Netteki dalgalanma

@ModeratriX :wink:değilmi, ince ayar ile uğraşmadan millet uyanmadan, ne verirlerse kullansınlar. Ne o snr ayar, fec hata, gürültü oranı src, crc, abs, 4*4 :slightly_smiling_face: uğraştırıyorlar milleti

Sizin altyapı sorgu sonucunuz nedir?

Sorgulama değişik çıkıyor 75, 76,78 mbit diyor ama Yukarda paylaştığım modem bilgileri öyle demiyor. Modemden snr ayarlarını az kurcalayınca 117 mbit leri bile gördüm gelen hız olarak, direk kablolu bağlantıda 108-110 mbit kullandım arada. Stabil olmadığı için normal halinde bıraktım.

Stabil olmayan 100 Mbps kullanacağıma kopma olmadan 80 Mbps kullanmayı tercih ederim açıkçası. Kendi fikrim : P

1 Beğeni

Yani adres sorgulamanız da 75 mbps çıkıyor ve bu size sağlanabilen sağlıklı sorunsuz hız olarak belirlenmiş ve adresinizin konumuna göre tanımlanmış. Ama siz bunu aşıp sağlıksız değerleri herkesin kullanması gerektiğini düşünüyorsunuz. Yani snr ayarı ile sizin dolaba bağlı olan (uyumayan ) tüm kullanıcılar alabileceği sağlıklı hızın fazlasını çekmelerinin gerektiğini savunuyorsunuz. Bu durumda sizin adresinize tanımlı 75 mbps bir süre sonra alınamayacak duruma gelmeyecek mi?

2 Beğeni

Bu konuda @ModeratriX’in yazdığı yorumlara imzamı atarım :star_struck:

3 Beğeni

Şu an o göz ile bakarsak haklısınız. Ama olmazsa olmazım değil bu konu. Olursa eyvallah, olmaz ise sıkıntı yapmam…
Mekanik ölçümlerde bu çıkıyor, sistem bu şekilde, altyapı yetersiz, yapacak bişey yok v.b.gibi cevaplar sıkıntılıdır herzaman, masabaşında oturanda sahadan aldığı cevaplar ile bunları söylüyor…
Ama düzeltmek için şuraya ilave saha dolabı koyayım, ilave port açayım, saha dolaplarının arasını en fazla 100 metre olacak şekilde planlayayım, fiber altyapısını hazırlayayım, hiç olmadı mevcuttakileri elden geçirip yenileyeyim, ek falan kalmasın, herkesin hattını stabil hale getirelim, aynı iss den alınan değerler birinde 5 birinde 7 olmasın diye uğraşayım…
Diye düşünmeleri için bunları yazalım, isteklerimizi yapmaları için sıkıştıralım, forum, müş hiz. her platformda dile getirelim ki daha iyi hizmet alabilmemiz için biraz kafa yorsun yöneticileri, bizleri sadece faturayı ödeyen bir faturamatik diye algılamasınlar.
Yada sizin dediğiniz gibi susalım ve elimizdekini kullanmaya devam edelim. Herkes mutlu olsun.
Ne dersiniz…

3 Beğeni

Ben sizin konuyu arka planda netuzman arkadaşlarımla takip ediyorum. Gelişme olursa size bilgi vereceğim. Takip etmeye devam ediyorum. Siz sadece beklemede kalın lütfen…

