Gigafiber Yavaş indirme

Geçen hafta yaşadıklarım nedeniyle ben şuan sevmek ile nefret etmek arasındayım. Detaylı GigaFiber

Geçici birşey olabilir diye durumumu izlemeye aldım o yüzden sadece foruma konu açıp arıza kaydı bırakmadım. Detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Siz sordunuz diye şuanlık verileri gönderdim yoksa bu gece tekrar güncelleyeceğim o konuyu.

Pingler standart 1-4 ms, dip yapılan yerlerde 24ms ye kadar çıkıyor. Sunucu halis mulis TurkNet Speedtest serverı.

1 Beğeni

modem arayüzünde hat değerlerimi neden göremiyorum acaba gigafibere geçmeden önce tp-link bir modem kullanıyorduk sıkıntı yoktu şimdi türknetin verdiği zyxel bir modeme geçtik fakat hat değerleri görünmüyor.

GigaFiber ise xDSL sayfasında göremezsiniz. xDSL sadece ADSL ve VDSL hattı bağlı ise gösteriyor. GigaFiber adı üstünde Fiberoptik kablo üzerinden veri alıyor. Modem üzerinden görülmüyor malesef bendede Zyxel modem var. Belki ONT modemde (küçük olan eleman, ONT idi galiba tam emin değilim adından) görünüyordur ama kurcalamak istemedim.

Bana diyorsanız, hız testlerini altyapının doğruluğunu ölçmek için yapıyorum, saatlik otomatik. Beklentim %100 hız değil zaten onun mümkün olduğuna bende inanmıyorum. Pazarlanan hızın %50sini alsak bana yeter ki zaten pazarlarken 750 Mbps sabit hız garantisi diye bir detay geçiyor.

Buradan görebileceğiniz üzere internetin nasıl çalıştığından, sunucu kapasitesi, anlık talep vs bilgiliyim. Sadece bana pazarlanan hızın %60 ını aldığımdan emin olmak istiyorum ki hız testlerinin doğrulu %80 olsa (ki daha fazla, veritabanımda 2 binden fazla hız testi kaydı var) bu ISS’ye halen hata payı bırakır. Ben bunu istemiyorum.

Zaten şimdilik yukarıda dediğim gibi onun bir tesadüf, arıza olduğunu düşünüyorum ki fiberoptik altyapıda yoğun saatlerde hızın o kadar düşmesi arıza hariç mümkün değil.

Teşekkür ederim. Umarım sorununuz düzelir, can sıkıcı gerçekten.