Modem (sadece) bilgisayardan kopup duruyor

Merhaba herkese

Modem Türknetin Zyxel modemi (T50 ile biten). Durup dururken internet kopuyor ve modemi yeniden başlatmadan kendine gelmiyor.

Ama bilgisayardan kopuk haldeyken ben telefondan bağlanıp yeniden başlatabiliyorum.

Bu modem benim beynimi yakıyor, acaba sıkıntının nedeni hakkında bi fikriniz var mıdır?

=============================================================================
    xDSLFwVersion:      FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
       Line State:      Up
       Modulation:      ITU G.993.2(VDSL2)
       Annex Mode:      ANNEX_B
=============================================================================
INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 41211 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 6142 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 1465
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 2:23, 54 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100% 
noise margin downstream: 17.2 dB
output power upstream: 9.4 dbm
attenuation downstream: 12.4 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100% 
noise margin upstream: 18.1 dB
output power downstream: 13.4 dbm
attenuation upstream: 0.8 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone   0- 31: 00 00 00 05 67 89 aa ab bb bb aa aa bb ab ba aa 
tone  32- 63: 97 77 88 99 99 aa aa aa ab ab bb bb bb ba bb bb 
tone  64- 95: bb cb bb bc cc bb cc cb bc bb bb bc bb bb bb bb 
tone  96-127: bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb ba 
tone 128-159: bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb 
tone 160-191: bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb ba bb bb 
tone 192-223: ba ba aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa 
tone 224-255: aa 99 aa aa aa aa aa 9a aa aa 99 a9 9a 99 a9 99 

Merhaba
Modemi ipv4 ayarlarına alıp sonuçları gözlemler misiniz bide kaç mbpslik paketi kullanmaktasınız.

1 Beğeni

Ağ Ayarları → Geniş Bant → VDSL 'den sadece IPV4 seçtim. Yarına kadar anlaşılır ne olacağı artık.

35 mbit’lik paketi kullanıyorum.

Malesef bi işe yaramadı :confused:

Merhabalar, bilgisayarınız güncel mi? Bilgisayarınızın Wifi kartı güncel mi yani driverleri?

Eğer bilgisayarınızda internete bağlanamıyıp sadece telefondan internette gezinebiliyorsanız demek ki bilgisayarınızın wifi driverlerinde veya yazılımsal sorun olma ihtimali olabilir bunuda güncelleme ile gidermeyi deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınızdan Wi-Fi üzerinden bağlantı sağlıyorsanız Wi-Fi çipinde problem oluşmuş olabilir. Ethernet üzerinden bağlantı sağlıyorsanız kablonuzda veya ana kart üzerinde bulunan Ethernet kartında bir problem olabilir. Bilgisayar üreticinizin web sayfası üzerinden bilgisayarınıza uygun en son sürücüleri indirip kurduğunuza emin olun. Eğer sorun düzelmezse donanımsal bir problem yaşıyor olabilirsiniz.

Hocam bunu düşündüm ve güncellemeleri yaptım, ancak değişen bir şey olmadı.

Sorunun modemi yeniden başlatınca geçmesi ve modemin zaten önceden de kopmak için fırsat kollayan bi potensiyeli olması yine sıkıntının onda olma ihtimalini öne çıkardı.

Telefonu aktif kullanmadığım için test edemiyorum acaba onda da kopar mı diye.

Neyse, aklımda bir kaç şey var. Deneyim bi sonuç elde edebilirmiyim göreceğim artık.

DHCP üzerinden bilgisayarınıza sabit bir ip atamayı deneyin isterseniz.
VMG3625-T50B için Ağ ayarı → Ev ağı → Statik DHCP

Malesef, bir işe yaramadı.

Windows sürümünüz nedir?

Modeminizde WPA3 aktif mi?

