Kablolari yeni̇lesem hiz değerleri̇m artar mi?

Merhaba, şuan TurkNet aktif altyapı Yapa sistemiyle vdsl hizmeti almaktayım santrale olan uzaklığım 1400 metre ve aldığım hız değerleri 18 Mbps Download / 1,2 Mpbs Upload böyledir. Görselleride paylaşacağım aşağıda sizce telefon kablosu yerine bina dışından direk cat6 kablo ile yenilesem tek kablo 10 metre uzunluğunda olacak upload değerlerimi 2-3 mbps arasına taşıyabilir miyim?

Daire numaramız 4 umarım olumlu sonuç alabiliriz
Mevcut kablo modeli ve kablolama stili bu şekilde :slight_smile:

Sanmıyorum. Vae geçmeyi denediniz mi altyapınız en fazla kaç mb destekliyor ?

O mesafeden kol gibi bakırda döşesen gene fayda etmez. VAE hız sorgula istersen.

Benimde mesafem TurkNet 'e göre 1400 metre, 2 ay öncesine kadar ortalama 30 mbit indirme - 4 mbit upload alıyordum ama son 2 aydır kesintilerden, CRC hatalarından dolayı interneti kullanamaz oldum :frowning:

Daha yüksek mesafelerden çok daha iyi hız alan arkadaşlar mevcut ama

3 mbps upload hızı alsam yetecek bana ama malesef 1.2 nin üzerine çıkaramadık ya

vae altyapıyı nasıl sorgulayacağız ? Ama adsl altyapı var sadece sanırım bizim bölgede

tahmin edebiliyorum maks 16 mbit adsldir bulunduğunuz bölge ama altyapı sorgulaması yapmak isterseniz: tıklayın altyapı sorgulaması için

Evet maximum 16 mbit ama işte dediğim gibi tek ihtiyacım olan 2,5 - 3 mbps arası bir upload hızı snr margin değerlerim çok düşük 6-8.1 arası

Uploadı ne için kullanacaktınız ki hocam? Hem santrale mesafeniz fazla hem altyapınız iyi olmadığı için sanırım upload değeriniz böyle kalacak :frowning: Ben nasıl 4 mbit upload alıyorum şaşırıyorum :smiley:

Yayın yapıyordum wifi internetlerde sürekli kopma oluyor tam çıldırmalık bir sistem ya bu :slight_smile:

Türkiye şartlarında şansa bağlı bir şey bu internet altyapısı, her zaman şansınız yaver gitmesi gerekiyor :confused:

Mümkünse hat değerlerinizi paylaşır mısınız

teknik bilgilerden profili hızlıya çekerseniz hızda artış yaşayacaksınız.

hat değerleriniz gayet iyi aslında, iç tesisatta problem yok. kablo vs. değiştirmenizin bir anlamı olmaz şu durumda

Bilmiyorum hızlıya çektiğimdede upload hızı artmıyor anlamadığım bu zaten 10/1 bile gelmiyor upload hızı inanılmaz mantıksız

TurkNet 'e danıştınız mı, ne diyor bu konuda?

Herzaman ki copy-paste cevap santrale olan uzaklığınızdan kaynaklı müdahale edemiyoruz upload hızına diye bir yanıt alıyorum. Tekrar cevap olarak bunun için ne yapılabilir maddi olarak maliyeti üstlenmeyide kabul ediyorum dediğimde yine copy paste aynı cevap destek talebini kapatıyor çok reziller bu konuda

demek ki bulunduğunuz santralden anca bu kadar hizmet veriliyor, yüksek hız verme imkanları olsa TurkNet veriyor zaten.

benim bulunduğum bina 1992’de inşa edilmiş, bina tesisatı min 10 yıllık.

oyun profilindeyim hatta şu an, 1440 metre santral mesafesi ama santralden evime alabildiğim en yüksek hızı veriyor TurkNet (normal de daha yüksek ama son 2 aydır problem var :()

yine de telekomun altyapısından daha iyi bence yapa, sizce yapada kalmaya devam ediniz ileride imkan olursa zaten TurkNet otomatik hızınızı yükseltir

İşte mantıksızlık burada başlıyor aramızda mesafe farkı yok neredeyse binamız 8 yıllık kablolarımız yeni upload olarak 3/1 alma sebebi nedir kablloysa kablo değiştirelim santralse santral bakımı için bastıralım bilgi vermiyorlar kızdığım konu bu ne kadar zor olabilir ki bunu detaylandırıp açıklamak?

Sanmıyorum sizin bildiriminiz ile telekomun santrale bakım yapacağına, telekom bu. Koyar bi’ altyapıyı yıllardır öyle bırakır, akılları olsa fiber döşerler mümkün olan her yere (maliyeti daha az, bakım ihtiyacı yok denecek kadar az)