Gıgafıber zyxel vmg 8623 t50b düşük kablosuz hızları

Anlık speed test kablosuz hiz sonucu

Farzetki dediğiniz gibi wifi 6 e gene dediğiniz hızları alamiyo ve Max bağlantı hızını zaten gösteriyor wifi de

Bunların hızlanmalarının nedeni yeni teknolojinin farklı ağları olması wifi axlı 2.4ghz ağı ile wifi acli 2.4ghz ağları arasında 274mbps fark oluyor mesela wifi 6e yeni frekans olmasından dolayı daha kısa sürede yüksek hızlara ulaşmasını sağlıyor. Böyle olmasaydı 2.4ghz ile 5ghzyi kıyaslardık. Yeni wifi 7nin özellikleri şu mesela
Multi-frequency concurrency 18443Mbps
2.4GHz:1148Mbps & 5GHz:5765Mbps & 6GHz:11530Mbps
2.4GHz:802.11ax/n/g/b
5GHz:802.11be/ax/ac/n/a
6GHz: 802.11be/ax/ac/n/a
fark ettiysen hepsi ax olarak yayın yapıyor… 6ghzde ise yeni gözbebeğimiz karşımıza çıktı böylelikle ama al sana moral bozukluğu bunun çekim alanı çok daha düşük :smiley:
Wifi 6eli routerde ise 4804Mbps derken wifi 7de ise fark ettiğin gibi 5765 daha yükseklere çıkmış durumda :slight_smile:

Yanlışın var hocam diğer konumda router deneyimini anlattım atım istersen konuyu son odada bile 3 duvar arkası sinyal full ve rahatlıkla 500 üstü alıyor 5ghz bandında sırayla şöyle ; modem odası 850-950 arası
1 duvar arkası 830-870 upload bazen 900 cikiyo
2 duvar arkası 750-700
3 duvar arkası 500-600
5ghz bandında sinyal gücü en son köşede bile full
3Router denedim Ax53 Huawai quad core birde Ax 6000 , dediğiniz gibi ax 53 ve huawai 1 duvar arkası hem sinyal hemde hızlarda çok kötü performans sergilerken ax 6000 her odada müthiş performans sergiledi hem sinyal hem hızda . Lakin ürün belirli süreler de downloadlarda dalgalanma oluyor ve bunun sonucu büyük ihtimal esenler bölgesi ile alakalı çünkü aynı sorunu yaşayan bölgemde diğer arkadaşlar da var

1 Beğeni

Zaten İnternet sağlayıcılar tr de Max 1000 veriyor zaten neyi tartışıyoruz anlamadım da :grinning: wifi 6e de olsa wifi 7 de olsa ne farkediyo gene o hızları alamicaz çünkü internet servis sağlayıcı 1000 MBS hız veriyor , ayrıca cihazım wifi 6 e olmasına rağmen dediğiniz gibi 2.4 g de router 1148 veriyorken bile cihazım Max 286 MBS bağlantı iletim hızı gösteriyor malesef

İşte buna teknoloji farkı diyoruz 2.4ghzlik ağda 1gbps almak demek başlık başına imkansız wifi 6e ya da şu wifi 7 routeri almak dışında ne kadar kafa yorarsak yoralım anlamsız…Gte 16000 bu cihazla 2.4ghzlik ağda senin şu aldığın hızı alır demek istedim o kadar. Duvarlar wifinin gücünü temsil etmiyor bunu da belirteyim. Olmasa bile o duvarlar çekeceği mesafe asla değişmeyecek. Wifi sürümleri ilerledikçe aradığınız wifiden daha da uzaklaşacaksınız bunu da belirteyim. Wifilerin amacı çekim gücünü yükseltmek değil çektiği alanda iletişim gücünü yükseltmektir. İster istemez çekim alanları kesin olarak çok daha kısalacak.

Malesefki yanılıyorsunuz 3 router deneyimlerimde her ne kadar çekim gücü değişmez onda hem fikirim ama duvarlar arasi iletimde çok başarılı bir cihaz 2 routere karşı çok başarılı iletim hızları verdi, demek istediğiniz GTe roueter olsa idi şuan kullandım roueter yerine, wifi 6 e olduğu için cihazım 2.4 GHz bandinda 1148 e kadar hız alabileceğim doğru anladım dimi ?