Bilgisayarınızda virüs olabileceğini düşünüyorum veya Windows sürümünden kaynaklı bir sorun olabileceğini ek olarak modeminizinde WPA3 aktif olmasından şüpheleniyorum. WPA3 ü eski tip bilgisayarlar desteklemiyor ve sıkıntılar çıkarabiliyor.

Bilgisyarınızı Adwcleaner ve malwarebytes ile tarayın ve ek olarak temiz ön yükleme yapın.
(Temiz ön yükleme format değildir)

• En güncel sürüm

• Hayır, WPA2

• Virüs taramaları vs. temiz

Sıkıntının modem kaynaklı olduğuna eminim de, açtığım konudan sıkıntı PC kaynaklı gibi durması da doğal. Sanırım yine bi modem alıp denemem gerekecek.

Bende de VMG3625-T50B modem var ve aynı sorunu yaşıyorum. Özellikle gece kopmalar oluyor. Denenebilecek bütün ayarları denedim sonuç aynı. Hız 30-35mbs iken birden 20lere düşüyor, ping uçuşa geçiyor sonra tekrar düzeliyor döngüye girdi resmen. Destek hattıyla bir çok kez iletişime geçtim sorunu onlar da çözebilmiş değil. Modem kaynaklı olduğunu düşünüyorum :thinking:

Hocam bu hıyar modem TR standartları için aşırı hassas. Daha önceden de mallık yapıyordu, piyasadaki en ucuz modemlerden birini aldığımda sorun çözülmüştü. Daha sonra başka bir sebeple gelip direkteki kutuyu temizlediler, ve bu modem de çalışmaya başladı.

Yani piyasadaki ucuz modemin (Tenda v300) sıkıntısız bağlanabildiğin SNR değerlerinde (8-10 civarıydı) bu modem kafayı yiyordu ve ancak temizlikle sorun çözüldü. TT ekiplerini bağlantı tamamen kopmadan temizliğe getirme konusunda iyi şanslar, ben 1-2 ay sonra dayanamayıp modem alana kadar asla gelip bakmadılar.

Şu an değerler iyi gözüküyor, ama aynı önceki gibi sıkıntının modemi yeniden başlatınca geçmesi yine benzeri bir şey olduğunu gösteriyor bana. Önceden aldığım modemi ablama vermesem direk deneyecektim ama malesef yine almam gerekiyor gibi duruyor.

Bende aynı modemi kullanmaktayım böyle bir problem ile karşılaşmadım.

Dediğim gibi, cihaz hassas. İyi altyapıda vs. sıkıntı yok, ama TR’de altyapının şahane olmadığı da ortada.

İyi altyapım yok malesef :grin: 9 snr 14 hat zayıflaması ile 50 mbps internet kullanıyorum en ufak hava olayı olduğunda net yok ama yinede bu modemin ipv6 sorunu hariç belirgin bir sorunu ile karşılaşmadım.

O zaman benim şansım ne diyeyim. Garanti bir kere de değiştirdi güya modemi ama değişen hiç bir şey olmadı.

Benimki de garantide değişti bir kere ama benimki yazılım yüklerken arıza verdi😁

Vallaha önceki problemi hassaslığına bağlıyorum çünkü bu modem çalışmıyorken Tenda V300 sıkıntısız çalışıyordu, direkteki kutuda temizlik olunca bu da çalışmaya başladı. Benim bu durumdan anladım hassas olduğu.

He şimdiki durum daha farklı, bu sefer wifi kopuyor. Direk cihazla alakalı olması lazım. Sıkıntı bilgisayarda olsa modemi yeniden başlatmanın sorunu çözmemesi lazım.

Şimdi baktım da yeni bi güncelleme gelmiş galiba, en son onu bi deneyip olmadı yine garantiye.

Merhaba @JFMugen, konu hakkında modem üretici firma ile görüşme şansınız oldu mu? İsterseniz direkt olarak onlarla iletişime geçin. Size yardımcı olacaklardır.

2 Beğeni