Ipv6 bağlantı problemi

Merhaba ıpv6 talep ettim ve aktif edildi şuan v4 ve v6 beraber kullanılmıyor mu bazı sitelere erişimde problem yaşıyorum letgo açılmıyor mesela çözüm nedir modem ayarlarını mı yanlış yaptım acaba?

Geliştirilmeye ihtiyacı var şu an yeni doğmuş bebekten farksız ipv6 ipv6yı kullanmak istiyorsan denetim masasında ipv4ü kapatarak sadece ipv6 ile gir girmek istediğin sitelere…

2606:4700:4700::1111
2606:4700:4700::1001
Bunları da ipv6da dns yerine yaz daha hızlı olur.
@BLackOwL sorun ayarlarında değil sorun kendisi bazı sitelere giremediğini söylüyor letgoda zaten ipv6 destekli değildir muhtemelen…

1 Beğeni

modem veya routerda MTU değeri düşükse 1492 yapmak faydalı olabilir. wan ve ipv6 için iki değer varsa ikisi aynı olmalı.

1 Beğeni

Zaten o seçili hocam

1 Beğeni

Nasıl kontrol edeceğimi bilmiyorum hocam

Sadece v6 kullanırsam da yine erişim problemi yaşarım gibi duruyor

1 Beğeni

https://ipv6-test.com/

Desteklemiyor gözüküyor ama ıpv6 telefonda falan var gözüküyor

Merhaba

Hangi modemi kullanıyorsun

1 Beğeni

turknetin zyxel modemi

bilgisayara yeni geçebildim şuan bilgisayarda ıpv6 gözükmüyor modem arayüzüne baktım ıpv6 adresi yazıyor evet
Ekran görüntüsü 2022-04-15 141818

Telefondan ipv6 testi yaptığınızda ipv6 var olduğu görülüyor mu ?

1 Beğeni

hayır hocam orada da gözükmüyor test yapınca telefonda wifi ayarlarından ıp adreslerine bakınca bana tanımlanan ıpv6 adresi yazıyor sadece

1 Beğeni

Merhaba modeminizin marka ve modelini öğrenebilir miyim.

2 Beğeni

Turknetin verdiği zyxel T50B modem hocam

Modeminizin yazılım sürümü abmp6 c0 sürümüne vereceğim linkten güncellerseniz sorununuz kalkacaktır.
Link
Ama bu yazılım global yazılım olduğu için yüklemek için telnet veya putty yazılımları üzerinden sırasıyla şu komutları girmeniz gerekmektedir.
192.168.1.1
Kullanıcı arayüz adı ve şifre istiyecektir giriniz
“zycli fwidcheck off” komutunu girin
işlemleri yaptıktan sonra normal tarayıcı üzerinden giriş yapıp verdiğim yazılımı yükleyin sonra normal ipv6 ayarınızı girip kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

bu arada ipv6 nın 2000’den önce tasarlanmış olması da belirtilmeli.
bu kadar senede hala bir adım atılmadı.

not: türknetteki sıkıntı modeme atanan prefix’in /64 olmasından dolayı.
/56 prefix atamaları gerek.

2 Beğeni

Son sürüm de bir sıkıntı gözlemlemedim hem kablolu hem kablosuz olarak.:person_shrugging:

2 Beğeni

Modemin iki farklı versiyonu var 3625 ve 8623 hangisi olduğuna bağlı olarak farkediyor mu ?

1 Beğeni

Bu bağlantıdan kendisine uygun olan yazılımı indirebilir.
Link

2 Beğeni