Anten gücü yükseltilmesi gerekir cihazların 8db 10db 15db bu oranlar ne kadar çok artarsa çekim gücü 1 o kadar güçlü olacaktır. 2.4ghzde 15mde de çekecektir… En alttaki yazınızı ima ettim aynen öyle

Hocam keşke daha önce bilgi verse idiniz onu alırdım şimdi ne demek istediğinizi anladım :pensive: iş işten geçti maalesef bu tür ürünlerin satisida çok zor satilmiyo piyasada yüksek olduğu için

Wifi6 teknolojisinde 2.4ghz için kağıt üzerinde akış başına 288mbit max rate var. Yani cihazınız 4x4 mimo destekliyorsa max 288x4 hız alabilirsiniz demek oluyor. O sebeple şu anda 286mbit max rate alıyorsunuz.

1 Beğeni

Kısacası wifi 7 çıksa bile buna yeterli olacak çekim gücü yoksa mesafesi 1 o kadar üzücü olacaktır. Ama üzülmeyin nedeni ise bu cihazları yapan firmalar çekim gücünü söylemiyorlar o yüzden sorsanız bile bakabilecek değildim :confused: Yazsalar bile aldatıcı olabiliyor… Evin yapısı da bu konuyu ilgilendiriyor…

1 Beğeni

Çekim gücünü (çıkış gücü) söylememe gibi bir lüksleri yok. Wifi teknolojisi kullanan tüm cihazlar FCC onayı almak için bir dizi testten geçmek zorundadır. Bu testlerde cihazların kutu uzunluk-genişlik ölçülerinden tutun da pcb görüntülerine, teknik verilerinden gerçek hayat verilerine kadar tüm detayları görebileceğiniz bir site var; https://fccid.io/

Örneğin AX6000 'in tüm detaylarını buradan, tüm TP-Link cihazları görmek için buradan faydalanabilirsiniz.

2 Beğeni

2.4 Ghz ile bağlandığınız cep telefonun wi-fi bağlantı hızını kontrol eder misiniz? genel de en yüksek 144, ortalma 72 mbps ile bağlanır 2.4 ghz de telefonlar…

Wifi 4’teki 2.4ghz’ten bahsedilmiyor yukarıda :slight_smile:

konu sahibine istinaden yazmıştım :slightly_smiling_face:

2.4 ghz’de ideal koşullarda en fazla 72 mbps alırsın. Çoğu cihaz onu veriyor. 5 ghz veya 6 ghz kullanmam lazım. 5 ghz genel olarak 433 mbps veriyor daha şanslı isen 866 mbps. 6 GHZ için Windows 11 lazım ve onu destekleyecek alıcı ve verici. t50b ortalama bir modem, kablosuz konusunda pek bir şey beklememek lazım.

5G ile modemin yanında 250mbps down civari görüyorum, bu normal mi? Kullandığım telefon Note 10S

Amazon.com.tr şunu almak isterdim 860tl küsürattı fiyatı en fazla 1100tlye falan gelirdi 1-2 ay önce bununla birlikte o wifi 7 router kullanılırsa hayal bile edemeyeceğimiz hızlara ulaşırdı telefon bile… windows 10 ya da 11 destekli 2.4ghzde telefonda bile 930mbpsyi görür bence… @sniper23

Wifi 5 olduğu için normal gibi görünüyor. Sytehel

1 Beğeni

Samsung S10 ile 5G üzerinden 660mbit gibi hızlara erişebiliyorum iç ağ testinde. Yani 250mbit düşük bana kalırsa.

1 Beğeni

Türknetin kablolu hızlara 750 MBS hız garantileri var lakin malesef kablosuz da 100 MBS üstü normal diyorlar yani kablosuzda herhangi bir garanti hizlari yok ama 5g de modem odası aldığın hızlar çok kötü. Kablolu test yaptınız mı hiç ? Kablolu ne hızlar alıyorsunuz ?

Senin telefon wifi 6 destekli olduğu için öyle aynı şeyi wifi 5 için bekleme 1gbps max hız wifi 5 wifi 6 ise 5gbps düz hesap… Telefonlarda daha düşük olabilir tabi max hızlar işlemciden dolayı