Keenetic balon mu? Hangi marka modem iyi?

Selamlar. Biraz daha açar mısınız bu konuyu ben çünkü merak içerisindeyim. Bu cümleyi sürekli okuyorum. Keenetic’in yazılımı çok iyi filan diye. Acaba diğer cihazlarda olmayan hangi özellikleri ayarlayabiliyoruz bu cihazlarda? Mesela dfs kanalların kullanımına izin veriyorlar mı? Aynı fiyat aralığındaki bir TP-Link’te olmayan ne var bu yazılımda merak ettim.

1 Beğeni

Evet

Keenetic yazılımını merak ediyorsanız eğer aşağıdaki adrese giriş yapıp arayüzü keşfedebilirsiniz.

https://keenetic.demo.keenetic.pro/
demo
demo

Keenetic demo arayüzü bu.

2 Beğeni

bu markanın neden bukadar çok övüldüğünü anlamıyorum.
forumlarda geze geze satış yapanlar var. birde eleştirince linç yiyorsunuz

bu arada birçok farklı modelini kullanma fırsatım oldu özellikle TurkNet 'te çok sıkıntı çıkarıyor.
yıl olmuş 2022 ac wifi / 100mbps ethernet usb2.0 koyuyorsun, sonra bunun üst versiyonunu çıkarıp yine ac wifi gigabit ethernet ekliyorsun.
rusyada ax router modeli var wifi6 hızı 1200mbps gülermisin ağlarmısın

diğer firmalar 5/10gigabit ethernet /wifi 6 2400mbps /usb 3.2 ürünler piyasaya sürerken bunlar amerikayı yeniden keşfediyorlar.

3 Beğeni

Cep telefonu uygulamasından bile modemin birçok özelliği yönetilebiliyor, dfs var. Benim en çok sevdiğim özelliği şu diyelim mac adresi kayıtsız bir cihaz modeme bağlandı uygulaması hemen bildiriyor. Farklı segment açıp orayıda vpnden çıkış verip misafir hattı oluşturebilirsiniz. Böylece misafir geldi yasaları delecek bir iş yapıp başıma bela olur mu korkusu kalmıyor mesela. Bunun gibi birçok güzelliği var. Keenetic alanlar şunu bilsin yazılımına para veriyorsunuz yoksa en basitinden xioami routerların donanımı daha kaliteli bence ama yazılımı tırt.

2 Beğeni

çok önemli noktalara değinmişsiniz teşekkürler. sizde benim gibi agresif ve şüpheli reklam politikasından şikayetçisiniz gördüğüm üzere yani bence bu reklam politikası tüketicileri yanlış yönlendiriyor ve özellikle içinde bulunduğumuz enflasyonda bireylerin parasının doğal olarak gayri safi milli hasılanan çöpe gitmesine sebep oluyor .ayrıca amerikaya yeniden keşfetmek derken bende sizin gibi şirketin, şirket diyoruz da neyse artık ,plann ve stratejisinin bozuk olduğunu düşünüyorum

1 Beğeni

tp link in bence tek eksiği modemlerde vpn özelliği yok ayrı bir router almak zorundasınız yanlış bilmiyorsam

1 Beğeni

yorumunuz için teşekkürler. şimdi çok derinden araştırmadım ama bu özellikler bir çok markanın farklı modellerinde aradımızda bulabileceğimizi düşünüyorum.yani sırf bu markayı almak için bir sebep olacağı kanısında değilim.ayrıca herkes yazılımsal özellikler için diyor ama kaç kişi tüm özellikleri tam anlamıyla verimli bir şekilde tüm hayatında kullanıyor???
ben insanların heryerde yazılımı hype layıp övüp herkese bu markayı aldırmasını şuna benzetiyorum, mesela bazı insanlar telefon alırken tüm özellikler olsun gırtlak dolu gibi ama bir ay sonra sor hangisini kullandın hiçbirini açıp denemedi bile o özellikleri.

tplink çok iyi olmasada yeni yeni aklı başına geliyor. yeni çıkardığı ax routerlara openvpn client+server timemachine ve torrent desteği vermeye başladı. En son duyduğum wireguard desteği ekleyecekleri yönünde

1 Beğeni

Yazılımı çok basite almayın hocam güvenlik açıklarını düşünün onlar için bile önemli sürekli güncelleme alması.

Çoğu kişi farkında değil routerlar, modemler yazılım güncellemesi almıyorsa hackerların en sevdiği aletler haline geliyor.

Ben normalde 400 liraya xiaomi ax router almayı planlıyordum sonra bir abim keneetic tavsiye etti dedi al pişman olmazsın tamam dedim alayım beğenmezsem iade ederim zaten 730 liraya gittim hero dsl aldım. Ne pişmanlığı iyi ki almışım diye duacı oldum öneren abime. Vpn sorunum vardı çözdü modeme vpn ekleyemiyordum. L2tp ipsec protokolü yoktu asusta. Bunda hem ekledim hemde istediğim cihaza sen vpnle çık sen vpn kullanma diyorum. Mi stick mesela vpne bağlı sürekli iptv yüzünden ilerde bir sorun çıkarsa ben sorun yaşamam. Bu da modem sayesinde olacak.

