Ipv6 bağlantı problemi

8623 c0 olanı telnet ile uğraşmadan direkt kursam olur mu yoksa global sürüme mi geçeyim

Denemesini yapın ama büyük ihtimal yüklemeyecektir yüklerse de sorun olmaz.

2 Beğeni

Bu 8623 c0 TurkNet için olan yazılım dimi hocam

Malesef gönderdiğim yazılımlar aynı modemin global yazılımları modeminiz hangisi ise onun yazılımını indirip söylediğim yöntem ile yükleyebilirsiniz gönül rahatlığıyla 3625 kullanmaktayım ve bu yazılım ile sorunsuz şu anda.

2 Beğeni

Tamamdır o zaman telnet ile yükleyeyim teşekkür ederim sonucu yazarım buraya

2 Beğeni

Rica ederim keyifli forumlar.

2 Beğeni

her cihaz unique ipv6 ile mi internete çıkıyor yoksa bu yazılım nat6 relay yaparak (yani tek ipv6 adresini natlayarak) mı bağlantı sağlıyor?

bunu test edebilir misiniz?

farklı cihazlardan ipv6 adresim ne testi yapıp aynı adres çıkıyor mu bakabilirsiniz

1 Beğeni

Farklı ipv6 adresi alıyor daha o kadar geliştirmediler.:blush:

2 Beğeni

hocam söylediğiniz sürümü telnet ile kurdum şuan ıpv6 kullanabiliyorum hiçbir problem yok teşekkür ederim.

3 Beğeni

Rica ederim keyifli mutlu kullanımlar.:blush::pray:

1 Beğeni

dh forumdaki şu yorum hakkında ne düşünüyorsunuz? vmg3625-t50b var bende, global’e geçersem kullanıcı adı şifre kabul etmeme gibi bir şey olur mu? yedek alıp güncellemeden sonra yedeği geri yüklesem olur mu? (tecrübeniz vardır diye soruyorum bilmiyorsanız önemli değil.)

bu akşam, forumdaki vmg8623-t50b ve vmg3625-t50 konularını bir kaç sefer turladım. sebebi ise bir üyenin paylaştığı linki bulmaya çalıştım ama ne yaptıysam yine de bulamadım.
paylaşılan linki sonra pc’de temp üzerinden buldum tabi. linkde yer alan dosyalar: V550ABPM0C0.rom ve V550ABPM0C0.bin dosyalarıdır.
şimdi her iki konuda nedense bahsedilmeyen bir şeyler var. aklımda kalanları yazarak, bu modem, kullananları bilgilendirmeye çalışayım. belki yeni alıcısı da çıkar.
öncelikle vmg3625-t50b’yi ilk sayfalarda eleştirmiştim. hala da eleştirebilirim. ama bu sefer eleştirmek için yazmıyorum. modemi yakından görme durumum oldu. şu anda da kullanmaktayım. tabi ki kurcaladım…
önce şunu belirteyim. go sürümü ile TurkNet’e ait verilen f1 sürümü için, vmg3625-t50b’nin boot firmware’i yani rom sürümü aynıdır. telnet ile bakabilirsiniz.
ikinci olarak, go veya f1 “bin file” sürümünden c0 sürümüne geçiş yapanlar, rom dosyasını yüklememiş. bu dosyayı da yüklerseniz, boot için geçerli olan firmare ve wan paketi versiyonuz da değişir. V550ABPM0f1 > V550ABPM0C0’a, wan paketi versiyonuz da 1.18 mi neydi? bu da 1.24 olarak güncellenir. tabi bu noktada yapılması gerekenler var. bunu kısaca anlatmaya çalışayım.
rom dosyası yüklendiğinde, bin dosyası uçacak. bu şu anlama geliyor. restart sonrasında modemin sadece power ışığı yanacak. o kadar da kötü değil, korkmayın. windows’da cmd üzerinden telnet ile bağlanmaya çalıştığınızda, şifrenizi kabul etmeyecek. bu sorunu yaşayan üyeler olmuş ama tabi geç cevap vermiş oluyoruz bir sene…
bu işleme başlamadan evvel modemi fabrika ayarlarına resetleyin. rom dosyasını iki türlü yükleyebilirsiniz. birincisi web arayüzünden normal firmware yükler gibi rom dosyasını yüklüyorsunuz. yükleme sonrası restart yapan modem, power ışığı yanar halde kalıyor. nedeni yükleme işleminin tamamlanmamış olması. bin dosyasını da yüklemeniz gerekiyor. bunu web arayüzünden yapamıyoruz tabi.
modemi tekrar resetleyin. lan ve wireless led’leri yanacaktır. ancak modem yine erişilmez durumdadır. hiç denemenize gerek yok. filezilla client programını bin file yüklemek için kullanacağız. bazı konularda iki komut satırı verilmiş. o satırlara da ihtiyacınız yok. filezilla ile bin dosyasını tek seferde atabilirsiniz.
modemi resetlediktan sonra filezilla programını çalıştırın ve üst satırda modem ip, kullanıcı adı ve modem default şifrelerini girin. uyarı penceresindeki mesajda yer alan kutucuğu işaretlemeden, ok deyip geçin. modeme bağlantı gerçekleşmiş olacak. sol taraf pc’yi sağ tarafdaki bölüm de modemdeki klasörleri gösterecek. sağ tarafta fw klasörünün içerisine, sol tarafta yer alan menüden pc’deki bin dosyasını açıp, fw klasörünün içerisine sürükleyip bırakın. yükleme işlemi başlayacak, modem restart yapacak ve işlem tamamlanmış olacak. go ve f1 sürümüne ait modeminiz, c0 sürümüne geçmiş olacka ve son durum şu şekilde olacaktır:
Geçerli Firmware Versiyonu: V5.50(ABPM.6)C0
Geçerli WWAN Paketi Versiyonu: 1.24
şimdi bahsedilmeyen iki konu var. ne değişecek?
bu sürüm değişikliğinde, modemde kablosuz ağ ayarlına “MPro Mesh” özelliği gelecek. nedir bu? türkçe dahil, birçok dil seçeneği var yine bunu belirteyim.
MPro Mesh: Kablosuz cihazlar için MPro Mesh’i etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu ekranı kullanın. MPro Mesh, farklı satıcılar tarafından tasarlanan kablosuz aygıtları kullanarak bir Mesh ağı oluşturmanıza olanak sağlar. (modem arayüzünde yer alan mesaj.)
ikinci olarak, şifreleme türüne “WPA3-SAE ve WPA3-SAE/WPA2-PSK” seçenekleri dahil oluyor.
üçüncü olarak, googleplay üzerinden mpro mesh programını yükleyip kullanabilirsiniz. bu app ile ne yapılabilir?
MPro Mesh App
ağ geçidi detayları:
modem isim değiştirme
wan ip
dns ip
lan ip
mac adresi
yazılım versiyonu
yeniden başlat
mesh cihaz ekleme:
wifi ağını kullanarak wps ile eşleme
ethernet kablosu ile eşleme
bağlı cihazlar listesi:
cihaz ismini değiştirme
interneti durdur
bağlı olduğu modem/ap
lan ip
mac adresi
wifi
2.4 ve 5 ghz için
wifi ağ isim-şifre görüntüleme/değiştirme
misafir ağ isim-şifre görüntüleme/değiştirme
wifi paylaşımı
2.4/5.0 için kare kod paylaşımı
hesap:
uygulama versiyonu
gizlilik politikası
şu rom dosyası linkini paylaşan üyemiz, sağolsun ve kulakları çınlasın. o linki bir türlü dh üzerinde bulamadım. silindiğini sanmıyorum. bende linki var ama paylaşmayacağım. arayıp bulup, buraya yapıştırabilirsiniz. onun yaptığı uyarıyı ben de yapayım. yapamayacağınız işe hiç girişmeyin. yok ben bu işi beceririm derseniz, siz bilirsiniz.
hiç eleştiri yapmadım ya, eleştirsem mi acaba? hadi bir tane yapalım. usb yapılandırma sayfasında “/” sembolü kullanılmış. //mnt/ yazıyordu sanırım. bu kullanıcıyı şaşırtıyor. //192.168.1.1/ yazıp girmeye çalışınca garip bir sayfa açılıyor. doğru linki verelim. \192.168.1.1
neyse, modemin işini yaptığını söylemem gerekiyor. bence iyi çalışıyor. 2 ve 5 ghz bağlantıyı ayırmak ya da yada ayırmamak kullanıcıya kalmış. mesh özelliğini kapatırsanız, her iki ağı ayrı yapılandırabiliyorsunuz. mesh özelliği açıkken, tek ayar söz konusu oluyor. yani ağ ismi ve şifresi aynı oluyor. diğer kanal ayarlarını yine manuel ayarlayabiliyorsunuz. her iki ağ için kanal kontrolü yapılarak, boş olan kanal tercihi yapılabilir. ben otomatik ayar yerine manuel ayar yapılandırmasını tercih etmeyi yeğlerim.
sorusu olan olacak ise, bu mesajımı en baştan sona tekrar okusun. diğer voip özellikli olan model için de bu taktik uygulanabilir.
not: şu fb sayfasına hala bende görünmüyor. sırf bunun için foruma login olmuyorum. bir ay sonra görüşürüz.

