Modem (sadece) bilgisayardan kopup duruyor

Garantiye göndermeyi düşünüyorum bu sefer de yedek modem yok internetsiz kalacağız. Keşke iade süresi dolmadan fark edip iade gerçekleştirseydim.

Evet hocam, bi üstte dediğim gibi yazılım güncellemesi deneyip işe yaramazsa direk onlarla iletişime geçeceğim.

1 Beğeni

Ben denedim, güncel sürümü yükleyip resetledim bile fakat sonuç aynı. Belki senin modemde işe yarar denemekte fayda var.

1 Beğeni

Kullandığın yazılım sürümünü öğrenebilir miyim?

Konu hakkında bizi de bilgilendirirseniz süper olur. Yarın öbür gün yine bu sorunu yaşayan kullanıcılarımız olursa çözüm yolunu birlikte bulmuş oluruz @JFMugen ve @Mucahit97 :pray:

Teşekkürler.

Şu an V5.50(ABPM.4)F0 yüklü. En güncel V550ABPM5F1 sanırsam.

@EFG bi gelişme olursa tabi ki ^^

1 Beğeni

https://spdestek.zyxel.com.tr/hc/tr/articles/4408476854929-VMG3625-T50B-Türknet-V550ABPM5F1-
Bu siteden son sürümü yükleyebilirsiniz.

Aynen indirdim buradan da şimdilik bir kaç saat işlerim var, daha sonra deneyeceğim.

Yazılımı güncellemeden önce fabrika ayarlarına dön sonra güncelle bazen sorun çıkabiliyor.

1 Beğeni

Ciddi upload yaparken bufferbloat yaşadığınız oluyor mu sizinde? Gigabit tarife için böyle bir modem verilecekse neden bu kadar düşük speclerde? 1 ay sonra eski asus routerimi getirip bakmayı düşünüyorum inşallah düzelir.

Firmware yükseltmeyi daha denemedim.

Çok sık upload yapmıyorum, ve bufferbloat ilk defa duydum. Test yaptım, belki karşılaştırmak istersiniz.

Genel olarak bu modem başımı çok ağrıttı, söyleyeceğim budur.

Web sunucularına dosya yüklemekten bıktığım için (yüklemesi güzel, indirmesi eziyet) torrent üzerinden arkadaş veya iş yerime dosya gönderiyorum, bağlantı sayısı bir noktaya ulaştığında (halen o noktayı bulamadım, arıyorum, 500 olabilir) modem tuğlaya dönüyor. İlk defa bu modemde gördüm bu gidişle ya Ubiquiti alacağım yada OPNsense kurup rafa kaldırıcam şu modemi. Kablonetin hurda 12 yıllık docsis 3.0 modemi bunu yapmıyor yahu.

Edit01:
Pek inandırıcı değil şahsen.

Hocam bu işinize yarar mı emin değilim ama bi bakın isterseniz.

İlginiz için çok teşekkürler. Linux konusunda tecrübeliyim, file server işini sevsem de evdeki sunucuları internete açma konusunu sevmiyorum, bunun bakımı var, server-side güvenliği var, VPN tünel işini geçtim zaten. Dosya paylaştığım insanlara OpenVPN kurdurmak zor :laughing:
Torrent dediğime bakma peer-to-peer olması yeterli zaten tuğlaya dönmesi için. Resilio Sync olur Syncthing olur vs

Şu ISS’lerin dağıttığı modemlere bi OpenWRT falan kursak çözülücek ama nerde. Keenetic modem öneriyorlar forumda çok gördüm ama dolar şuan çok tuzlu ya. Bi firmware yükseltmeyi deneyip olmadı eski asus modemi getireceğim. Zyxel’den 2011’den beri pek haz etmiyorum.
Neyse konudan çok sapmayalım. Ben bi firmware falan yüklemeyi deneyeyim forumda birisi link bırakmış baktım 1 gün olmuş galiba yeni sürüm geleli.

Edit: 1 gün diyor ama bu sürüm bende 1 aydır var nasıl oluyor ya?

İlginiz için çok teşekkürler. Linux konusunda tecrübeliyim, file server işini sevsem de evdeki sunucuları internete açma konusunu sevmiyorum, bunun bakımı var, server-side güvenliği var, VPN tünel işini geçtim zaten. Dosya paylaştığım insanlara OpenVPN kurdurmak zor :laughing:
Torrent dediğime bakma peer-to-peer olması yeterli zaten tuğlaya dönmesi için. Resilio Sync olur Syncthing olur vs

Hocam dediğinizden 1-2 kelime anca anladım, ben size boşuna öneri yapmışım :smiley:

Keenetic modem öneriyorlar forumda çok gördüm ama dolar şuan çok tuzlu ya

Aynen, daha da tuzlu olacak gibi duruyor hemde.

1 gün diyor ama bu sürüm bende 1 aydır var nasıl oluyor ya?

O nedense hep öyle. Galiba takip etmeyenler bakıp “Vay hala güncelleme alıyor demek ki” desinler diye herhalde.

1 Beğeni

Süper güncelleme, artık hiç bağlanamıyorum :smiley:

Eski versiyonun (V5.50(ABPM.4)F0) dosyasını nerede bulabilirim? En azından yeni modem alana kadar kopa kopa da olsa kullanmam lazım.

1 Beğeni

Bende denemek için eski sürümleri aradım fakat bulamadım. Kopma sorununu çözebilmek adına modem üzerinde denenebilecek bütün ayarları ve testleri denedim fakat sonuç alamadım. @KASPAROV’da aynı modemi kullanıyormuş ve denediklerimden sonuç alamamamdan yola çıkarak sorunun modemde değil portta olabileceğini söyledi. Denediklerimi sırasıyla paylaşıyorum belki faydası olur.

İç hattı kontrol ettirdim=Sorun olmadığı söylendi.
Güncel yazılımı (V5.50(ABPM.5)F1) yükleyip cihazı sıfırladım=İşe yaramadı
Modemde ıpv6 çalışmıyor- Sadece ipv4 modunu aktifleştirdim=İşe yaramadı
İnternet hızının sabitlenmesini talep ettim=İşe yaramadı
Modem üzerinden DNS ataması yapıp denedim=İşe yaramadı

Benim güncellemeyle tam patladı. Direk wifi gözükmüyor. Çalışıyor gibi duruyor ama cihazlar bulamıyor.

O sorun bende hiç olmadı fakat cihazdan anlık bağlantı kopabiliyor. 5G Wi-Fi bandında cihazım olmadığı için ‘‘2.4G ve 5G’yi aynı tut’’ özelliğini aktifleştirdim. Bir konuda Wi-Fi sorunu yaşayanlar için 2.4G ve 5G’ye farklı isimler verin önerisi yapılmıştı. Wi-Fi ayarlarını değiştirip test et belki çözümü deneyerek bulmuş olursun.

Ben normalde 5Ghz kullanmıyorum zaten. Modem alt katta ve yetişmediğinden dolayı direk kapalı tutuyorum.

Genel olarak cortladığına ikna oldum da, bir kaç gün daha idare etseydi iyiydi.