IPv6 adresi modemdeki 1 cihaza atamak

bende de orda ıp mevcut değil diye gözüküyor ama ıp alıyor aslında çalışıyor yani onu demek istedim.

Mutlu kullanımlar :blush::pray:

2 Beğeni

Evet Bende şimdi dediğiniz gibi fireware kontrolünü kapatıp, fireware yüklemesi yaptım. Modemdeki ipv6 adresi “mevcut değil” olarak gözüktü. Fakat bütün cihazlarım ipv6 adresini aldı. Yaklaşık 20 dkdır sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Hatta ipv6 testi ve dns testini de baktım. Bu kısımlarda da herhangi bir sorun yok. Ev ağımda dns olarak pi-hole olduğu için önceki fireware de ipv6 açtığımda pi-hole %23 oranında çalışıyordu. Şu an 6.sürümde ipv6 açık ve bu oran %100 oldu. Bir takıma 6.fireware de sistemin ipv6 kısmı biraz daha geliştirilmiş gibi anlıyorum.

Ben de pihole kullanıyorum. Pihole’un dns isteklerinin oranını nereden görüyoruz? Yani önce %26’sı pihole’dan geçiyordu da şimdi %100’ü geçtiğini nerede yazıyor?

google da test ad block diye siteler var. Oradan istediğin bir siteden test edebilirsin.

Benim merak ettiğim bir konu daha var. Ağdaki cihazın ipv6 adresini sabit ipv6 yapılıyor mu?

Pihole’da kullandığım ipv6 statik gibi. Gibi diyorum çünkü dinamik ama süresi çok uzun girilmiş. O yüzden aylardır aynı ipv6 kullanıyor. Ubuntu server 20.04 üzerinde pihole kullanıyorum. Sistem otomatik yapmış. Ben özellikle bir ayar yapmadım.

ipv6 alan cihazlara uzaktan erişim nasıl oluyor? Nat yapısı ipv4 gibi değil galiba.

Uzaktan erişimden kastın port mevzusu ise onu modemdeki güvenlik duvarından yeni kural ekliyorsun. Ipv4 deki gibi nat olayının bir benzeri diye düşünebilirsin. Ben bu şekilde yaptım.

1 Beğeni

Hmmm anladım. Dediğin gibi bende uzun bir süre bu adresi test edeyim. İnşallah değişmez.

ipv6 alan iki cihaz arasında direkt bağlantı kurabiliyorsun. 80 ya da diğer standart portlar üzerinden iletişim kurulmayacaksa port açmak gerekebilir.

ipv6 relay mi yaptınız yoksa bütün cihazlar unique global ipv6 adresi mi alıyor?
ben ne yaparsam yapayım /64 prefixli tek bir ip atanıyor. o da paylaştırılamıyor.