fakat TurkNet 'te 15 i geçmiyor hiç sabit.

Ben ölçümün yanlış yapıldığını düşünüyorum. Ben de durum böyle olmasına rağmen 1080p de akıcı bir şekilde oynuyabiliyorum. Zayıf ağ bağlantısı uyarı işareti bile çıkmıyor. Sizde görüntü ve gecikme durumu nasıl?
image

1 Beğeni

Bende ilk başta ölçümün hatalı olduğunu düşünüyordum. Bu yüzden farklı bir ISS kullanan arkadaşımdan test yapmasını istedim. Kendisi birkaç sokak ötemde oturuyor ve 100 megabit bir paket kullanıyor. Kontrol sağladığında Bant genişliği 62 megabit’e kadar ulaşıyormuş. Paket kaybı ve gecikme yeşil. Böyle bir sonuç aldığımız için ölçümde hata yapıldığını düşünmüyorum ben. Kalite açısından zaten gereken >15 değerini TurkNet sağladığından çok problem yaşanmıyor. Buradaki asıl problem >50 megabit istenen kısımda oyunun 60fps desteklemesi. >15 seçeneğindeki maksimum verilen fps değeri 40-45 fps civarı. 75 megabitlik paketle Sofya’da bulunan sunucudan bence rahatlıkla 15 megabit üstündeki değerlere ulaşabiliriz gibi. Araştırılması gereken bir durum gibi gözüküyor çünkü bütün TurkNet kullanıcıları aynı değerleri (üç aşağı-beş yukarı fakat çok yakın değerler) alıyor.

Tam olarak aldığınız FPS değeri 60’ın üstüne midir sizce hocam @Hakan.Yildirim ?

fast.com (Avrupa sunucularından aldığım değerler) ;

Vsync kapalıyken fps değeri 250 civarı oluyor.

Bende de fps’ten yana sıkıntı olmuyor kaldı ki ping değerlerim sizden daha kötü.

En üst ayarlara çeksem de 60fps’e ulaşamadığımı kolaylıkla anlayabiliyorum, o akıcılık yok. Oyun içerisinde ne kadar 75-80 fps arası gösterse de (Rainbow S6) ara ara 25’lere doğru böyle bir drop söz konusu oluyor. Belki de uzaktan masaüstü bağlantısı olduğundan dolayıdır. Konuya yanıt veren arkadaşlara teşekkürler. Çözüme ulaşamasa da ulaşmış gibi varsayabiliriz.

ben 10 gun öncesine kadar 50mbs hızında kablonet kullanıyordum böyle sorunlar hıc olmadı teslerın hepsındede olması gerektıgı gıbı cıkıyordu kablonetın lımıtsız ınternetının kampanyası bıttıgı ıcın burayı sectım ve bu sorunla karsılasıyorum bu sorun gforcenow dan kaynaklı olsa dıger servıs saglayıcılar ıcınde bu sorun gecerlı olur

Hocam mantıken KabloNet’in altyapı yoğunluğuyla Turk Telekom’unki arasında dağlar kadar fark var. Oturduğum semtte KabloNet tek bir çivi dahi çakmadan 10 senedir aynı müşterilere hizmet veriyor. Bu politikayla beraber o altyapıda yoğunluk olmaması hasebiyle sizin o ISS’de ping packet loss ya da latency sıkıntı çekmeniz Turk Telekom’a göre bir hayli zor. Misalen Nvidia’nın talep ettiği packet loss değerlere benim altyapım yetişemiyor. Şu test sayfası üzerinden yaklaşımı 1080p game stream yaparak testi başlatın. Loss’unuz muhtemelen bazı testlerde yüzde 50’nin hatta 60’ın üzerinde çıkacaktır.

VDSL altyapıda bu ve bu tarz platform sorunlarının çok da kasılmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Kaldı ki adamların iddiası DSL’de değil fiberde zaten global pazarda. Bu nedenle ben aldığım değerleri makul görüyorum. Kesinlikle de rekabetçi oyunların bu platformlar üzerinden oynanmasını tavsiye etmiyorum. Gaming ekipmanlardaki tepki sürelerinin bile çok etkili olduğu bir alanda bu tarz bir kumarın olaya dahil edilmesi bence doğru değil. En azından VDSL altyapısı için.

1 Beğeni

vpn porogramında ülke seçimimi türkiye serverı olarak yaptığımda bakın sonuç ? gforce now bağlantı testı mukemmele yakın

kaldıkı kullandıgım cep telefonumun turkcell internetini paylaşarak bağlanıyorum ondaki bant genişliği bile daha iyi bu demek oluyorcki bu turknetin altyapısal bir sorunu var bant genişliği konusunda

Hocam ben burda TurkNet 'i aklamaya ya da diğerlerine çamur atmaya çalışmıyorum. Belki altyapı yoğunluğunu arttırmaması adına kısıtlama koyulmuş olabilir. Son bir sene içerisinde 100mbps download alan adamların bile bant genişliği 50’ye kadar düşürülmüşken bunlar pek de önemli değil açıkcası. VPN ile normal bağlantı arasında deneyim olarak da hissedilir bir fark olacağını pek sanmıyorum. Ücretsiz VPN servislerini kullanmadığım ve kendi sunucum da Frankfurt’ta olduğu için test edemiyorum, bu nedenle de paylaştığınız verilerin doğru olduğunu kabul ediyorum.

1 Beğeni

Benim değerlerimde sorun yok. Yapada değilim.

75 mbts vdsl kullanıcısıyım ve şişlide oturuyorum

arkadaşlar selamlar bana böyle bir cevap geldi admin tarafından bilginize…

1 Beğeni

Selamlar, sorunu yaşayan kullanıcılarımız bana özel mesaj üzerinden bilgilerini yaşadığı sorunun detayı ile paylaşırsa sevinirim. @fkopmazkaya teşekkürler :pray:

Geforce NOW hesabınızdan çıkış yapıp geforce nowa game+ hesabınız ile girerseniz tr turkcell 1 sunucusuna bağlantı testi yapabilirsiniz tr turkcell 1 sunucusu yeni geldi eğer hız testi yanlış olsaydı tr turkcell 1 sunucusundada doğru değeri vermeyeceğini düşünüyorum

Yeni çıkan tr sunucusu hariç diğer tüm sunucularda sanki kısıtlama varmış gibi max 13 mbps çıkıyor

üstadım gameplus ön kayıt actım lakın cevap gelmedı nasıl yapıyorum o uygulamayı nasıl acıyorum normal gforcenow founder uyelıgım var 5 avro olandan

normal geforce now hesabınızdan çıkış yapın tekrar oturum aça bastıktan sonra fotoğraftaki işlemleri yapın
image
image

GAME+ ile giriş yaptıktan sonra eğer önkayıt yaptırdıysanız sunucuya bağlantı testi gerçekleştirebilirsiniz ancak oyun oynamak için betaya kabul edilmek gerekiyor sanırım