IPv6 Tanımlanmasını Bekleyenler İçin

Merhaba Enes Bey, ipv6 talebi ile ilgili en son bu konuyu görebiliyorum bazı konular daha geçmiş zamanlarda ve kapatılmış durumda.
Keenetic Hero dsl ve Extra dsl modemlerini kullanıyorum, ipv6 talebi ile ilgili taleplerin Online İşlemler üzerinden yapıldığı belirtilmiş. CRM yazılımlarınızda Yardım Merkezi bölümünde “Bilgi” veya “Ek Hizmetler” kısmına ipv6 talebi açıklayıcı ve yönlendirici bir şekilde entegre edilebilir. Talebim ile ilgili Destek Kaydı oluşturuyorum. İyi çalışmalar dilerim.

1 Beğeni

Yazdığım sıralarda TurkNet’li değildim şu an öyleyim ve IPv6’yı tıkır tıkır kullanıyorum. @bkamber bu kadar büyütmenin alemi yok açıkçası. Aynı şekilde yazdığımda yarım saat geçmeden tanımlamışlardı bana… Pcde bunu algılamasını sağlamak sıkıntı oluyordu. Modeme baktığımda IPv6 adresim gözüküyor modemde sıkıntı yok ama pcye baktığımda internet erişimi yok yazıyordu. Nedenlerini ararken wifi kartının ya da ethernetin güncel olması gerektiği ve modemin güncel olması gerektiğini göstermişti bana… IPv6’yı açtırdığınızda modemde yapmanız gerekenler olduğunu unutmayın yani. Basit 1 sıkıntıdan bahsedeyim size. IPv6’nın ipv4 ile çalışması normal şartlar altında SLAAC geliştirilmeseydi mümkün olmayacaktı. Nedeni ise herkesin çok çok sevdiği nat olan uıydurma felfesiyle çakışıyor olması. Yani bu modemde göreceğiniz DHCPv6’nın ipv6’da modeminize ya da routerinize ip vermeyeceğini :slight_smile: SLAAC ise NAT’a gerek kalmadan ip bloğu olarak IPv4’e bulaşmadan çalışması.

IPv6 kampanya olarak gözüküyor. Yerel altyapıda şu an anladığım IPv6’yı benzersiz statik ip olarak veriyor olması. Fiyatı da korkunç açıkçası :smiley: Ama 56 prefix olması çok müthiş 48 prefix bloğundan bile mevcut.Sebebini ben bunu yazarken an itibariyle anladım. SLAAC dediğimiz bu IPv6 bağlantı yöntemi statik ip olarak geçiyor. Biz şu an IPv4 kullanıyoruz ya statik ip dediğimizde bize özel ip veriliyor. Bu durum IPv6’da ise SLAAC demek oluyor. Yerleşik ip yani dinamik ip dediğimiz şey DHCP(IPv6’da DHCPv6) oluyor ki bu da ne yazık ki şu anki nat cgnat bunlarla çakıştığı için kullanılamıyor. Bu da SLAAC yöntemini kampanya olarak karışımıza çıkartıyor. Normalde ücretli 1 servis olan bu IPv6 yöntemini TurkNet bize ücretsiz kampanya olarak sunuyor. Bu sorunuza yanıt olacağını düşünüyorum

İstatistiklerde 3850 kişi IPv6 kullandığını yazıyor şu site 2020 yılında tabi
https://labs.apnic.net/dists/v6dcc.html

Selamlar @bkamber, bildiriminizi not ettim. Ekiplere ileteceğim :handshake: