Gıgafıber zyxel vmg 8623 t50b düşük kablosuz hızları

Merhaba, yaklaşık 1 hafta önce evime TurkNet Gigafiber bağlattım. Verdikleri VMG8623-T50B cihazı kullanıyorum. CAT6 kablo ile ortalama 500 download-800 upload gibi hızlar görüyorum, bir sıkıntım yok benim için gayet yeterli. Ancak mobilde hangi telefonla bağlanırsak bağlanalım kablosuz ağda özellikle 2.4 GHZ’de 30-40mb gibi çok rezil hızlarla karşılaşıyoruz. Aşağıda örnek test sonuçlarımın, kablosuz ayarlarımın ve kanal taramalarımın ekran görüntülerini paylaştım. Fikirlerinizi bekliyorum.

1. Modem firmware sürümü: V5.50(ABPM.5)C0
  2. Testin yapıldığı laptop: Realtek PCIe GbE Family Controller Ethernet, Intel wireless ac 9560 160mhz KABLOSUZ. Acer Nitro5 Gaming.
  3. Testin yapıldığı telefon: Samsung Galaxy A7 2018(802.11 a/b/g/n/ac (2.4Ghz, 5Ghz) + MIMO.)

MODEM KABLOSUZ AYARLARI

KANAL TARAMALARI

LAPTOP TESTLERİ

TELEFON TESTLERİ

1 Beğeni

2.4ghzlik ağın hızı temsili olarak 350mb 5ghznin 866mb diye biliniyor ama gerçekte 2.4ghz 150mbye anca ulaşıyor genel olarak diğeri de 700mblere

2.4 ghz bende 150’yi bırak 50ye ulaşmıyor

1 Beğeni

Bu arada kablolu hızınızda da bir sorun var haberiniz olsun, en düşük 700 olmanız gerekiyor, siz hep mi bu 500 değerini alıyorsunuz yoksa sadece belirli saatlerde mi? Benim mesela akşam saatlerinde ve davamında 300 400 değerlerine düşüyor ama upload 900lerde.

Genelde 600-700. Akşam saatlerinde bu hızlara düşüyor.

Momden yazılımı stock şuan geldiği gibi ilk mesajda belirttim. Sizce yükseltmeli miyim ? Bir gelişme olur mu?

Sürümünüz şu anda ne bilmiyorum, fakat eğer güncel değilse yükseltmenizi tavsiye ederim.

Öğle saatleri 14:40 sularında aldığım hızı sizlerle de paylaşıyorum halen de devam ediyor:
Speedtest: https://i.hizliresim.com/t6v0zj9.jpg

NPerf: https://i.hizliresim.com/1zywxmp.jpg

Fast: https://i.hizliresim.com/50p98af.jpg

2.4ghz yüksek hız için ax cihaz gerekli ben 300mbit görebiliyorum.
Test 2.4ghz ile yapıldı

3 Beğeni

Ax cihazlar la 2.4 g de kablosuz daha yüksek hız alması imkansiz . 5g wifide Max kablosuz 670 üzeri alamaz gene . Lakin wifi 6 destekli cihaz ve wifi 6 routerle kablolu hızlara kablosuz olarak ulaşmak mümkün şu şekil SS atım daha iyi anlaşılır

ROG Rapture GT-AXE16000 bununla mümkün :smiley: 1148mbps tabi bunu alana helal olsun…

Yanlışınız var hocam cihazının 2.4 g wifi si ile alamazsiniz o hızları modem verir o hızı ama elinizdeki cihaz alamaz kablosuz bağlantıda . Yani modem 2.4 g wifide benimki de 1148 MBS sunuyor ama tr de 2.4 wifi standartlı o hızları alacak tel yada iPad yok

1 Beğeni

iphone 13 ve üstü falan almaz mı sence wifi 6e var diye biliyorum onlarda

Benim hem Asus Rog Phone 3 ve iPad 11 3 nesil var hepsi wifi 6 destekli router da dahil 5ghz bandında Max aldığım hız kablosuzda 920 MBS . Zaten TurkNet 1000 MBS veriyor (:

Wifi 6 ile mümkün değil zaten 6e aralarında dağlar kadar fark var. 1 tanesi wifi 5’e alternatif diğeri yeni standart… Bu arada wifi 7 router çıktı. Wifi 6enin farkı 6ghz frekansında çalışması gerçi bu da onu farklı kulvara götürüyor.

1 Beğeni

iPhone 13 wifi 6 standarti var wifi 6 e deil bı ozelikllerine bakın derim

1 Beğeni

Wifi 6 e deil zaten lakin wifi 6 e cihaz bildiğim kadarı ile tr de yok yaniliyor olabilirim de , Türkiye’de olsa bile zaten Max alacağı 1000 MBS :grinning: servis sağlayıcının verdiği hız zaten 1000 MBS onuda geçtim wifi 6 e bile olsa 2.4 GHz bandında o hızları alamaz malesef

phone 3 mesela o wife 6e mevcut telefonunda :smiley:
tabi bu ise ROG Phone 3 | Gaming Phones|ROG - Republic of Gamers|ROG Global
işlemcisi snapdragon 865+ 5g değil mi?

Epey den baktığımda onunda wifi 6 maalesef, wifi 6 e değil , dediğiniz gibi snapdrogan 865+ lakin baktimda wifi 6 gözüküyor Max alacağı bağlantı hızida 5ghz bandında 1200 MBS halbuki modem 4250 MBS max hız veriyor şöyle gösterim

Qualcomm Snapdragon 865 Plus 5G Mobile Platform | 5G Snapdragon Processor | Qualcomm burayı incele epey üreticisinden iyi mi bilecek :smiley: