GigaFiber'de 550mbps hızı aşamamak

Merhaba Destek kayıt Numaram 57341002

Destek kaydı numarası 57555900

hız düşüklüğünün önüne geçmek için şu yapılmalı bende daha önce 945mbps dowland hızı alıyordum şimdi 650mbps akşamları gündüz 750mbps ile 800mbps arasında oluyor hız değişken bir halde Bunun önüne geçebilmek için ya porta bağlı abone sayısını yani sahadaki bölünme sayısını azaltacaksınız ya da daha yüksek kapasiteye sahip 10G-PON/XGS-PON, NG-PON2, Nokia PON gibi farklı bir modülasyon kullanırsınız sevinirim.

1 Beğeni

Bu arada bir sorum olacak cevap verirseniz sevinirim. Kurulum yaparken kendime ait Gpon cihazımı kullanamayacağım ve TurkNet 'e ait olan gpon cihazını kullanabileceğim söylendi. Aynı model ve marka olmasına rağmen. Sebebi nedir?
Modem yada Router a izin veriliyor.Acaba hız düşüklüğü nedeni bu olabilirmi?Aklımda deli sorular.

Banada sürekli başka PC ile Cat 6 kablo ile test edin falan diye cevap veriliyor. cablom Cat 7 router ile PC arası 4 metre download 350-550 arası oynak upload 650-950 arası oynak.Ama genelde upload 900 üzeri. Bı download u göremedik 900 ve üzeri…

Merhaba, Gpon cihazları özel olarak sisteme kayıtlanıyor başka cihaz taktığınızda sistem algılamıyor.

benimde cat7 kablo ve modemim asus 86u 2.5 gigabitlik portuvar modemim pc ninde portu 2.5 gigabit ancak benimde hız 650mbps ile max 800mbps kapasitenin yükseltilmesi şart

1 Beğeni

Sonuç olarak sisteme tanımladığınız Mac adresi. Farklı bir firmware kullanıyor iseniz Gpon cihazlarında bunu anlarım. Buda zaten ttnetin yaptığından farkınız yok demek . İstediğiniz gibi hız yada kısıtlamaları yapabilmek. TurkNet i seçmemizin nedeni Özgür iletişim olmasıydı. Çevremde bir çok kişi vadedilen hızı alamazsın alırsan bizde TurkNet 'e geçeriz diyorlardı sanırım haklı çıktılar .

Bende özellikle akşam saat 19dan sonra internet hızları maximum 300mbit üstünü göremiyorum. TurkNet saha ekibi geldi evde kontrol yaptı ama sorunun gündüz değil akşam kaynaklandığını belirttim. Destek kaydım açık bakalım ne sonuç alacağız.

Bence bunlar hızlı bir yayılma politikasının getirdiğş sorunlar… müşteri sayısı ile altyapı kapasitesinin orantılı gitmesi gerekiyor. Bölgesel olarak altyapı omurgası üzerinden geçişlerde de kapasite sorunu oluşabilir. Kişisel olarak size atanan profil değerleri de olabilir. Mesala bir bölgede yoğun müşteri yok altyapının kapasitesi oraya yetiyor. Başka yerde hızlı bir artış olmuştur hız yavaşlatılarak bölünmüş olabilir diye düşünüyorum. Yeni gelen müşterilerden gelecek gelirle yeni yatırımların önü açılır. Gelen gelirle altyapı güçlendirmeden devam edilirse sorunlar büyür. Bu dengeyi kurmaları gerekecek ama aynı tarifeye 400 tl alan adamla 140 tl alan adam aynı yatırımı yapamaz.

Süperonline türk telekom 1000 mbit tarifesi yokken TurkNet veriyordu. Ama onlar 1000 tarifelerini 1000 liralardan açtılar hemde upload sınırlıydı

1 Beğeni

Sonuç?

1 Beğeni

Yazdıklarınızdan şunu anladım. Yanlış isem düzeltin. A lokasyonunda 50 binaya fiber kutu koyuldu. Şu an 3 bina fibere geçti. Şu anki aldığın hız maksimum a yakın ama kusura bakma A lokasyonundaki bütün binalar fibere geçerse minimum hız alacaksın

Her yönden iyi yapıyor TurkNet tek sıkıntı verilen 1000 mbps sözü onunda %75 ini karşılamak zorundalar btk kararı ile. Yoksa her eve fiber ve yüksek upload ulaştırma çabaları takdire şayan bence. Azıcık sabırlı olup sistemin zamanla çok daha güçlü bir şekilde çalıştığını göreceğimizi düşünüyorum. Diğer baş sağlayıcılar gibi hem sömürü hemde 24 mbps gibi saçma hızlar sunmuyorlar çok şükür

