IPv6 Aktifken Twitter Mobilde Yavaşlık ve Bazı Sitelere Girememe Sorunu

Google, Cloudflare, Level 3 vs. bütün dnsleri denedim. DNS ayarlayınca bazı sitlere giremiyorum mesela 101 okey plus, moov gibi. Bunu nasıl çözebilirim? Twitterda da da yavaşlama oluyor ve bu Ipv6 tanımlamasından sonra olmaya başladı.

Varsayılan TurkNet dns’i devre dışı bırakıp yazmanız gerekir. Eğer bu işlemi yaptığınız halde sorun varsa varsayılan TurkNet dns kullanın.

Modemden IPv4 dnsini elle ayarladım Cloudflare IPv4 ayarlı. IPv6 da da cloudflare DNS’i ayarlı ama böyle bir sorun yaşıyorum nedense.

IPv6 kapatınca sorun yoksa henüz beta test sürecinde olduğu için olabilir. Zamanla düzelir.

1 Beğeni

Evet IPv6 yı kapatınca sorunlar düzeldi DNS ile alakalı değil. IPv6 açıkken bazı uygulamalara girilmiyor. Twitter mobil uygulamasında da yavaşlık var. Çözüm için mail ile iletişime geçeyim TurkNet ile. Google’a tracert atınca 1. satır dahil Request Timed Out’a düşüyor ve IPv6 test siteleri başarısız oluyor belki bununla alakalıdır. Cihazlarım bir kere v6 ile internete çıkıyorsa 40 kere çıkamıyor.

1 Beğeni

Yaşadığınız olumlu olumsuz deneyimleri iletinki beta sürecinde eksiklikler giderilsin.

Bu 2. bilgilendirmem oldu. Geri dönüş olmadı ama umarım dikkate alıyorlardır.

1 Beğeni

Geri dönüşler iş yükü çıkarır. Ama geri bildiriminiz mutlaka okunuyor ve dikkate alınıyor emin olun. Desteğiniz için teşekkür ederiz.

1 Beğeni

Yeni bir şey daha farkettim. IPv6 aktifken Samsung cihazımda konum bilgisi alınamıyor. Sanırım Google’ın konum sunucularıyla da iletişim kurulamıyor.

3 Beğeni

Bu gibi geri bildirimler IPv6 gelişimi için önemli. Geri bildirim yapınız. İlginiz için teşekkür ederiz.

1 Beğeni

10 gün sonra IPv6 yı aktif edip tekrar denedim sorunlar hala devam ediyor

Bende’de ilk günden beri yavaşlık sorunu devam ediyor. ipv4 ve 6 isp dns yoksayıp cloudflare ipv4 ve 6 dns kullandığım halde yavaşlık devam ediyor. face ve twitter gönderiler 15 saniyede yükleniyo.

IPv6 health check - Mythic Beasts böyle site buldum sitenin ipv6 dns sunucu felan alıp pingplotter ile birkaç saatlık bir test yapmayı planlıyorum.

Bu sorun hala devam ediyor mu kontrol edebilen var mı?

aynı sorunu ben de yaşadım bu yüzden ipv6’yı devre dışı bıraktım.
sanırım ipv4 ipv6 beraber açıkken gelen isteği hangisine paslayacağına karar veriyor ya o ara lag giriyor.

1 Beğeni

Evet, bazı durumlarda bu durum yaşanıyor. İsterseniz tespitlerinizle birlikte bize bir kayıt açın. Arkadaşlarım size konu hakkında net bir geri dönüş yapsınlar.

aynı sorunu ben de yaşıyorum. 1 haftalık ipv6 maceram boyunca spotify, instagram vb. uygulamalarda içeriğin tamamımın yüklenmemesi, çok yavaş yüklenmesi gibi sorunlar yaşadım. bugun sonunda ipv6’yı modem üzerinden kapadım. sorunlarım ortadan kalktı. ileride sorunun kaynağı çözüldüğü takdirde tekrardan açarım.

1 Beğeni

Bunun sebebi daha çoğu uygulama ve sunucu ıpv6 desteklemiyor.

problemin sebebinin o olması pek mümkün değil çünkü sadece belli başlı uygulamalarda yaşanıyor. instagram, spotify gibi büyük firmaların uygulamalarda problem yaşanırken, onlarca kıytırık uygulamada problem dahi yok.

2 Beğeni

Sunucu tarafından gelen yanıtlar çoğu zaman IPv4 üzerinden gelmeye devam ediyor IPv6 açıkken de. Ancak bazen sürekli Ipv6 denemesi uygulamaların yanıt sürelerinde ciddi artışlar meydana getiriyor. Twitter Instagram tarafında sorun yaşamasam da WhatsApp’da çoğu mesaj geç geliyor ve herhangi bir medyayı indirip gönderemiyorum. IPv6’yı kapatınca sorun çözülüyor. Nette konuyla alakalı girmediğim delik kalmadığı gibi çözümünü de bulamadım.

Bu dediğiniz gibi olsa herkesin kabaca aynı sitelerde ya da sayfalarda sorun yaşaması gerekmez mi? Tamamen rastgele zamanlar ve siteler gibi duruyor diğer açılan konuları da dikkate aldığımızda