Öyle bir durum var 3625 modemi bende kullanıyorum ve benim de başıma geldi ama bunun sebebi 8623 modemin yazılımını aynı sanarak 3625 e yüklemelerinden kaynaklanıyor yazılım aynı olmasına rağmen donanım farklı olduğu için modem kitleniyor ve arayüze girmiyor benim de başıma gelmişti TurkNet in sunduğu ipv6 yazılımını yükledikten sonra bir daha arayüze giremedim garantiye gönderdim ama bilmedikleri ve dediğim gibi TurkNet in sunduğu ipv6 yazılımı 8623 için çıkarılmış bir yazılım bu verdiğim yazılımı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ben 1 aydır kullanıyorum.

belki eski yazılım kusurlu olduğu için modem /64 alıyordur.
sizin modeme atanan ipv6’nın prefixi nedir?

yine 64 olarak alıyor prefixi

1 Beğeni

ilginç bir şekilde yazılım güncellemesi sonrası ipv6 çalışır hale geldi.

eskiden wan kısmında ipv6 adresi de yazardı, şimdi sadece lan’da yazıyor ama her cihaz ipv6 alıyor.

şimdi asıl soru şu, ipv6 ile ilgili okuduğum makalelerde stateless konfigürasyon için /64 prefix olmaz deniyordu ama oluyormuş demek ki.
nedenini öğrenmek isterdim ama çok da önemli değil çalışıyorsa.
EDIT: /64 ile tek bir subnet çalışabiliyormuş. Eğer birden fazla router bağlamayacaksanız ya da 2. SSID kullanmayacaksanız /64 düzgün çalışıyormuş.
Benim hatam, boş yere türkneti suçladık. Asıl suçlu zyxelmiş.
00

2 Beğeni

hocam bahsettiğiniz bi eklenti vardı hangi siteye hangi ıp ile eriştiğinizi gösteren o eklentinin adını söyler misinizi size zahmet

Telefonda bu sorunu yaşayanlar için güzel program var mı?

Teşekkürler (20 karakter)

Firefox’ta Flagfox eklentisi de aynı işi yapıyor.

1 Beğeni

Teşekkürler (20 karakter)