Keenetic Extra Dsl Ayarları

Herkese merhaba geçen gün keenetic extra dsl modeme gelen guncellemede ek bir kaç ayar gelmiş bunlardan hangisini açmamız iyi olur hepsini denedim fakat anlamadım

Şuan kullandıgım ayarlar

Hat Değerlerim

Evet TurkNet için bu ayarlar geçerli.

Snr değerini yükseltin biraz. 10db yapabilirsiniz.
En az 8db varsayılan olsun.

Bu ayarların nasıl olması gerektiği ile alakalı herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. @Murat042 hocam da büyük ihtimalle Kendi bu şekilde kullanıyor ve memnun diye size bu şekilde önerdi.

Ama herkesin dslamları aynı değil, ben ve bir arkadaş lantiq chipset li dslam ile deneme yaptığınızda dslam dan otomatik olarak:
G.inp
G.vector
Upbo

Yu aldı. Bu ayarları dslam dan almasına rağmen ben g.vector u açık bıraktığımda crc / fec hataları on binleri buluyor.

Diyeceğim o ki herkesin ayarları aynı değil.

Herhangi bir bilgi bulunamadığı için, kişi deneme yanılma yolu ile kendi ayarlarını bulacak.

Bu teknolojilerden hangilerinin kullanılıp kullanılmadığıni öğrenmek adına:
TurkNet, comnet, millenicom, türktelekom müdürlüğü teknik ekibe ve Kendi santralimde bulunan çalışanlara sorduk. Kimse şu şu şu kullanılıyor, şu şu şu kullanılmıyor diyemedi…

TurkNet tarafından kesin kullanılan bir teknolojiyi biliyorum o da G.inp. Bu bilgiyi de DH forumdaki TurkNet yetkilisinden aldım. Diğer teknolojilerden hangilerinin kullanılıp kullanılmadığıni söylemedi.

4 Beğeni

Bazı modemlerde hat değerleri bölümünde yer almaktadır.

AC 51 de mevcut fakat her DSLAM bilgisini göstermemektedir.

3.6.x sürümünde modemi fabrika ayarlarına sıfırlayıp ilk kurulumu yaptıktan sonra hiç bir ayarı ellemeden dsl ayarlarına bakarsanız oradaki ayarları dslam dan otomatik almış oluyor.

Dslam chipsetini de tanılama sayfasında hat performans raporu var, onun içersinden buluyorum

1 Beğeni

Gösterilen bilgi marka değil çipset diye biliyorum.

Rica ederim…

Daha önceden Broadcom çipset kullanan farklı marka DSLAM cihazlar görmüştüm Hat Değerleri kısmına girince DSLAM kısmında Broadcom yazıyordu bu yüzden çipset olarak belirtmek istedim :slightly_smiling_face:

Rica ederim. :slight_smile:

1 Beğeni

Senkronizasyon sembollerini açın ve sra’yı kapatın crc birikmesi olmayacaktır. Fec birikmesi sorun yaratmaz. Hattınızda kopma ve şişme olmuyorsa sıkıntı etmeyin bu birikmeleri.

keenetic modemlerdeki cipseti modeli nedir
dslam ile uymsuzluk oluyrsa ne olacak ?
dslam dolap broadcom cipset gibi bişiler yazıyorlar o zaman bu modem işe yaramazmı uyumsuzluk olurmu ?