2 Beğeni

Bu konuda haklısınız ve vatandaş olarak bunu talep etmek en doğal hakkınız. Ama bu forum üzerinde ulusal altyapı sağlayıcısı şirketin bir yetkilisinin olduğunu düşünüyorum. Bizler de 20-30 yıllık altyapı ile içerisi böcekten örümcek ağından geçilmeyen dolaplardan hizmet almak istemiyoruz ama bu konuda ulaştırma bakanlığı, teknoloji bakanlığı ve tüm ilgili yetkililere ilettiğimiz tüm talepler ya cevapsız kalıyor yada unutulup gidiyor. Benim anlatmak istediğim hakkı olandan fazlasını almaya çalışmak diğer kullanıcılar ile birlikte bir süre sonra size de zarar verecek. Dediğiniz gibi maalesef bu yatırım konusunda farklı yöntem denemek gerekir. Bu forum üzerinde TT çalışanı saha personeli arkadaşlar var onlar da zaman zaman üstlerine bu yukarıda saydığınız durumları iletiyor ve aldıkları yanıt bize verilen yanıttan çok farklı değil. Zaten altyapı sağlayıcısı şirketin durumu da ortada iken özveriyi bizim yapmamız gerekiyor her zaman olduğu gibi. Tabi sizin düşünceniz farklı olabilir ama mantıklı olanı budur. :man_shrugging:

4 Beğeni

Ortada tuhaf bir durum var sanırım, bu modem arayüzümün dünkü hali, ve alttakide bugünkü hali,

Yaklaşık bir saat kadar önce arayan türktelekom saha ekibinden gelen telefondaki vatandaş, hattınıza verilen değerlerde sıkıntı yok, servis sağlayıcınız hızınızı 79 mbite sabitlemiş dedi.
TurkNet, türktelekoma, türktelekom TurkNet 'e topu ortada çeviriyorlar, buradaki arkadaşlara ricam, vatandaşın dediğine göre dslam açılması ile ilgiliymiş benim durumum, @ModeratriX, @EFG, @CKLasT sizlerden ricam çözebilirseniz, bu dslam muhabbetini bir çözelim lütfen. Çözemezsenizde canınız sağolsun…

Modeminizi geliştirici moda alıp deneme şansınız oldu mu hiç ? Ayrıca kablolarınız da bir ek varmıdır ? Hızlarınız değişkenlik gösteriyor baktığım da. Buda kablonuz da bir sorun olduğun da ortaya çıkan bir sonuç gibi.

1 Beğeni

Kablo ile ilgili sorunuzun cevabı sanırım bu resimde,
Hız değişkenlği ve dalgalanması keenetic hero dsl ile çözüldüğünüde belirttim,
Arıza kaydı gibi bir talep sözkonusu olmadı benim tarafımdan, sadece sabah kalktığımda gördüğüm bir mesaj ve modemden 1 gün ara ile aldığım ekran görüntüleri bunlar, mesaj gelmeden önce ulaşılabilir hız 117 mbit, ve snr değeri çok iyi iken, bakım ve arıza sonu ulaşılabilir hızın 82 mbit lere (35 mbit birden) ve snr değerinin düşmesi, ilginç bir durum,
ve bugün türktekomdan arayan vatandaşın söyledikleri, sanırım HERKES daha da kurcalarsan veya konuşursan dahada düşürürüz hattını diye parmak sallama derdinde,
bu konuya başından beri birkaç kez yazan, (@ModeratriX @CKLasT @EFG) 3 moderatörü etiketlediğim halde, konuya başka bir yerden girip, yani yukarda herşeyi apaçık yazdığım halde farklı bir arkadaşın en başa dönüp konuyu farklı algılaması ve tuhaf soru sorması dahada ilginç.
Neyse böyle gelmiş böyle gider, deyip sineye çekeceğiz, uzatırsam 50 mbiti bile göremeyeceğim sanırım. Yinede yukarıda etiketlediğim arkadaşlar ve bu forum benim internet deneyimimin ve bilgilerimin dahada gelişmesini sağladı, teşekkür ediyorum tek tek hepinize…