1 Beğeni

Evet burada herkesin dikkat etmesi gereken bir güvenlik önlemi den bahsediyoruz çok güzel ama uluslararası anlamda kabul görmüş bir teste tabii tutulmusmu ve herhangi bir ödül sıralaması varmi
Bildiğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim çünkü ben aradım bulamadim. Siralamadan ziyade test sonuçlarına göre güvenlik anlamında artı eksilerini ogreniriz en azindan

2 Beğeni

Modem konusu olduğu ve forum arkadaşlarımın birbirleriyle yorumlaşıp iletişim kurmasından dolayı konuya dahil olmuyorum :slight_smile:

2 Beğeni

neden ama sayın moderatörüm kırılırım bak:D
şaka bir yana sizde deneyim ve fikirlerinizi bizimle paylaşın lütfen merak ediyorum

Ben hiç keenetic markasını kullanmadım :frowning: Diğer arkadaşlarıma sizinle bu konuda daha çok bilgi paylaşabilir :hugs: Ben onların bu konudaki bilgilerine çok güveniyorum :smiling_face_with_three_hearts:

2 Beğeni

Sen iyice yoldan çıktın zaten :face_with_hand_over_mouth::face_with_hand_over_mouth: aklını başına topla dikkat et kapılma rüzgarına :face_with_hand_over_mouth::face_with_hand_over_mouth::smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni

Bak o ışık yanıyor ise ABS çalışmıyor demektir bak kızaklar lastikler bak dikkat et. :face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni

Modemin hazır ve nazır :blush:

1 Beğeni

Bu markayla ilgili en yoğun bilgi paylaşımı elbette “Rusça” sayfalarda mevcut. Türkiye’de satılmayan modelleri de varmış mesela:

https://keenetic.ru/ru/products

Rusların Keenetic cihazları tartıştığı ve bilgi paylaştığı Rusça forum. Model sayfalarında Rus donanım inceleme sitelerine linkler mevcut:

https://4pda.to/forum/index.php?showforum=1105

Keenetic’in kendi forumu:

https://forum.keenetic.com/

Ben markayla ilgili şunu anladım. Ruslar bu markayı baya sevmişler. Onlar için ucuza alıp kurcalayabilecekleri, modifiye edebilecekleri bir cihaz çünkü. Türkiye’yi saymazsanız sadece Slav pazarına hitap ediyor. Yazılımsal olarak sanıyorum global pazara satış yapmadıkları için daha özgür davranabilmişler. Hatta bu sayede belki bir kaç yasal protokolü de delmişler. Ruslar yazılım konusunda sahiden iyidirler, o konuya da katılıyorum. Ancak bu cihazların Türkiye satış fiyatları ile sundukları farklılıklar karşılaştırıldığında hala daha gerçekten avantajlı mı yoksa bizim için şişirilen balonlar mı olduğu konusunu son kullanıcılar değerlendirsin. Biz çünkü tuzlukla koşmayı çok seviyoruz malesef. Yani illa keenetic alacam diye üzerinde gigabit ethernet portu bile olmayan cihaz almayın lütfen. Onun haricinde eğer bu markanın routerlarına openwrt desteği filan gelirse ileriki dönemde (Rus arkadaşlara bağlı o da), işte o zaman helal olsun derim.

3 Beğeni

Nedenini bilmiyorum ama bence çok overrated bir marka piyasa adam akıllı perakendecilerde görmeden önce dijital ortamda birden adından en çok söz edilen marka olmaya başladı. Yani güçlü bir reklam bütçe ve stratejisi görüyorum ben. Kendisini diğer markalardan ayıran bir avantajı da yok gibi. Başarısını farklı alanlarda kanıtlayabilmiş bir marka olsa güven ortamı yaratır kullanıcıyı çeker ama o da yok. Artık firmanın modemlerinden övgüyle bahseden kişi ve kuruluşlara para verdiğini ciddi ciddi düşünmeye başlayacağım.

2 Beğeni

yazdıklarınızla aynı fikirdeyim. yani kanıtlayamam ama bende eminim böyle olduğundan

1 Beğeni

işte ben ve benim gibi düşünenler, bu gibi popülist cümlelere karşı. mesela bir kişi bir çok yorum okudu etraftan, zaten yükseldi, bu cümlede onun hype nı zirveye taşıdı, iyiside olsun dedi,bastı kredi kartına 1000 liralık modemi 5 taksit.modem geldi bi şekilde kuruldu ama eski sorunlar devam ediyor.yani sorun modem kaynaklı değil ama kişi agresif reklam politakası ve ülkemizin tarif edemediğim bir popilizm hastalığı ve bilgi yerine ülkemizde reklam ağırlıklı incelemeler yüzünden kesin bu sefer düzelir dediği hamle ile 1000 tl içeri girdi ve sorunu çözülemedi. yanlış anlamayın size kasti bir durumum yok sadece ülkemiz için genel bir resim çizmeye çalıştım.
bir şey daha ekleyeyim , bence bırakın türkiyeyi tüm dünyada bilinçsiz alışverişler sonucu paralarımız deyim yerindeyse çöpe gidiyor. bize lazım olan ise okullarımızda bilinçli tüketicilik dersi verilmeli.

1 Beğeni