4 Beğeni

TurkNet kötü demiyorum. Çözüm odaklı düzgün bilgilendirme den bahsediyorum. Bende teknik personelin. Türkiye’deki bankaların %80 i ve kamu sektörüne hizmet veren bir firmada çalışıyorum. Müşteriye sorunu çözemez isem konu hakkında bilgiyi doğru ve anlayacağı şekilde vermek ile yükümlüyüm. Bu bilgiyi doğru ve anlayacağı şekilde vermez isem kapıdan çıktıktan sonra arkamdan ya şikayet maili ya da şikayet telefonu gelir. Bana bunun mantıklı açıklamasını bir türlü yapmıyor ve ısrarla her gün hız testi görüntüsü isteniyor. Bilmem anlatabildim mi. Ortada şundan dolayı veya bu sebeple ya da belirli bir süre böyle sonra düzelecek diyen yok. Dün akşam yine test istendi gönderdik. 400 e 400 civarı üçü de. Turknetin kendi sayfasında. Cat 7 kablo kullanıyorum. Speedtest sayfasında ve diğer sayfalarda 400 e 935 civarı. Gelde çık işin içinden. Kaldı ki ısrarla arkadaşlara Cat 7 kablo kullanıyorum dememe ve evdeki 3 farklı pcde denediğimi söylememe rağmen bana her seferinde Cat 6 yada Cat 7 kablo ile deneyin farklı pcden deneyin arka plandaki programlar kapalı olsun diyip duruyorlar. Benim işim PC mesleğim bu. Ama arkadaşlara anlatamıyorum derdimi.

1 Beğeni

Dediğin doğru burada kolay kolay şikâyet edemezsin. Bende düşündüm belki btk üzerinden çalışanları inceletebilirsin ama bu durum mtlerle de ilgili değil. Paketin %75 performansını vermek zorunda oldukları ve kısa zamanda büyük alana yayılma gösterilmesinden ötürü sorunlar çıkıyor olabilir. Bu sorun sürekli devam edemez ama ne kadar sürer onu bilemiyorum

Sonuç olarak herkes fiber hizmet istiyor. Türk telekom ve süperonline yüksek fiyatlarla yıllarca milleti sömürdü. Hatta naz yaptılar size veririz size vermeyiz diye. Yanımdaki 4 daire fiber verdiler bana gelince 6 daireye sizde iyi internet var ( 50 mbit vdsl)size projede çizmediler dediler ve vermeden gittiler… 10 mt kabloyu çok gördüler. TurkNet geldi 2 daire 10 daire demeden herkese fiberi çekti. Evet daha bağlanmadı süreç uzun sürdü ama kablo çekerek yatırımı yaptı ve illaki yaptığı yatırımdan para kazanmak isteyecek… fiyatları ucızmuş gibi bugün türk telekom yine zam açıklaması yaptı. Neredeyse her ay zam yapmaya başladı.

Yani bu hızlı yayılma politikasında aksamalar olacak. Evet bir taahütğ var. 1000/1000 ni vermek bunu vermese de olur demiyorum. Zamanla oturmasını beklemekte fayda var.

Birgün inşallah fiyatlar uçmaz. Neden mi? Birgün türk telekom seo suna soru sordular. Neden fiyatınız neden diğer operatöre ucuz kalıyor nasıl başarıyorsunuz dediklerinde… o da abone sayımız o kadar değii. Abone sayımız onlar kadar olsa fiyatımızda böyle olamazdı demişti… yani bu fiyat olayı kaliteye göre hizmete göre değşlde piyasayadaki hakimiyetlerine göre ve tekel olma durumuna göre ayarlanıyor. Üstüne birde elektronik cihaz ve chip tedariklerindeki zorluk herseyi aksatabiliyor. Paran varken bile ürün tedariği zor bir dönem

Eğer yanlış anlamadıysam 1 fiber kılını 8 aboneye bölüyorlar, 1 fiber kılı olt tarafında 2.4 gbps hıza sahip yani 2.4 gbps bant genişliğini 8 abone kullanacak demek. Aynı anda 8 abone internete abanırsa kişi başı 300 mbps gibi birşey çıkar. Upload tarafı 900 üstüyken downloadda 300 küsür alan kişilerin yaşadığı durum kapasite sorunu. Sistem bu şekilde kurulduğu içinde çözümü olmaz sanırım 10 gbps destekli olt varsa çözüm olur ancak. Ucuz etin yahnisi durumu yani.

Tekrar selamlar, bu konu başlığı altında Esenler bölgesinde hız sorunu yaşayan üyelerimiz var ise kapasite artırılarak hız problemi düzeltilecek. Bu bölgenin dışında olup hız sorunu yaşamaya devam eden üyelerimizin destek kayıtlarını konu içerisine bırakmalarını rica ediyorum :raised_back_of_hand:

3 Beğeni

teşşekkürler

merhaba, @alperenatici özellikle akşamlar saatlerinde çok fazla düşüş yaşıyorum. Destek kaydım : 57529830