Hat değerlerim iyice kötüleşti... (Gece saati çıkan en yüksek hat değerleri)

Dün bu saatlerce 10500 Kbps cıvarı Download buluşuyordu modemime hattım 8 dB SNR’de iken… Bakın şimdi ciddi bir düşüş olmuş ve böyle kaldı. :frowning: Neler oluyor? Hat zayıflaması artmamış ama modemle buluşan hız neden böyle ciddi oranda düştü?

Hattımın yıldan yıla iyiden kötüye doğru sıralanışı şu şekilde:

2018: 12800 Kbps (8 dB SNR Marjin)
2019: 12400 Kbps (8 dB SNR Marjin)
2020 11500 kBPS (8 dB SNR Marjin)
2021: 7506 Kbps (8 dB SNR Marjin)

Ayrıca hızımı yükseltmek için SNR’yi düşüremiyorum. Düşürürsem anında CRC patlıyor. 2018 Yılındaki hat kalitem kalmadı. Hat kalitemin neden düştüğü ile ilgili 2 tane tahminim var;

1. Türk Telekom bana kötü port vermiş olabilir
  2. DSLAM Kapasitesi ciddi oranda arttı/yetmiyor

Acilen başka porta geçirmeleri gerekiyor. Sağlam, iyi ve yüksek hızlı bir porta. En azından saha dolabı değişene kadar ADSL2+'yı verimli kullanalım.

Sizinki VDSL. Benimki ADSL olunca sesimi çıkarmamam imkansız. :frowning:

Ayrıca port açınca neden hızlarınız düşüyor ki?

Yeni aboneler eklendiği için kapasitede azalma oluyor bundan dolayıda hız düşümü meydana geliyor.

Bu sene içinde cidden saha dolabımız değişebilir mi peki? Hat artık verimliliğini iyice yitirmeye başladı.

Bunun cevabını bilemem maalesef ama bağlı olduğunuz Türk Telekom Müdürlüğü ile iletişime geçerseniz bilgi verebilirler. Umarım en kısa sürede değiştirilir.

1 Beğeni

Valla sokağımızın hem solu, hemde sağ taraflarına yeni fiber döşediler yeni. İyice sıkıştırıldık fiber ile. Artık geriye saha dolabımızın değişmesi kalıyor. Fiberi buraya kadar getirmişler. Dolabın değişme süreci neden bu kadar uzun sürer ki?

Bundan 1 hafta önce sokağımızdan hemen sağa sapınca fiber kablo döşediklerini görmüştük. Şimdi ise solumuzdada görüyoruz.

Erdem sen Türkneti bırakmamış mıydın acaba ?
Ben mi yanlış hatırlıyorum ?

Babam bırakmıştı mantıken çünkü abonelik onun adına kayıtlıydı.

Çok kısa bir süre de baya konu açmışsın. Tek bir konudan devam eder isen konu bütünlüğü bozulmaz diye düşünüyorum.

İyi günler.

2 Beğeni