Tuhaf olan nedir ? Benzer sorunu yaşayan kullanıcılar var idi sürüm den kaynaklı. Geliştirici moda aldığın da problemi düzelenler oldu. Forumun internet deneyiminizi artırdığını söylüyorsunuz. Tuhaf da soru diyorsunuz. Anlamadım sizi. Diğer arkadaşlarım müsait olmadığı ve Keenetic modem den daha iyi anladığım için ben dönüş sağladım sizlere. Kablo dememin sebebi tekrar dan emin olmak. Bizde 0 kablo çekip ufak bir bağlantı yüzün den sorun yaşadığımız durumlar oldu. Başta herşeyin harika sonra dan sıkıntı olduğu. Meğersem komşum ankastre kutusunu kapatır iken benim kabloma kısmi zarar vermesin den kaynaklı imiş. Keza uç çakar iken yanlış çakmasın dan tutun bir çok talihsiz durum var. Velhasıl denemek isterseniz söylediğim yöntemi bir deneyin. Ha illa etiketlediğim 3 arkadaşla muhattap olmak istiyorum diyorsanız, ben arka planda @EFG ye durumu tekrar dan bildirdim.

1 Beğeni

@safak970,buradan teknik bir müdahale sağlayamıyoruz ancak ben durumu isteğiniz üzerine tekrar uzman ekip arkadaşlarıma iletiyorum. Gelişmelerden sizi haberdar edeceğiz.

Bu forum yardımlaşma, sorularımıza çözüm bulma, dayanışma için var.
Ve gördüğüm kadarı ile elinizden geleni yapıyorsunuz, ona lafım kesinlikle yok, bu konuda hakkınızı teslim etmem gerek, bunun içinde ayrıca teşekkür ederim herbirinize tek tek…
Tuhaf sözcüğüne takılmayın, buraya yazdığımdan beri birçok kez yazdıkları için, konuya hakimler diye etiketledim onları, muhataplık olayı hiç değil.
Konu baştan dalgalanma idi, modemim de eski olduğu için yeniledim, yeni modem ile çözüldü, eski olduğu için bina içi kabloları, birazda ben değiştirmek istedim. Komple bina girişindeki Kutudan modeme eksiz cat8 kablo çektim, zaten ondan sonra alabileceğim değerler 120 mbit lere çıktı. Ne yapabiliriz diye buraya yazınca dslam kilidini sordum, sağolun açtık diye bilgi geçtiniz, bu değerleri görünce 100 mbit nasıl alırım diye düşündüm, 100 lük pakette olunca insan vede modem ve kablo değişikliğinden sonra 120lere de ulaşabileceğimi görünce aldığım 80 mbit leri yukarı seviyelere çekmek istedim.
Taki dün akşamki yukarıda paylaştığım şekilde bakım mesajına kadar, yani başa döndük resmen. Akşam 12 den sabah 9a değişen negatife dönen hat değerleri ilginç geldi bana,
Hat, port, santral değişti isede! , sıfırlandı hat diye, ( öyle oluyormuş) dslam kilidinide saha ekipleri söyleyince, daha önce buradan yardım eden arkadaşların tekrar yardımı olur düşüncesi ile etiketleyip yardım istedim.
Yazdıklarım ve istediklerim farklı algılandı ise benim hatam…
Durum bu…

@Hasan_Enes moderatör değildir bilginize😊

1 Beğeni

Anladım hocam sizi :slight_smile: @EFG hocama durumu ben tekrar dan ilettim. Kendileri de yazmış zaten buradan… Yardımcı olacaktır muhakkak. Siz her ihtimali denemek istiyorum derseniz modeminiz şuan kararlı sürüm de galiba. Bir geliştirici moda alın modeminizi… Değişen bir şey olmaz ise kararlı moda geri dönüp @EFG hocanın dönmesini bekleyin. Şuan için sizlere önerim bu şekilde olacaktır.

2 Beğeni

@safak970, yukarıda da konu hakkında size bilgi verdim. Arkadaşlarım gelişme olursa sizinle iletişime geçecekler.

1 Beğeni

Ok. Kararlı sürümdeyim, Akşam Bi deneyeyim,

1 Beğeni

Teşekkürler şimdiden