Görüntü kalitesi düşüklüğü

Ya canlı yayını yapan platform bazen extra düşürebilir. Ama emin olmak için yayın sırasında başka bir kullanıcı ile kıyaslama yapmak lazım aynı yayını…

1 Beğeni

Evet bu da olabilir ekstra düşürebilir fakat bendeki sorun her platformda olduğu için düşük yüksek birşey diyemiyorum ama aynı anda istediğiniz şekilde test edebiliriz veya TurkNet kullanıyorsanız telefon internetinizi bağlayıp bile kontrol edebilirsiniz aslında resimlerden ne kadar net anlaşılıyor veya tam baktınız mı bilmiyorum ama bana göre çok farklı sonuçlar ve canlı olarak ekranımda da gördüğüm için izlenmeyecek derece geliyor bi yerden sonra :confused:

Bitrate düşük oldukça kalite düşer, mucize beklememek lazım. Video formatlarını geliştiriyorlar ama yaptıkları tek şey kaliteyi bozmak. Normalde eski formatlarda 25 kare bir videoyu izlerken görüntü yağ gibi akar , YouTube’ta bunu görmek imkânsız gibi (çok az örnek var). Bu hem YouTube ile ilgili hem de video sıkıştırılmadan önceki kayıt cihazların kodlamasıyla ilgili bir sorun. Örneğin bende eski bir Panasonic fotoğraf makinesi vardı, videoyu mov formatı ile kayıt yapardı. 720p 30 kare çekim olmasına rağmen bugün YouTube ta 60 kare seçtiğimiz videolar gibi akıcı görüntü çekiyordu. Güncel video formatları o kadar kötü ki 30 kare de görüntü titriyor, 60 kare çekimlerde de insanın başını döndüren rahatsız edici bir etkisi var.

Aslında görüntüyü bozan formatlar değil bence fazla sıkıştırma uygulanması. AV1 H264 ile aynı sıkıştırma oranında daha iyi görüntüler veriyor. Bu sayede biraz düzelir. Birazda İnternet hızlandıkça sıkıştırma oranları azalırsa düzelir gibi.

Gerçi tek sorun İnternet hızı da değil. YouTube gibi plantformlarda o kadar çok video oluyor ki akıl almaz depolama alanları gerekiyor. Devasa sonucu merkezlerinden onlarcası anca yetiyor. Ne kadar sıkışırsa o kadar para ve operasyon maliyeti azalıyor.

O yüzden hep monitörün orjinal çözünürlüğünden yüksek çözünürlükte izliyorum. Biraz faydası oluyor.

Youtube özelinde olay depolamadan ziyade bant genişliği/trafik ile alakalı. Youtube upload ettiğiniz video’yu tüm çözürlüklere encode edip orjinal video’yu silmiyor. Aksine onu da yüklediğiniz formatta saklıyor :slight_smile: Hesap detaylarından tüm geçmişinizi zip olarak indirmeyi talep ederseniz, bu videoların orjinal halini size geri sunuyor.

Modern codecler ile daha az bant genişlikleri zorlanmakta, haliyle sıkıştırma algoritması sebebi ile bu pixel bilgi kayıplarını yaşıyoruz. 6mbit ile fullHD, 16mbit ile 4K izliyoruz, bir şeyler izliyoruz işte…

1 Beğeni

Formata göre sıkıştırma algoritması değişiyor bu yüzden formatla doğrudan ilgili. Video, arka arkaya saniyede 25/30 veya 50/60 kareden oluşuyor. Görüntü formatına göre eskiden bu kareler bir birinden bağımsızken daha az yer kaplaması için bir birine bağımlı kodlamalar geliştirildi. Örneğin 1. kare ile 2. kare arasında değişmeyen karelerin işlenmemesi gibi. yer kazancı sağlarken net olmayan görüntüler ortaya çıktı çünkü düşük bitrate oldukça bu bir piksel yerine 5 piksel aynı çalışmaya başlıyor ve detaylar kayboluyor. Detaylar kaybolduğunda 720p nin de1080p nin de bir anlamı olmuyor. Sonuç olarak video izlıyoruz, fotoğraf karesi değil, düşük bitrate ile bu çözünürlükleri vermek sadece insanları kandırmaktır.

Elimde 720p görüntü var, YouTube a kalite kaybı olmaması için 4K 100 Mbps kodlayarak yüklüyorum ama yine kayıp oluyor. Dailymotion o kadar kötü değil ama onda da 2 GB yükleme sınırı vardır.

1 Beğeni

Kast ettiğiniz hareket etmeyen piksellerin tekrar işlenmemesi derken 1080i 720i teknolojisinden bahsediyorsunuz sanırım. TV yayınlarından kullanılıyor genelde. Formatlar tabiki fark ediyor o yüzden AV1 iyileştirme getirebilir diyorum. Demek istediğim asıl sebep sıkıştırma yapmaları her format yüksek bireate verdikçe kaliteyi arttırır. Ama bazı formatlar daha düşük bitrate ile daha iyi sonuçlar verir. Şu an bu konuda en iyisi AV1 gibi. Onunda kendine göre dezeventajları vardır.

Ama video göze hitap eden bir teknoloji. Eğer gözlerim aradaki farkı fark etmeyecek ise sıkıştırmaya karşı değilim. Yada çok az fark karşılığında daha düşük bant genişliğinde sorunsuz çalışacak ise…

AV1 bunu eskilere göre biraz daha iyi başarıyor.
Geçen gün bir diziyi YouTube üzerinden izledim. Kanal kendi yüklemiş. 1080p olarak ama o kadar düşük bitrate yükşemişler ki dayanamadım bölüm bitince yazdım hemen. Özellikle az karanlık sahne oldu mu video komple yok oluyor. Aynı bant genişliği ile AV1 çok daha net görüntüler verebiliyor.
Bazen kandırılmak da iyidir.

Oyundan örnek vermek gerekirse Uncharted 4’te 50 fps alıyorum normalde fsr2.0 açınca 100 üstüne çıkıyor fps’im ciddi bir bozulma olmadan akıcılık ciddi artıyor. Evet bunda da kalite olarak bir miktar kayıp oluyor ama sağladığı yarar daha fazla. Neden hayır diyim ki??

Interlaced (i) ve Progressive (p) konudan çok daha farklı bir durum. Görüntü titreşimini önlemek, bant genişliğini daha verimli kullanmak ve senkronizasyonu sağlamak için yıllar öncesinde kullanılan ve HD uydu yayınlarda hala kullanılmaya devam eden bir sistem. Örneğin Türkiye’de elektrik sistemi 230v 50 Hz olduğu için TV yayınlarına çekilen içerikler 50p olarak kayıtlanır, TV yayınları 25i olarak yapılır. 25 kare olarak kodlandığı için uyduda kullanılacak bant genişliği daha azdır ve maliyeti düşürür. TV de yayın çözülürken deinterlaced işlemi yapılarak görüntü daha akıcı hale getirilir. Bu işlemin kötü yanlarından biri yatay kayan görüntülerde (örneğin küçük kayan altyazılar) tek sayılı ve çift sayılı satırlar aynı anda kare değiştirmediği için bozulma oluşur.

Şurada hareketli bir sahnede 1080p için AV01 ile VP09 codec kıyaslamasını eklemiştim. Hareketli görüntülerde AV01’in nasıl davrandığına da bi göz atın isterseniz;