Modem değerleri

Bu değerler hakkında düşünceleriniz neler?

Merhaba, iç tesisatınız problemli görünüyor. Cat5 veya 6 kablo alarak elektrikçi yardımı ile değiştirebilirsiniz.

Kabloyu baktığımda ince bir kablo vardı. Cat 6 ya hiç benzemiyor. Dışı gri ancak ince bir kablo. Bayramdan sonra değiştirmeyi düşünüyorum.
Değiştirdiğimde hangi değerlerin değişmesi gerekiyor? Nasıl anlarız düzgün olup olmadığını

Şuanki kablonuz 2 uçlu telefon kablosu. Ömrü çok kısa ve kalitesiz bir kablodur kendileri :slight_smile: Değiştirdiğinizde Max Download ve Max Upload değerinizin artması gerekiyor. Ayrıca Upload hat zayıflamanızın Download zayıflamasından az olması gerekiyor.

2 Beğeni

bence 2 uçlu telefon kablosunun günahını alıyorsunuz @Hakan.Yildirim kendileri uzun ömürlü, kaliteli ve cefakar bir kablodur. yada şöyle açıklamak gerekirse " zeki, çevik ve ahlaklıdır" :slight_smile: ben 10 seneye yakındır aynı telefon kablosunu kullanıyroum. 25 metre civarında ve tek parça halinde. bir ucu modemde diğer ucu ise direkten çatıya gelen telekomun bakır kablosuna bağladım. yaklaşık 15 metre kadar kısmı çatıda ve yaz kış sürekli açıkta. yazın güneşten kavruluyor kışın yağmur kar altında. bağlantı yeride açıkta, arada sırada oksitlenmiştir diye temizliyom bağlantıyı. şu an hızım 100/8 mbps, snr 12.4/32.1. bence çoğu kişi hafife alıyor telefon kablosunu. hiç cata mata gerek yok bence :slight_smile:

Bende sizin kadar kullanmışımdır, hala kullanıyorum ama hat zayıflamam bir hayli yüksek. En kısa zamanda Cat kabloya geçeceğim. Bu zamana kadar çoğu kişinin tesisatını yenilettim ve çok teşekkür aldım. 100mbps hız alabilirsiniz ama dayanıklı olduğu düşüncesinde katılmıyorum.

1 Beğeni

saha dolabına yakın olduğum için benim hat zayıflaması 0. ana etken ya da etkenler iyi olduğu için diğer yan etkenlerin zayıflığını da tamamlıyor sanırım. belkide hat zayıfımın 0 olması snr değerinin dezavantajını kapatıyor olabilir :slight_smile: eğer darbe alıp ezilmezse, üstü çiğnenmezse ve aşırı don durumuna maruz kalmazsa yani aşırı fiziksel etkiye maruz kalmazsa bence gayet dayanıklı ve kesintisiz sinyal hizmetine devam eder diye düşünüyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Evet dış etkenlere maruz kalmazsa işini oldukça yerine getiriyor. Bazı modemler hat zayıflaması ölçemiyor Upload ve Download zayıflamasının ikiside mi 0 görünüyor ?

1 Beğeni

cat ın fiyatı fazla olduğu için bu tezdeyim. gerek yok fazla para ödemeye bence. daha düşük fiyata da aynı hizmet alınır. hele kablolama kapalı bi alanda yada ankastre tesisatta yapılacaksa bence telefon kablosu daha çok iş görür. fiziksel müdahaleye kapalı olduğu için :slight_smile:

evet . ikiside 0 görünüyor

Bazı kullanıcılarda kablo hasarı ve kalitesizliği interneti kullanılmayacak seviyeye getiriyor. Kopma ve hız düşmesi yaşıyorlar, burada cat kablonun frekansı yüksek olduğu için bunu düzeltip engelleyebiliyor. Metreside 2.5 TL civarıydı sanırım.

1 Beğeni

Bu modem zayıflama ölçemiyor ama zayıflamanızın fazla olduğunu düşünmüyorum hattınız gayet iyi :slight_smile:

1 Beğeni

fiziksel olarak saha dolabı benim odadaki modeme 20 metre falan. pencereyi açarsam dolabın fan sesi rahatsız diyor bile. ha kablosal uzunluk olarak da en fazla 100 metre ya vardı ya yoktur. ölçemiyor derken niye o kısmı koymuşlarki… ölçebileceğim bi özellikk varmı bildiğiniz.

daha yeni bir modemim var ama onu router olarak kullanıyorum. belki o ölçebilir ama uğraşmakta istemedim açıkcası.

Diğer modeminiz nedir ?

1 Beğeni

keenetic omni dsl…

şimdiki 9 senelik ttnetin verdiği airties modemi kullanıyorum… keenetici router olarak

O modem varken bunu neden kullanıyorsunuz :slight_smile: Bende Keenetic Extra Dsl kullanıyorum , daha önceden Tp Link W9770 kullanıyordum hızım 65mbps di , şuan 81 :slight_smile: Snr değiştirebilmenin faydaları

1 Beğeni

vdsl başvurusu yaptığımda keenetici büyük hevesle sipariş ettim. o gelene kadar netsiz kalmayım diye emaneten birisi verdi bu airtiesi. taktım. 33 mb net aldım. o zaman 35 oaketindeydim… iyi dedim vdsl ye sorunsuz geçtim. sonra keenetici bi taktım. 25 civarında bi hız geldi modeme. tabi snr ile oynayınca hız yükseldi ama arada kopuyordu, snr düşük olduğu için. sonra extra pakete geçtim. 50 kusur hız alıyordum airtiesle, keenetici takınca 30 kusura iniyordu. soğudum keeneticten.